07 Ocak 2018, Pazar 12:49:43

Milli Muharip Uçak için yol harita belli oldu

Ürün ve teknoloji geliştirme ağırlığıyla Türkiye’nin en büyük ve zorlu Ar-Ge projesi olan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi, bu yıl imzalanacak sözleşmeler doğrultusunda yol alacak.
  • Asagida yorum yapan capsizlar;IHA ve SIHA’lar icin de ayni kucumsemeleri ve alayli ifadeleri dile getirmislerdi. Bu ucak 2023’de goklerde olacak,siz asagilik komolexlerinizle basbasa kalacaksiniz.Askeri alanda yerli teknoloji uretimi %15’lerden %65’lere cikti,siz alay etmeye devam edin,embesiller
  • Bir de ampul üretebilsek... Hem uçakta da lazım olur. Yerli ve milli uçak üretip ampülünü dışardan almak ayıp olur. Ya ampül ambargosu koyup uçağın operasyonunu engellerlerse?
  • :)
  • Seçim var yakında, yine yerli ve milli'ler çıktı piyasaya.
  • Yoşun daha çooook başındayız..ama yola çıkmak da iyidir..
  • Yol haritası belli 2019 seçimler bitti mi proje rafa kalkar bi taki seçimlere kadar """İyi uykular Türkiye """""
  • bu ucak 6 para etmez. harcanan emege paraya yazik.derhal proje iiptal edilmeli.benim gibi uzman otesi deha danismalar tutmalari lazim. streteji lazim oda benim isim.benim gibi mukemmel,uzman,havacilik dehalari bu projede calismali.gelsinler aylik 1-2 milyona danismanlik vereyim.baska turlu olaz.ben olmadan bu proje yurumez.ben havacilik tarihinin basina gelmis en onemli kisiyim.boing ve airbus pesimde kosuyir ama ben ulkeme hizmet etmek istiyorum
  • Et ve saman ithal eden ulkenin ilk ucagi...yersen!
  • TUAF’ın logosu da değişiyor galiba.
  • Bunun motoru da 250 ton mu acaba?

Ürün ve teknoloji geliştirme ağırlığıyla Türkiye’nin en büyük ve zorlu Ar-Ge projesi olan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi, bu yıl imzalanacak sözleşmeler doğrultusunda yol alacak.

Başta ana yüklenici Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) olmak üzere proje kapsamında görev alan tüm paydaşlarla çalışmalar yürütülüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçlarını karşılamak üzere başlatılan projeyle, Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ve 2030’lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkartılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Projede yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu ve benzeri teknoloji alanlarındaki çalışmaların sonucunda Türkiye; ABD, Rusya ve Çin’den sonra 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yer alacak.

TAI ile BAE Systems arasında MMU geliştirilmesine yönelik ve ön tasarım aşamasını kapsayan iş birliği anlaşması geçen yıl imzalandı. Bu dönem içinde hava aracının geliştirilmesi, mühendislik, teknoloji, test altyapılarının ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesi, muharip uçak tasarımına yönelik kabiliyet kazanılması amaçlanıyor.

Ön tasarım aşaması sonunda projenin takip eden dönem ve aşamaları için kesintisiz bir geçiş öngörülüyor.

MMU Projesi kapsamında bu yıl bir dizi önemli adım atılacak.

Öncelikli olarak yakın zamanda motor seçiminin yapılması bekleniyor. Uçağın motorunun üretimine TUSAŞ Motor Sanayii AŞ (TEI) ile Kale Grubu-Rolls-Royce ortaklığı talip oldu. Seçimin tamamlanmasıyla bu konuda sözleşme imzalanacak. Motor sözleşmesini, proje için ihtiyaç duyulan kritik görev sistemlerinin geliştirilmesine yönelik sözleşmelerin imzalanması izleyecek.

Ayrıca yıl boyunca projede görev alan paydaşlarla hazırlık toplantıları yürütülecek.

Gençlere MMU için çalışma fırsatı

Bu yıl projeye yönelik çalışmaların bir diğer önemli başlığını ihtiyaç duyulan insan kaynağının artırılması için yürütülecek çalışmalar oluşturacak.

TAI, bu konuda bir ekosistem oluşturabilmek için geçen yıl bir dizi adım attı. Başta ODTÜ, İTÜ, Yıldız Teknik Üniversitesi olmak üzere çeşitli üniversitelerle projeler başlatan, protokoller imzalayan TAI, üniversitelerin 3 ve 4. sınıfındaki öğrenciler için Stajyer Mühendis Programı'nı hayata geçirdi.

Projelerin arzu edilen nitelik ve zamanda gerçekleştirmesi amacıyla Teknopark İstanbul TAI Ar-Ge Merkezi'ni açan şirket, burada 200 mühendis istihdam etmeyi planlıyor.

TAI Genel Müdürü Temel Kotil, insan kaynağı konusundaki ihtiyaçlarını, "Bu yıl (2017) 400’ün üzerinde mühendis işe aldık,  2 bin mühendisimiz var ama bu sayı 10 bin olursa projeleri zamanında bitirebiliriz." sözleriyle ortaya koymuştu.

Milli Muharip Uçak için yol harita belli oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Aviator ~ 4 yıl önce
Asagida yorum yapan capsizlar;IHA ve SIHA’lar icin de ayni kucumsemeleri ve alayli ifadeleri dile getirmislerdi. Bu ucak 2023’de goklerde olacak,siz asagilik komolexlerinizle basbasa kalacaksiniz.Askeri alanda yerli teknoloji uretimi %15’lerden %65’lere cikti,siz alay etmeye devam edin,embesiller

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ampül ~ 4 yıl önce
Bir de ampul üretebilsek... Hem uçakta da lazım olur. Yerli ve milli uçak üretip ampülünü dışardan almak ayıp olur. Ya ampül ambargosu koyup uçağın operasyonunu engellerlerse?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
:) ~ 4 yıl önce
:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Seçim ~ 4 yıl önce
Seçim var yakında, yine yerli ve milli'ler çıktı piyasaya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yol ~ 4 yıl önce
Yoşun daha çooook başındayız..ama yola çıkmak da iyidir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 4 yıl önce
Yol haritası belli 2019 seçimler bitti mi proje rafa kalkar bi taki seçimlere kadar """İyi uykular Türkiye """""

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bes ~ 4 yıl önce
bu ucak 6 para etmez. harcanan emege paraya yazik.derhal proje iiptal edilmeli.benim gibi uzman otesi deha danismalar tutmalari lazim. streteji lazim oda benim isim.benim gibi mukemmel,uzman,havacilik dehalari bu projede calismali.gelsinler aylik 1-2 milyona danismanlik vereyim.baska turlu olaz.ben olmadan bu proje yurumez.ben havacilik tarihinin basina gelmis en onemli kisiyim.boing ve airbus pesimde kosuyir ama ben ulkeme hizmet etmek istiyorum

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi maasallah ~ 4 yıl önce
Et ve saman ithal eden ulkenin ilk ucagi...yersen!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türk Hava Kuvvetleri ~ 4 yıl önce
TUAF’ın logosu da değişiyor galiba.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Palavradan milli ~ 4 yıl önce
Bunun motoru da 250 ton mu acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000