15 Şubat 2023, Çarşamba 11:46:33

MMU İçin 'Grup Başkanlığı' Kuruldu

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde, “Milli Muharip Uçak Grup Başkanlığı” kuruldu. Yeni kurulan Grup Başkanlığı, sadece MMU Projesi’ne odaklanacak.
  • Kurulsun ki birileri nemalansın...
  • NEREDE KALMIŞTIK?

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı bünyesinde, “Milli Muharip Uçak Grup Başkanlığı” kuruldu. Yeni kurulan Grup Başkanlığı, sadece MMU Projesi’ne odaklanacak.

SavunmaSanayiST'te yer alan habere göre göre; Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) bünyesinde, Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi ile ilgili olarak yeni bir grup başkanlığı kuruldu. Yeni kurulan Milli Muharip Uçak Grup Başkanlığı yalnızca MMU Projesi ile ilgilenecek.

Kısa bir süre önceye kadar MMU Projesi, SSB nezdinde Uçak Daire Başkanlığı’na bağlı olarak yürütülüyordu. Ancak SSB, ilk kez bir projeye özel olarak “Grup Başkanlığı” kurdu. Daire Başkanlığı’nın bir alt mertebesinde bulunan Grup Başkanlığı’nda, birden fazla şube müdürü yer alıyor. Milli Muharip Uçak Projesi de bundan sonra SSB nezdinde Milli Muharip Uçak Grup Başkanlığı tarafından yürütülecek.

Ne Değişiyor?

Savunma Sanayii Başkanlığı’nın organizasyon yapısı gereği her Daire Başkanlığı veyahut Grup Başkanlığı, bir Başkan Yardımcısı’na bağlı. Milli Muharip Uçak Projesi daha önce SSB Uçak Daire Başkanlığı’na bağlı bir şube müdürlüğü tarafından yürütülürken, artık direkt olarak bir SSB Başkan Yardımcısı’na bağlı bir Grup Başkanlığı tarafından yürütülecek. Öte yandan, Milli Muharip Uçak Grup Başkanlığı ile Uçak Daire Başkanlığı aynı Başkan Yardımcısı’na yani Serdar Demirel’e bağlı.

Yapılan bu değişikliğin, MMU’ya yönelik alınacak kararların hızına önemli katkılar sunacağı değerlendiriliyor. Öte yandan HÜRJET ve HÜRKUŞ gibi diğer uçak projeleri ise eskisi gibi yine Uçak Daire Başkanlığı tarafından yürütülecek.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde de başında Tuğgeneral rütbesinde bir personelin yer aldığı “MMU Daire Başkanlığı” bulunuyor.

Milli Muharip Uçak Program Takvimi

Mart 2023’te hangardan çıkış yapması ve 2026 yılında ise ilk uçuşunu gerçekleştirmesi planlanan Milli Muharip Uçak’ın program takviminde, kısa süre önce bazı revizeler gerçekleştirildi. Bu doğrultuda uçağın ilk uçuş tarihi, Roll-Out ile aynı yıla yani 2023’e çekildi.

Türk savunma sanayiinin en büyük projesi olan Milli Muharip Uçak’ın ilk prototipi, geçtiğimiz aylarda nihai montaj hattına alınmıştı. Uçak, Mart 2023’te hangardan çıkış yapacak. TUSAŞ tarafından 3 adet MMU Blok 0 ve 1 adet de MMU Blok I prototipinin üretileceği biliniyor.

2026 sonuna kadar 3 adet MMU Blok 0 prototipinin üretiminin tamamlanması planlıyor. 2029 yılından itibaren ise MMU Blok I konfigürasyonun üretim faaliyetlerinin başlaması ve 10 adet MMU Blok I A/C’nin, Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmesi hedefleniyor.

İlk etapta 4.5 nesil olarak nitelendirilecek Milli Muharip Uçak’ın, nihai aşamada 5. nesil statüsüne ulaşması hedefleniyor. Halihazırda ABD üretimi F-22 ve F-35 savaş uçakları, 5. nesil savaş uçakları olarak biliniyor. Rus yapımı Su-57 ve Çin yapımı J-20 platformları ise 5. nesil statüsüne ulaşmayı hedefleyen 4.5 nesil savaş uçakları olarak nitelendiriliyor.

MMU İçin 'Grup Başkanlığı' Kuruldu

Yorumlar

başkanlık ~ 1 yıl önce
Kurulsun ki birileri nemalansın...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ASD ~ 1 yıl önce
NEREDE KALMIŞTIK?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000