06 Mayıs 2017, Cumartesi 13:08:14

Milli radar ATAK'ta teste devam ediyor

Meteksan Savunma Uluslararası Satış Yöneticisi Akbaş: "Milimetre Dalga Radarı'nın ATAK helikopterinde uçuş testleri devam ediyor
  • Yahu avrupanın amerikan in on sene önceki sistemlerini şimdi yapıyoruz bide övünüyoruz ne var bunda aciz miyiz ovunecek kadar tabii yapılacak gecen sene teroristler kobra helikopterimizi dusurdugu zaman ne kadar savunmasız kaldigimizin görüntülerini haberlerde izlettiler buda patlamasin
  • 2023'e yetiştireceğiz inşallah osmalı kuruluyor
  • Ver mehteri
  • 12 Km menzil bana az geldi, piyade kafasından pilot kafasına geçilmeli artık. 6 NM menzil, 90 Knot sürat, %70 faydalı menzil hesabından yaklaşık 4 NM lik menzil; bu da 2,5 dakikalık menzil eder. Bilmem anlatabildim mi? Karışık gelmiş olabilir ama FW'ciler ne demek istediğimi anlamışlardır. Menzil artırılmalı.
  • Güzel herşeyi yapıyoruzda ağırlığı ne olacak bu helikopterin faydalı yük azala azala gerçeten ihtiyaç olan neler onu düşünüp hareket etmek lazım

Meteksan Savunma Uluslararası Satış Yöneticisi Akbaş: "Milimetre Dalga Radarı'nın ATAK helikopterinde uçuş testleri devam ediyor. Haziranda testlerin sonlamasını ve kabüllerin gerçekleşmesini planlıyoruz" açıklamasında bulundu.

Meteksan Savunma'nın "Hava Platformları için Milimetre Dalga Radarı Geliştirilmesi Projesi" kapsamında atış kontrol radarı olarak geliştirdiği Milimetre Dalga Radarı'nın (MİLDAR), ATAK helikopteri üzerindeki uçuş testlerinin haziranda tamamlaması bekleniyor.

Meteksan Savunma Uluslararası Satış Yöneticisi Burak Akbaş, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, MİLDAR'ın ilk prototipi için çalışmaların 2007 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığının (SSM) Ar-Ge projesi olarak başlatıldığını hatırlattı.

Akbaş, MİLDAR'ın ATAK helikopteri üzerindeki uçuş testlerinin devam ettiğini belirterek, haziranda testlerin sonlamasını ve kabüllerin gerçekleşmesini planladıklarını söyledi. MİLDAR'ın geliştirme sürecinin bittiğini bildiren Akbaş, radarı 2018'de ATAK'ta görmeyi öngördüklerini anlattı. Akbaş, MİLDAR için üretim alt yapılarının hazır olduğuna işaret ederek, üretime hemen başlayabileceklerini aktardı.

MİLDAR'ın üretiminde ilk hedefin ATAK'a entegre edilmesi olduğunu vurgulayan Akbaş, "İhracat için düşündüğümüzde zaten yurt dışında ilk olarak 'Senin silahlı kuvvetlerin bunu kullanıyor mu?' diye soruyorlar. Yurt dışında da çeşitli helikopter platformları var. MİLDAR'ı üzerinde radar sistemi bulunmayan diğer helikopterlere de entegre edebiliriz. Radarda kullandığımız ara yüz ve yazılımlar başka helikopterlere de entegrasyona imkan veriyor. Ürünün ihracı için çalışmalarımız olacak." ifadesini kullandı.

MİLDAR'IN ÖZELLİKLERİ

Akbaş, MİLDAR'ın "hedef tespit takip" ve "arazi profili oluşturmak" gibi iki temel fonksiyonu olduğuna dikkati çekerek, "frekans atlama", "ararken takip yapma" ve "çoklu hedef takibi" özellikleri de bulunduğunu belirtti.

Söz konusu radarın menzilinin 12 kilometre olduğunu vurgulayan Akbaş, "MİLDAR, 50'ye kadar hareketli hedefi takip ve tespit edebiliyor. Arazi profili oluşturmak gibi alçak helikopter uçuşlarında ciddi tehlike teşkil eden arazi topografisini ekranda dinamik olarak gösterebiliyor. ATAK üzerinde yer alan 'RF güdümlü füzeler' için silah angajmanı da yapılabilecek. Ayrıca milli bir radar olan MİLDAR, milimetre dalga bandında çalışabiliyor. Bu bantta çalışmanın avantajı olarak radar benzerlerine göre daha küçük ve hafif. Elektronik harp sistemleri tarafından algılanması çok zor. Ayrıca MİLDAR, 360 derece tarama yapabiliyor." diye konuştu.

Öte yandan, MİLDAR ilk kez 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF'17) sergilenecek.

Milli radar ATAK'ta teste devam ediyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

Of bayburt ~ 2 yıl önce
Yahu avrupanın amerikan in on sene önceki sistemlerini şimdi yapıyoruz bide övünüyoruz ne var bunda aciz miyiz ovunecek kadar tabii yapılacak gecen sene teroristler kobra helikopterimizi dusurdugu zaman ne kadar savunmasız kaldigimizin görüntülerini haberlerde izlettiler buda patlamasin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Volvo ~ 2 yıl önce
Hiç yapmamaktan daha iyi değil mi Bayrburt'lu?
2023 ~ 2 yıl önce
2023'e yetiştireceğiz inşallah osmalı kuruluyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mehter ~ 2 yıl önce
Ver mehteri

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FW ~ 2 yıl önce
12 Km menzil bana az geldi, piyade kafasından pilot kafasına geçilmeli artık. 6 NM menzil, 90 Knot sürat, %70 faydalı menzil hesabından yaklaşık 4 NM lik menzil; bu da 2,5 dakikalık menzil eder. Bilmem anlatabildim mi? Karışık gelmiş olabilir ama FW'ciler ne demek istediğimi anlamışlardır. Menzil artırılmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mühimmat ~ 2 yıl önce
Umtas ve cirit füzeleri 8 km menzilli
Ağırlık ~ 2 yıl önce
Güzel herşeyi yapıyoruzda ağırlığı ne olacak bu helikopterin faydalı yük azala azala gerçeten ihtiyaç olan neler onu düşünüp hareket etmek lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000