13 Haziran 2018, Çarşamba 09:16:46

Milli savaş uçağında anlaşmazlık iddiası!

Türkiye ve İngiltere'in Milli Muharip Uçak TF-X savaş uçağı projesinde anlaşmazlıkta olduğu belirtildi. Financial Times'ın haberine göre Türkiye'nin Rolls-Royce'dan fikri mülkiyet hakları talep etmesi anlaşmazlığın çıkış noktası oldu.
  • Şok oldum. Hiç beklemiyordum. Yav bi gidin. 100 milyon sterline ne vereceklerdi? 100 adet ev parası ediyor orada. İngiltere o paraya sana tüm birikimini neden versin? Bir uçağı 30-40 milyon sterline satıyor zaten adamlar. Lokantaya girip bir tabak yemek parası verdin diye aşçıyı alıp eve götürüp yemek mi yaptıracaktın?
  • ya olmayacak şey için kavga ediyorusnuz, yapmayın siz kardeşsiniz:) İngiliz vatandaşı Sn Mehmet Şimşek çözer:)
  • Haklısın. Parasını ödediğimiz halde savaşı sebep göstererek yapımı biten 2 savaş gemimizi teslim etmeyen üçkağıtçı ingiltere, müftü önünde komple müslüman olursa ancak bu askeri projelere izin verirler. KENDİN YAP DENE BUL YOLUNU, ACİLEN BIRAK BU KÖTÜ HUYUNU!
  • Bence BMC...
  • TFX 2023 demişsiniz ama geçenlerde Temel Kotil açıkladı 2031 den önce mümkün görünmüyor şeklinde. Ha birde super cruise özelliği yoksa pek de fizibıl değil ama motoruyla birlikte üretebilirsek bir dönüm noktası olabilir en azından. Savunma sanayi ile birlikte teknoloji endüstrisini de geliştirmek gerekir. Bu da elbette ki liyakat ile olur...
  • Yorumlar müthiş yalnız...
  • BMC'nin yüzde 25,1’i Öztürk Ailesi’nin; yüzde 25’i Ethem Sancak’ın; geriye kalan yüzde !!!!!49,9’u ise Katar Silahlı Kuvvetleri'nin!!!!!. Adamlar gerizekali mi terorizmi destekledigi net bir devlet olan Katar'a bu tur bir know-how satacaklar. Katar Avrupa'da herseyi satin alabiliyor bir sey haric teknoloji.
  • Arkadaş biz millet olarak çok mu safız? Ne yani en büyük düşmanlarımızdan biri, bizim askeri olarak güçlenmemiz için bize yardımcı mı olacaktı? Uyanmamız lazım

Türkiye ve İngiltere'nin Milli Muharip Uçak TF-X savaş uçağı projesinde anlaşmazlığa düştüğü belirtildi.

Financial Times'ın haberine göre Türkiye, Rolls-Royce'dan, BMC'nin yüzde 55'ini kontrol ettiği savunma sanayi üreticisi şirket TR Motor'a teknolojik verilerin transferini talep etti.

Rolls-Royce ise TR Motor'un programa ilişkin tüm fikri haklara sahip olmasını ve bu hakları yönetmesini reddetti. Şirket hem İngiliz hem de Türk bakanlara endişelerini aktardı.

Haberde, "Savunma Bakanı Gavin Williamson konuyu mevkidaşı Nurettin Canikli ile geçen haftaki Nato toplantısında görüştü. İki taraf uzlaşmaya varamazsa, Rolls-Royce programdan çekilmeye zorlanabilir. Bu da TUSAŞ ile 100 milyon sterlin değerinde kontrat imzalayan BAE Systems şirketinin projedeki rolünü sorgulatır. BAE şirketinden, hem İngiltere hem de Türkiye'de TAI ile birlikte çalışan mühendislerin sayısı 200." ifadeleri yer aldı.

TF-X, İngiltere ve Türkiye arasında 2017'de imzalanan 125 milyon dolarlık savunma anlaşmasıyla gündeme gelmişti. Anlaşmaya göre, BAE System ile TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ) TF-X Türk savaş uçağı geliştirmek için birlikte çalışacak. Uçaklar 2030'a kadar envanterden çıkarılması planlanan F-16'ların yerini alacak 2070'e kadar kullanılacak.

İngiliz Savunma Bakanlığı'nın açıklamasına göre, iki ülke de çözüm arayışında. Rolls-Royce'tan bir ekip ise 24 Haziran seçimlerinden sonra Ankara'yı ziyaret edecek.

BMC'nin yüzde 25,1’i Öztürk Ailesi’nin; yüzde 25’i Ethem Sancak’ın; geriye kalan yüzde 49,9’u ise Katar Silahlı Kuvvetleri'nin.

TFX 2023'İN ÖZELLİKLERİ NELER?

- BOY: 19 metre
- KANAT AÇIKLIĞI: 12 metre
- MENZİL: 1.100 km
- HIZ: 2 Mach/2.453 kilometre (Ses hızının iki katı)
- AZAMİ İRTİFA: 17 kilometre

Milli savaş uçağında anlaşmazlık iddiası!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Şpk ~ 4 yıl önce
Şok oldum. Hiç beklemiyordum. Yav bi gidin. 100 milyon sterline ne vereceklerdi? 100 adet ev parası ediyor orada. İngiltere o paraya sana tüm birikimini neden versin? Bir uçağı 30-40 milyon sterline satıyor zaten adamlar. Lokantaya girip bir tabak yemek parası verdin diye aşçıyı alıp eve götürüp yemek mi yaptıracaktın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 4 yıl önce
ya olmayacak şey için kavga ediyorusnuz, yapmayın siz kardeşsiniz:) İngiliz vatandaşı Sn Mehmet Şimşek çözer:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumcu ~ 4 yıl önce
Haklısın. Parasını ödediğimiz halde savaşı sebep göstererek yapımı biten 2 savaş gemimizi teslim etmeyen üçkağıtçı ingiltere, müftü önünde komple müslüman olursa ancak bu askeri projelere izin verirler. KENDİN YAP DENE BUL YOLUNU, ACİLEN BIRAK BU KÖTÜ HUYUNU!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herseyi bilen adam ~ 4 yıl önce
Bence BMC...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaptık olacak... ~ 4 yıl önce
TFX 2023 demişsiniz ama geçenlerde Temel Kotil açıkladı 2031 den önce mümkün görünmüyor şeklinde. Ha birde super cruise özelliği yoksa pek de fizibıl değil ama motoruyla birlikte üretebilirsek bir dönüm noktası olabilir en azından. Savunma sanayi ile birlikte teknoloji endüstrisini de geliştirmek gerekir. Bu da elbette ki liyakat ile olur...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cenk ~ 4 yıl önce
Yorumlar müthiş yalnız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ohaniz ~ 4 yıl önce
BMC'nin yüzde 25,1’i Öztürk Ailesi’nin; yüzde 25’i Ethem Sancak’ın; geriye kalan yüzde !!!!!49,9’u ise Katar Silahlı Kuvvetleri'nin!!!!!. Adamlar gerizekali mi terorizmi destekledigi net bir devlet olan Katar'a bu tur bir know-how satacaklar. Katar Avrupa'da herseyi satin alabiliyor bir sey haric teknoloji.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Oha ~ 4 yıl önce
Terörü terörizmi kimin desteklediği açık ve net belli değilmi. Ypg, Pyd içinde, kahraman askerlerimize kurşun sıktıran ingilizlerden amerikalılardan belli değilmi, ingilterede yuvalanan binlerce ingiliz vatandaşlığı verilmiş pkk lı teröristlerden belli değilmi var mı Türkiye'ye şöyle kallavi bir iade? yok, sadece laf Türkiye bizim dostumuz müttefikimiz hep boş laf. Katar terörizmi destekliyormuş muş bak sen! Katar bizim babamızın oğlu değil ama ne içinde nede dışında ne bir pkk, lı ne ypg liyi desteklemediği için mi hep hedefte? yoksa, topraklarını kahraman Türk askerine açtığı için mi ?
ne olacaktı ~ 4 yıl önce
Arkadaş biz millet olarak çok mu safız? Ne yani en büyük düşmanlarımızdan biri, bizim askeri olarak güçlenmemiz için bize yardımcı mı olacaktı? Uyanmamız lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000