01 Şubat 2013, Cuma 08:28:19

MOGAN'A UÇAK SEFELERİ SORUN OLUŞTURMAZ

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Yalçın Bayer, köşesinde Haliç-Mogan arasında planlanan uçak seferlerini yeniden gündeme getirdi. Bayer, konuyla ilgili okuyucusunun mektubunu köşesine taşıdı. İşte o mektup...
  • Asagida Yalçın Bayer son gunlerde yazdiklarinin basliklarini koydum. Bu adam gunde iki yazi yazdigi oluyor, yani yazdigi bir konu uzerinde 6 saat falan arastiriyor, dusunuyor ve yaziyor. Nasil oluyorda Mogan Golunun ucuslar icin uygun olacagini 6 saat icinde arastirabilmis, dusunmus ve yazmis? 31.Ocak.2013, Perşembe Demek ki yerel seçimler zor geçecek 31.Ocak.2013, Perşembe Gökçek, efor testinden geçirsin 30.Ocak.2013, Çarşamba Bakan Bey enerjide gerçekleri söylemeli 30.Ocak.2013, Çarşamba Ne zaman park bizim olacak? 29.Ocak.2013, Salı ANKARALI OLANLARI SADECE SEYREDİYOR 29.Ocak.2013, Salı Türkiye’nin frenleri koptu 28.Ocak.2013, Pazartesi EnerjiSA bıktırdı artık 27.Ocak.2013, Pazar Hırsızın parasını biz niye ödüyoruz? 27.Ocak.2013, Pazar Merkel’i zor günler bekliyor 26.Ocak.2013, Cumartesi Ankara’da otopark sorununa iki şikayet 26.Ocak.2013, Cumartesi Uğur Mumcu hassasiyeti
  • mogan golu alternatif bir ucus agi olusturmak icin farkli gerekcelerle yeterli olamaz; bu nedenle, daha onceleri de tartisilan etimesgut projesinin ciddiye alinmasi ve ankara merkezli bolgesel havayolu icin kent merkezinde kalan askeri alanin sivillestirilmesi dusunulmelidir. su an icin kara havacilik okulu ve hava kuvvetleri nakliye filosuna ev sahipligi yapan ussun, ankara disina tasinmasi soz konusu idi; alanin, sivil kucuk ucaklara bolgesel havacilik kapsaminda acilmasi neden olmasin. kentin merkezine yakinligi ve ana arterlere bagli olmasi nedeniyle alanin degerlendirilmesi soz konusu olabilir. aksi taktirde, TOKİ marifetiyle karma kullanim, toplu konut vs. gerekceleriyle bolgenin gereksiz bir yatirima gitmesi kacinilmaz olacak. kent ranti herkesin istahini kabartiyor; neden kamusal bir kullanim oncelikli olmasin!
  • Merak ettim: Yalçın Bayer beyefendi bu sözleri hangi ortamda söylemiş acaba? Firma ile yenen bir yemeğin sonrasında mı, öncesinde mi?
  • PANIK YAPMAYIN SEABIRD BU AYI ZOR CIKARIR BATTI BATACAK YINE BIR SIRKET TARIH OLACAK
  • Haliç'teki deniz kuşu türü bildiğim kadarıyla 2 (martı-karabatak), Ama Mogan Gölü'nde endemik türler dahil onlarca kuş çeşidi var. Bence Yalçın Bey biraz pembe bakmış olaya.
  • Hadi amaaa. Bu kadar da aleni olmaz bu işler...Besbelli danışıklı dövüş işte. Göndermişsin bir mektup yalandan bir vatandaşın adı ile, üstüne bulmuşsun ayarına uygun yazarı (ki kimin medyada abilik ettiği de belli) sonra da 'e Haliç'e müsade verdiniz neden Mogan'a vermiyorsunuz ki de. Kardeşim bu üşkenin Sivil Havacılık Otoritesi başta yapmış hatayı böyle güzel bir projeyi bunların elinde telef olmasına izin vererek. Şimdi de illahi bir vukuat yaşansız, başımıza bir iş gelsin de sonra cezayı keseriz diye. Niye bu kadar müsaama bu şirkete anlayamıyorum, ama tahmin de ediyorum. Bu şirketteki bulgu ve aksaklıkların 10da biri diğer havayollarında olsa canına ot tıkardı SHGM. Ama şimdi uçuş yok, bulgu yok, hatta tebrik var :)
  • oncelikle bu ucuslarin, mogan golu dogal hayatina etkisinin bagimsiz kuruluslar tarafindan yapilmasinda yarar var; sn. yalcin bayer konunun uzmani degil ve bir gazeteci olarak konuya yaklasiyor. gunde 2 sefer dahi olsa, ucus trafiginin cevresel etkilerini olcebilmek ve bir degerlendirme yapabilmek olasi. duygusal tepkilerden ve biraz reklam kokan gazete haberlerinden uzaklasilarak, mogan golu ve dogal cevresi icin ozerk bilimsel kuruluslarin raporlarina guvenilmeli ve shgm ve yerel yoneticiler bu kurumlardan gelecek raprolara gore karar uretmeli. ilgili sirketin de benzer bir tavir icerisinde olarak, ticari kaygilari ile bilimsel gercekleri gozeterek ise giriseceginden eminim. kolayliklar gelsin ve basarilar.

Mogan’a uçak seferi sorun oluşturmaz

Ben bir Gölbaşılı olarak böyle bir gelişmenin Gölbaşı’na ve Ankara’ya zarar değil, fayda sağlayacağı düşüncesindeyim.

Bu konuda gelişen hassasiyetin yanlış anlamalardan ve bilgisizlikten kaynaklandığını düşünüyorum. Öncelikle vızır-vızır bir uçak trafiği olmayacağını, bir sabah-bir akşam olmak üzere 2 sefer yapılacağını ilgili firmadan öğrenmiş durumdayım.

İkinci olarak kullanılacak uçaklar bu tür yerlere inmeye müsait 20-30 yolcu kapasiteli küçük uçaklar. Bu tarz bir uçağın günde 2 kez iniş-kalkış yapmasıyla göldeki doğal hayatın yok olacağı varsayımı çok kötümser bir yaklaşım. Zaten benzer uçuşlar Haliç’ten farklı bölgelere daha fazla yoğunlukta yapılmakta. Haliç gibi bir doğa harikası için sorun oluşturmayan bu uçakların Mogan için de sorun oluşturmayacağını düşünüyorum. Zaten ilgili firma tüm izinleri tamamlamadan böyle bir işe girişemeyeceğine göre fazla hassas davranıp Gölbaşı için güzel bir fırsat olabilecek bir gelişmeyi baltalamamak lazım geldiğini düşünüyorum. (Yalçın Bayer'in köşesinden - Hürriyet)

MOGAN'A UÇAK SEFELERİ SORUN OLUŞTURMAZ

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Cok bilmis ~ 11 yıl önce
Asagida Yalçın Bayer son gunlerde yazdiklarinin basliklarini koydum. Bu adam gunde iki yazi yazdigi oluyor, yani yazdigi bir konu uzerinde 6 saat falan arastiriyor, dusunuyor ve yaziyor. Nasil oluyorda Mogan Golunun ucuslar icin uygun olacagini 6 saat icinde arastirabilmis, dusunmus ve yazmis? 31.Ocak.2013, Perşembe Demek ki yerel seçimler zor geçecek 31.Ocak.2013, Perşembe Gökçek, efor testinden geçirsin 30.Ocak.2013, Çarşamba Bakan Bey enerjide gerçekleri söylemeli 30.Ocak.2013, Çarşamba Ne zaman park bizim olacak? 29.Ocak.2013, Salı ANKARALI OLANLARI SADECE SEYREDİYOR 29.Ocak.2013, Salı Türkiye’nin frenleri koptu 28.Ocak.2013, Pazartesi EnerjiSA bıktırdı artık 27.Ocak.2013, Pazar Hırsızın parasını biz niye ödüyoruz? 27.Ocak.2013, Pazar Merkel’i zor günler bekliyor 26.Ocak.2013, Cumartesi Ankara’da otopark sorununa iki şikayet 26.Ocak.2013, Cumartesi Uğur Mumcu hassasiyeti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
etimesgut2 ~ 11 yıl önce
mogan golu alternatif bir ucus agi olusturmak icin farkli gerekcelerle yeterli olamaz; bu nedenle, daha onceleri de tartisilan etimesgut projesinin ciddiye alinmasi ve ankara merkezli bolgesel havayolu icin kent merkezinde kalan askeri alanin sivillestirilmesi dusunulmelidir. su an icin kara havacilik okulu ve hava kuvvetleri nakliye filosuna ev sahipligi yapan ussun, ankara disina tasinmasi soz konusu idi; alanin, sivil kucuk ucaklara bolgesel havacilik kapsaminda acilmasi neden olmasin. kentin merkezine yakinligi ve ana arterlere bagli olmasi nedeniyle alanin degerlendirilmesi soz konusu olabilir. aksi taktirde, TOKİ marifetiyle karma kullanim, toplu konut vs. gerekceleriyle bolgenin gereksiz bir yatirima gitmesi kacinilmaz olacak. kent ranti herkesin istahini kabartiyor; neden kamusal bir kullanim oncelikli olmasin!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
malum 5N, 1K... ~ 11 yıl önce
Merak ettim: Yalçın Bayer beyefendi bu sözleri hangi ortamda söylemiş acaba? Firma ile yenen bir yemeğin sonrasında mı, öncesinde mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PANIK ~ 11 yıl önce
PANIK YAPMAYIN SEABIRD BU AYI ZOR CIKARIR BATTI BATACAK YINE BIR SIRKET TARIH OLACAK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PANIKCI ~ 11 yıl önce
Siz müneccimmisiniz veya şöle sorayım müneccimle bir yakınlığınızmı var :D
Kuşlar ~ 11 yıl önce
Haliç'teki deniz kuşu türü bildiğim kadarıyla 2 (martı-karabatak), Ama Mogan Gölü'nde endemik türler dahil onlarca kuş çeşidi var. Bence Yalçın Bey biraz pembe bakmış olaya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yapma bunu ~ 11 yıl önce
Hadi amaaa. Bu kadar da aleni olmaz bu işler...Besbelli danışıklı dövüş işte. Göndermişsin bir mektup yalandan bir vatandaşın adı ile, üstüne bulmuşsun ayarına uygun yazarı (ki kimin medyada abilik ettiği de belli) sonra da 'e Haliç'e müsade verdiniz neden Mogan'a vermiyorsunuz ki de. Kardeşim bu üşkenin Sivil Havacılık Otoritesi başta yapmış hatayı böyle güzel bir projeyi bunların elinde telef olmasına izin vererek. Şimdi de illahi bir vukuat yaşansız, başımıza bir iş gelsin de sonra cezayı keseriz diye. Niye bu kadar müsaama bu şirkete anlayamıyorum, ama tahmin de ediyorum. Bu şirketteki bulgu ve aksaklıkların 10da biri diğer havayollarında olsa canına ot tıkardı SHGM. Ama şimdi uçuş yok, bulgu yok, hatta tebrik var :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
etismesgut... ~ 11 yıl önce
oncelikle bu ucuslarin, mogan golu dogal hayatina etkisinin bagimsiz kuruluslar tarafindan yapilmasinda yarar var; sn. yalcin bayer konunun uzmani degil ve bir gazeteci olarak konuya yaklasiyor. gunde 2 sefer dahi olsa, ucus trafiginin cevresel etkilerini olcebilmek ve bir degerlendirme yapabilmek olasi. duygusal tepkilerden ve biraz reklam kokan gazete haberlerinden uzaklasilarak, mogan golu ve dogal cevresi icin ozerk bilimsel kuruluslarin raporlarina guvenilmeli ve shgm ve yerel yoneticiler bu kurumlardan gelecek raprolara gore karar uretmeli. ilgili sirketin de benzer bir tavir icerisinde olarak, ticari kaygilari ile bilimsel gercekleri gozeterek ise giriseceginden eminim. kolayliklar gelsin ve basarilar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000