19 Ocak 2021, Salı 08:50:56

Milli Muharip uçakta önemli gelişme

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında PDR faaliyetlerinin Nisan 2021'de başlayacağını açıkladı.
  • seçime kadar idare et palavraya devam. ön tasarım ön istişaresine ait ön incelemenin ön gözden geçirmesi ile devam edin.

TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında PDR faaliyetlerinin Nisan 2021'de başlayacağını açıkladı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Temel Kotil, ODTÜBİRDER’in canlı yayınına konuk oldu. Yayın esnasında Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Kotil, MMU’nun Ön Tasarım Gözden Geçirme (PDR) faaliyetlerine Nisan 2021’de başlanacağını vurguladı.

Kotil, PDR faaliyetlerine müteakiben ilk MMU prototipinin, 18 Mart 2023 tarihinde motorları çalışır biçimde hangardan çıkış yapacağını açıkladı.

Edinilen bilgiye göre; dört ayrı fazdan oluşan MMU Programı kapsamında, 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanan PDR faaliyetle birlikte "Faz-1 Aşama-1" aşamasının da tamamlanması planlanıyor.

Her şeyin planlandığı gibi gitmesi durumunda MMU’nun; 2025 veya 2026 yılında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi, 2029 yılında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi ve 2030’lu yılların başından itibaren başlangıç seviyesi operasyonel kapasiteye ulaşması hedefleniyor.

MMU Projesi kapsamında, 3000’i TUSAŞ bünyesinde olmak üzere 6000’den fazla mühendisin görev alması bekleniyor.

Milli Muharip uçakta önemli gelişme

Facebook Yorum

Yorumlar

temel fıkrası ~ 3 yıl önce
seçime kadar idare et palavraya devam. ön tasarım ön istişaresine ait ön incelemenin ön gözden geçirmesi ile devam edin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fatco ~ 3 yıl önce
2029-30 diyor sen hala seçim diye bık bık konuş. Harbi ya konuşmaktan başka bu ülkeye bir katkın var mı?
Fıkraya ~ 3 yıl önce
Ana sözleşme TUSAŞ ile SSM arasında 2016'da imazalandı.Bae systems ile 2017'de mühendislik desteği için anlaşma imzalandı.Haberin olsun uçan kuşu seçime bağlayan kardeşim.Bunun yanında bu proje için sırf ayrı bir bina inşaa etti mühendisler için.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000