22 Eylül 2022, Perşembe 09:22:06

Milli Muharip Uçak'ta Sona Doğru

TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan, Milli Muharip Uçak Projesinde (MMU) son montaj faaliyetlerinin başladığını açıkladı.
  • Vakıflar sizlerden gurur duyuyorum...
  • Altay tankına motor üretemeyenler şimdi MMU’ya üretecekler.

TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan, Milli Muharip Uçak Projesinde (MMU) son montaj faaliyetlerinin başladığını açıkladı. Doğan, "Projeyi söylediğimiz takvimlerde yetiştirmeye gayret ediyoruz. Hürjet'in ilk uçuşunu, Milli Muharip Uçak'ın hangardan çıkıp motor çalıştırmasını gerçekleştirmeyi planlıyoruz." dedi.

Güney Afrika'nın başkenti Pretorya'daki Afrika Havacılık ve Savunma Fuarı AAD 2022, Türk savunma sanayisi firmalarının da katılımıyla başladı. TUSAŞ fuarda, uçak, helikopter, insansız hava aracı ve uydu platformlarına yönelik geliştirdiği ürünlerin maketlerini sergiliyor.

Şirketin Afrika'ya yönelik faaliyetlerine ilişkin açıklamalarda bulunan TUSAŞ Uçak Genel Müdür Yardımcısı Atilla Doğan, Nijer'le 2, Çad'la 3 uçaklık sözleşmeleri bulunduğunu söyledi.

Uçakların teslimatı için çalıştıklarını ifade eden Doğan, "Nijer uçaklarını bu yıl sonunda, Çad uçaklarını da önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde teslim edeceğiz." dedi.

Uçakları teslimata hazırlarken sözleşmeler kapsamında eğitim programları gerçekleştirdiklerini anlatan Doğan, pilot ve uçak bakım personeline yönelik eğitim çalışmaları yürüttüklerini dile getirdi.

Nijer ve Çad için pilot eğitimlerinin bir bölümünün tamamlandığı bilgisini veren Doğan, "Kabul uçuşu yapabilecek pilotları hazır hale getirdik. Kendi uçaklarının kabulünü pilotları yapıyor olacak. Eğitim, bakım personelinin de eğitimlerini tamamladık. Onlar da uçakların teslimatına yakın tazeleme eğitimi alacaklar. Uçakların teslimatı sonrasında uçuş ve bakım için TUSAŞ personelini de gönderiyor olacağız. Uçakların kullanımı esnasında da kendilerine destek olmayı sürdüreceğiz." diye konuştu.

"Potansiyel müşteriler ilk teslimatları bekliyor"

Hürkuş'ta Nijer ve Çad'ın ötesinde de Afrika'da ciddi bir pazar bulunduğunu vurgulayan Doğan, şunları kaydetti:

"Çok yakından görüştüğümüz, görüşmelerimizde belli mesafe aldığımız ülkeler var. Hürkuş'ta ciddi bir potansiyel görüyoruz. Eğitim uçağı yanında görev uçağı dediğimiz kamera entegrasyonlu, belli mühimmatları atabilir versiyonunun Afrika'da çok güzel bir potansiyeli var. Bazı potansiyel müşterilerin ilk teslimatları beklediklerini de biliyoruz. İlk uçakları Nijer ve Çad’a verdikten, kullanımı başladıktan sonra geri dönüşlerin iyi olacağını biliyoruz. Sonrasında ilave siparişlerin hem Nijer ve Çad'dan hem de diğer potansiyel ülkelerden geleceğini biliyoruz."

Hürkuş-2 geliyor, Hürjet ve MMU'da son durum

Atilla Doğan, Hürkuş'un hava yer entegrasyon uçağı versiyonunun da yakın zaman Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim edileceğini söyledi. Doğan, "Paralelde Hürkuş-2 dediğimiz bir iyileştirme faaliyeti devam ediyor. Kritik tasarım sürecini tamamladık. Kendi mecrasında ilerliyor." dedi.

Hürjet uçağının son montajlarını yaptıklarını bildiren Doğan, yıl sonuna kadar bu çalışmaları tamamlamayı planladıklarını belirtti. Doğan, birkaç aylık yer test sürecinin ardından ilk uçuşun gerçekleştirileceğini ifade etti.

Milli Muharip Uçak'ta Sona Doğru

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Yorumcu ~ 9 gün önce
Vakıflar sizlerden gurur duyuyorum...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Motor ~ 9 gün önce
Altay tankına motor üretemeyenler şimdi MMU’ya üretecekler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan ~ 9 gün önce
Pensilvanya dan mi yazdin?
Heykelmi yapsınlar ~ 9 gün önce
Daha fazla heykel
Avrolineer ~ 8 gün önce
MMU İlk aşamada General Electric üretimi F110 (F16 motoru) motoru ile uçacak, Rolls Royce ve Kale Grubu tarafından geliştirilme aşamasında olan motor hazır olduğunda MMU ya güç verecek. Öğrenilmiş çaresizlikten artık kurtulma vakti gelmedi mi? Birazcık devletinize ve insanınıza güvenin...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000