04 Mart 2021, Perşembe 08:39:54

Milli Muharip Uçak'ta kritik detay

Son günlerde kullanım alanı gittikçe yaygınlaşan ve F-35 gibi projelerde de yararlanılan 3 boyutlu üretim sürecinin, "Milli Muharip Uçak" projesinde de kritik etkileri olacağı düşünülüyor.
  • Bence uçağın tamamı 3D yazıcı da yapılsın. Çok büyük bir yazıcı, kartuşlara demir nikel bakir kobalt gibi elementlerin tozları konulsun. Bu makina bu tozlardan önce inconel rene waspalloy gibi alaşımları yapsın sonra uçağın ve motorun metal aksamlarını yapsın. Daha sonra uçak ve motor iskeleti bir dokuma tezgahına alınsın orada da karbonfiberler kaplansın ve reçine döküldükten sonra fırınlansın. Böylece uçağın motor ve platformu tamamlanır. Geriye bilgisayar ve elektronik aksamlar ve lastikler kalır. Hidrolik sıvısı yağı ve yakıtı konulduktan sonra uçak uçmaya hazır. Bu konseptle bir 3D yazıcı 2 haftada bir uçak üretse yılda 104 uçak yapar. 3 tezgahla bir yılda tüm filo yenilenir. Fazlası ihraç edilir. Nasıl mükemmel değil mi?
  • Benzeri bi modele ihtiyaç var
  • Kalkış özelliği olan yeni bir model de geliştirilsin
  • Eskişehir TUSAŞ motordu aynı aileden üç kişi Amerika’ya iş seyahati altında tatil yapıyor Savunma Sanayi Müsteşarlığı uyuyor mu
  • Bıkmadınız mi bu yalanlardan. Bunun copysini bile yapamazsınız bu kafayla

Son günlerde kullanım alanı gittikçe yaygınlaşan ve F-35 gibi projelerde de yararlanılan 3 boyutlu üretim sürecinin, "Milli Muharip Uçak" projesinde de kritik etkileri olacağı düşünülüyor.

Daha önce F-35 savaş uçağı projesinde kullanılan ve "Milli Muharip Uçak" projesinde de kritik etkilere sahip olacağı düşünülen 3 boyutlu üretim sürecine ilişkin merak edilenler anlatıldı.

TRT Haber'de yer verilen habere göre, geçtiğimiz günlerde savunma sanayii sitelerine ABD'den önemli bir haber düştü... Donanma için üretim yapan bir şirket, radar anten ve bazı kritik parçaları 3 boyutlu yazıcı ile üretebildiğini duyurdu. Yakın zaman öncesinde de Fransız mayın gemisinin pervanesi yine bu teknoloji ile yapılabilmişti.

Bu haberlerin ardından Türkiye'nin 3D yazıcılarla ilgili mevcut durumu, bu teknolojinin savunma sanayiindeki kullanımı ve gelecek dönem hedefleri merak konusu oldu. TRT Haber ekibi Savunma Sanayii Araştırmacısı Sinan Şal'a hem bu soruların yanıtı sordu, hem de bu teknolojinin üretim takvimi ve maliyete etkilerini anlatmasını istedi.

Sinan Şal, Türkiye'deki mevcut duruma geçmeden önce bu teknolojinin nasıl bir süreçten geçtiğini kısaca bilmenin faydalı olacağı görüşünde.

Katmanlı imalatın havacılık için 'oyun değiştirici' olduğuna dikkat çeken Şal'a göre bu teknoloji geleneksel imalat yöntemlerine kıyasla ağırlık, düşük maliyet ve tasarım özgürlüğü sunması nedeniyle bir devrim olarak görülüyor.

"Katmanlı imalat teknolojisi toz halindeki malzemenin katmanlar halinde birbiri üzerine ergitilerek katılaştırılması ile parça imalatı prensibine dayanıyor" bilgisini paylaşan Şal, katmanlı imalat ve 3D yazıcıların havacılık, otomotiv, sağlık, elektronik ve ürün geliştirmeye kadar neredeyse her sektörde kullanıldığını anlattı.

Şal'ın burada üzerinde durduğu temel konu; her ne kadar katmanlı imalat "3 boyutlu yazıcılar" olarak algılansa da işin pek de öyle olmadığı... 3D yazıcılar aslında katmanlı imalatın bir alt kümesini oluşturuyor.

Parçayı kesmek yerine malzeme ekleyerek üretildiğinden 'katmanlı' imalat olarak adlandırılan bu yeni imalat yöntemi, parçaların daha düşük maliyet ve ağırlıkta, daha az malzeme kullanılacak şekilde optimize edilmesine imkan veriyor.

Sinan Şal, katmanlı imalatın geleneksel imalat yöntemlerine göre daha güçlü, daha hafif parçaların ve sistemlerin daha kısa sürelerde oluşturulmasını sağladığının altını çiziyor.

İLK ONAY 2015'TE GELDİ

2015 yılında Federal Havacılık Kurumunun (FAA) ticari motorlarda kullanılmak üzere 3D yazıcı ile üretilmiş ilk parçayı onayladığını söyleyen Şal, aradan geçen zaman içinde çok kritik parçaların 3D yazıcılar ile üretilebildiğini ve çok sayıda teslim edildiğini vurguladı.

Bir başka örnekte 3D yazıcı ile daha farklı bir yapıya kavuşan motorun ağırlık olarak yüzde 5 hafiflediğini, motordan elde edilen gücün ise yüzde 10 arttığını paylaşan Sinan Şal, 2020 yılında ise ilk kez katmanlı imalat ile üretilen ve 'kritik' olarak sınıflandırılan bir parça sertifikasyondan geçtiğini söyledi.

Sinan Şal'a Türkiye'nin bu alanda ne durumda olduğu soruldu. Bu alanda ülkemizde hem teçhizat altyapısı hem de farklı işlemler ve özel toz karışım geliştirme anlamında en kapsamlı çalışmaları TEİ'nin üstlendiği bildirildi.

Şal'ın anlattığına göre, 2014 yılında YAKUT projesi ile başlayan çalışmalar 2019 yılına gelindiğinde daha farklı bir boyuta taşındı. Bu dönemde katmanlı imalat ile üretilen parçalar TEİ'de devam eden özgün motor projelerinde yoğun olarak kullanılmaya başlandı.

Rakamlara bakıldığında ise ABD, Çin, Almanya ve Japonya ana oyuncuları oluşturuyor. Türkiye yüzde 1,3 pay ile İspanya ya da İsveç gibi ülkelerin önünde bu listede yer alıyor. Bir başka istatistik ise pazar büyüklüğü... Burada ise 1,3 milyar dolar gelir ile liderliği Almanya ve ABD paylaşıyor. Türkiye 244 milyon dolar ile 12. sırada. Almanya ve ABD'nin üst sıralarda yer almasında önemli bir etken de katmanlı imalat için gerekli cihazları üreten firmaların ağırlıklı olarak bu ülkelerde bulunması.

MİLLİ MUHARİP UÇAK PROJESİNDE ÇOK KRİTİK ETKİLERİ OLACAK

Savunma Sanayii Araştırmacısı Sinan Şal, 3D yazıcıların Türkiye'nin en değerli savunma sanayii projelerinden biri olan Milli Muharip Uçak (MMU) için ne anlama geldiğini ise şöyle anlattı:

"Bu teknolojinin MMU'da ve savunma sanayiinde kullanımını çok kritik görüyorum. Bu teknolojinin kullanımı sonucu bazı parçalarda kalıp tasarımı ve özel imalat gerekmeyecek. Böylece projede hem takvimsel hem de bütçesel anlamda ciddi avantaj sağlayacak. Ayrıca düşük hacimli üretime de olanak sağladığından ekonomik anlamda başka artıları da olacak. İmalat kısıtlarının biz mühendisleri sınırlamayacak olması da başka bir avantaj..."

"Karmaşık geometriye sahip parçaların tek parça olarak, daha kısa sürede, daha hafif olarak tasarlanıp üretilmesi MMU için proje takvimi açısından büyük bir avantaj getirecek. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, üretilen parçaların mekanik özellikleri ve dayanımı geleneksel imalat yöntemleri ile üretilen parçalardan farklı ve hatta daha kötü olabilir. Genelde de parçaların yüzey pürüzlülüğünü iyileştirmek amacıyla taşlama gibi ek işlemler yapılması gerekebilir."

BAKIM MALİYETLERİNİ DE DÜŞÜRECEK

"Tasarım anlamında getireceği avantajların ötesinde, bakım konusunda da ciddi avantajlar sağlayacak bir teknolojiden bahsediyoruz." diyen Sinan Şal'a göre özellikle sık kullanılan ve bakıma gitmesi gereken parçaların katmanlı imalat ile üretimi neticesinde hem bakım süreleri kısalacak, hem de maliyet etkin bir çözüm ortaya konacak.

Savaş uçaklarında bu teknolojinin kullanımının giderek arttığı bilgisi paylaşan Sinan Şal ülkemiz kamuoyunda da sıklıkla tartışılan F-35 projesinden de bir örnek veriyor:

F-18 ya da F-35 gibi savaş uçaklarında katmanlı imalat ile üretim sonucu çeşitli avantajlar elde edildi. F-35 uçağında üretilen parça ile yaklaşık 70 bin dolar tasarruf sağlandı. F-18 için ise uçakların onarım süresini kısaltmak ve tasarruf sağlamak amacıyla mühendisler katmanlı imalata başvurdular."

"2018 yılında Lockheed Martin, F-35 Tam Görev Simülatörü (FMS) ünitesinin fiyatının katmanlı imalat yardımıyla birim başına 3 milyon dolar azaldığını bildirdi. Örneklerin sayısını artırabiliriz..."

"Tüm bunları alt alta koyduğumuzda katmanlı imalat teknolojisinin yerli ve milli savaş uçağımız MMU'da ve savunma sanayiinin diğer alanlarında kullanımının ne kadar kritik bir öneme sahip olduğunu daha net görmüş oluyoruz."

"Bu teknolojinin önündeki en önemli engellerden birisi üretilen parçalarda boyutsal sınırlar bulunması. Ancak cihazlardaki gelişmelerle bu teknolojinin uçaklarda kullanım alanının artacağı söylemek yanlış olmaz."

Milli Muharip Uçak'ta kritik detay

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

3D printer ~ 3 yıl önce
Bence uçağın tamamı 3D yazıcı da yapılsın. Çok büyük bir yazıcı, kartuşlara demir nikel bakir kobalt gibi elementlerin tozları konulsun. Bu makina bu tozlardan önce inconel rene waspalloy gibi alaşımları yapsın sonra uçağın ve motorun metal aksamlarını yapsın. Daha sonra uçak ve motor iskeleti bir dokuma tezgahına alınsın orada da karbonfiberler kaplansın ve reçine döküldükten sonra fırınlansın. Böylece uçağın motor ve platformu tamamlanır. Geriye bilgisayar ve elektronik aksamlar ve lastikler kalır. Hidrolik sıvısı yağı ve yakıtı konulduktan sonra uçak uçmaya hazır. Bu konseptle bir 3D yazıcı 2 haftada bir uçak üretse yılda 104 uçak yapar. 3 tezgahla bir yılda tüm filo yenilenir. Fazlası ihraç edilir. Nasıl mükemmel değil mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Project Zero ~ 3 yıl önce
Benzeri bi modele ihtiyaç var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dikey ~ 3 yıl önce
Kalkış özelliği olan yeni bir model de geliştirilsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SOGÜLER ~ 3 yıl önce
Eskişehir TUSAŞ motordu aynı aileden üç kişi Amerika’ya iş seyahati altında tatil yapıyor Savunma Sanayi Müsteşarlığı uyuyor mu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EF 36 MIMU ~ 3 yıl önce
Bıkmadınız mi bu yalanlardan. Bunun copysini bile yapamazsınız bu kafayla

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000