15 Haziran 2019, Cumartesi 14:16:51

Milli savaş uçağı dünya sahnesine çıkıyor

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'nde gelinen aşama gün yüzüne çıkıyor.
  • Ben bile inanmıyorum.
  • ülkenin bu gidişiyle bu uçak olmaz.Hadi oldu diyelim.5. nesil uçakta neden thrust vectoring yok.Süpersonik hızda nasıl dönecek?
  • Ne gerek var milli savaş uçağına bro. Oraya harcayacağımız ARGE parasıyla her ilimizde 100 metre büyüklüğünde atatürk heykeli yaptırabiliriz.
  • nasıl gitmiş acaba uçarak mı yüzerek mi?
  • abd 500 sipariş vermiş deniyor, doğru mu?
  • bıdı bıdı etmeyin görünmez hayalet teyyare yaptılar test uçuşunda hayalet moda giren uçak havada hala göremediklerinden indiremediler bir görebilseler hey hey siz o zaman görün kıskananları
  • Gorucuye cikacak olanin gorunur olmasi gerekmez mi? Goren var mi ki?
  • Değerli havacılık gönüllüleri, sosyal medyada uçağın maketinin resimleri altında maketin Almanya'da yaptırıldığı ve 2milyon rakamından bahsedilmekte (avro veya lira olduğuna dair bir bilgi yok) bu iddia doğrumudur,net bilgisi olan varmı? Eğer doğruysa ülkemizde bunu yapabilecek imkan ve kabiliyet yokmudur? Umarım doğru değildir yoksa daha maketini bile yapamıyorsak kendisini nasıl yapabileceğimiz sorusu ister istemez insanın aklına geliyor
  • Birileri de sadece heykel diksin
  • Milli Plastik Muharebe uçağı. Akepe herşeyde olduğu gibi bunda da uydurduğu bir yalanı sürdürüyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilen Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi'nde gelinen aşama gün yüzüne çıkıyor.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), Hava Kuvvetleri Komutanlığının harekat isteklerine cevap vermek için MMU geliştirme çalışmalarını hızlandırarak sürdürüyor.

Bu çalışmalar kapsamında ortaya konulan MMU'nun birebir ölçülerdeki modeli, ilk kez dünyanın en önemli havacılık organizasyonlarından Paris Airshow'da sergilenecek.

Modelin, 17-23 Haziran'da gerçekleştirilecek fuara yetiştirilmesi için ocak ayından bu yana yoğun ve detaylı çalışma yapıldı.

Fuarda, uçağın birebir ölçekli dış geometri modeliyle motor yerleşimi, dahili silah yuvalarının yerleri, kokpit konsepti ana hatlarıyla görülebilecek.

MMU'nun yanı sıra Türk savunma sanayisinin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği, TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), ROKETSAN ve ASELSAN gibi kuruluşların imzasını taşıyan mühimmat ve sistemler de Paris Airshow'da sergilenecek.

Beklenti büyük

MMU Projesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçaklar üretilecek.

Projeyle yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu benzeri teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye'nin 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alması hedefleniyor.

MMU Projesi'nde ilk etapta 6 geliştirme hava aracı üretilecek. Daha sonra eklenecek yeni araçlarla uçak seri üretime hazırlanacak. Seri üretim aşamasına kadar 400 adetlik uçak siparişine ulaşılması öngörülüyor.

Proje ortağı olmak isteyen ülkelerle de çeşitli düzeylerde görüşmeler yürütülüyor. Söz konusu ülkeler aynı zamanda uçağın potansiyel alıcıları olarak değerlendiriliyor.

Özgün motoru olacak
Uçak için TR Motor tarafından özgün motor geliştirilecek. Bu süreç devam ederken geliştirilen araçlarda bir ara motor kullanılacak.

Radar, elektrooptik ve bütünleşik işlemci alanlarında ise ASELSAN ve TÜBİTAK çalışmalar yürütüyor.

Projede görev alacak tedarikçilerle ihracat kısıtlamasına tabi olmayacak şekilde uzun vadeli iş birlikleri hayata geçirilecek.

Milli savaş uçağı dünya sahnesine çıkıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

20 yıllık ak partiliyim ~ 4 ay önce
Ben bile inanmıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
4.5 nesil ~ 4 ay önce
ülkenin bu gidişiyle bu uçak olmaz.Hadi oldu diyelim.5. nesil uçakta neden thrust vectoring yok.Süpersonik hızda nasıl dönecek?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet DC ~ 4 ay önce
Ne gerek var milli savaş uçağına bro. Oraya harcayacağımız ARGE parasıyla her ilimizde 100 metre büyüklüğünde atatürk heykeli yaptırabiliriz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
nasıl ~ 4 ay önce
nasıl gitmiş acaba uçarak mı yüzerek mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
siapriş ~ 4 ay önce
abd 500 sipariş vermiş deniyor, doğru mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mitokondri ~ 4 ay önce
bıdı bıdı etmeyin görünmez hayalet teyyare yaptılar test uçuşunda hayalet moda giren uçak havada hala göremediklerinden indiremediler bir görebilseler hey hey siz o zaman görün kıskananları

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayalet gibi ~ 4 ay önce
Evet hayalet modda uçuyor seni arıyor bir bulsa roketini gönderecekmiş sana.
Gorucu ~ 4 ay önce
Gorucuye cikacak olanin gorunur olmasi gerekmez mi? Goren var mi ki?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
zeki muren ~ 4 ay önce
ucak stealth teknolojik. golgesi var kendisi yok.
A haber şöyle derdi ~ 4 ay önce
Birileri radarda görünmeyen uçak yapar. Bizim yaptığımız uçaklar çıplak gözle bile görünmüyor. Abd bizi kıskaneyo
Doğru bilgi nedir? ~ 4 ay önce
Değerli havacılık gönüllüleri, sosyal medyada uçağın maketinin resimleri altında maketin Almanya'da yaptırıldığı ve 2milyon rakamından bahsedilmekte (avro veya lira olduğuna dair bir bilgi yok) bu iddia doğrumudur,net bilgisi olan varmı? Eğer doğruysa ülkemizde bunu yapabilecek imkan ve kabiliyet yokmudur? Umarım doğru değildir yoksa daha maketini bile yapamıyorsak kendisini nasıl yapabileceğimiz sorusu ister istemez insanın aklına geliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
doğru bilgi budur ~ 4 ay önce
Uçak,helikopter,motor,jet gibi şeyler sıradan malzemeden yapılmıyor ve ülkemizde de bunları yapabileceğimiz ham madde yok,dışa bağımlıyız tıpkı ham maddeyi işleyen,şekle sokan,üreten teknoloji gibi. Ham madde,teknoloji,mühendislik,yazılım gibi şeylere sahip olmayınca yerli ve milli olarak bunları yapmamız en azından şimdilik mümkün değil. İlk önce gerçek ve doğru eğitime yatırım yapıp,insanımıza değer vermeli,ayrımcılığa son vermeli,gerekli bütçeyi ayırmalıyız.
Soru net ! ~ 4 ay önce
Cevaplama zahmetine katlanan değerli yorumcu emeğine teşekkür ederim ama cevap bu değil. Mock-up Türkiye'de mı yapıldı yoksa iddia edildiği gibi Almanya'da mı yapıldı sadece bunu öğrenmek istedim. Siz ise hammadde ve üretim teknolojileri ne girmissiniz. Endüstri ürünleri imal eden bir firma sahibi olarak anlatmam istediğiniz konulara yeterince hakimin. Bahsettiğiniz hammadde olan kompozit ve türevleri (karbon laminat kompozit, karbon sandviç kompozit, fiberglas, alüminyum karbon çelik titanyum ) gibi ürünleri yeterince üretebiliyoruz ve kullanıyoruz. Yani mümkün değil dediğiniz şeyleri zaten yapıyoruz. Üstelik Avrupa'nın en büyük kompozit fabrikası yatırımını da yine TUSAŞ Tai tesislerinde gerçekleştirip imkanlarımızı artırıyoruz.
Tk58 ~ 4 ay önce
Birileri de sadece heykel diksin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk 58'e ~ 4 ay önce
Birileri de sadece maket yapsın yerli ve milli diye elin adamının icatlarını millete yedirsin.
Scramble ~ 4 ay önce
Şu an ki soyadını o heykeli dikilen adam ve binlerce şehidin sayesinde taşıyorsun..Şuursuz..
Yalaza ~ 4 ay önce
Milli Plastik Muharebe uçağı. Akepe herşeyde olduğu gibi bunda da uydurduğu bir yalanı sürdürüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plastik ~ 4 ay önce
Keşke baban da plastik kullansaymış.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000