10 Ocak 2023, Salı 11:27:50

Milli Muharip Uçak hangardan çıkışa hazırlanıyor

Milli Muharip Uçak, hangardan çıkış törenine hazırlanıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil: "Milli Muharip Uçak'ımızı motor çalıştırarak 'roll-out'a (hangardan çıkış) hazırladık. Bundan sonra tören için Sayın Cumhurbaşkanı'mızdan gün bekliyoruz"
  • Uçaklar
  • "Mesai kavramı olmadan 24 saat Ölümüne çalışıyoruz. Asıl önemli olan ne Milli Muharip Uçak, ne ANKA-3 ne diğerleri. Asıl önemli olan TUSAŞ 6 bin mühendis kazandırdı. En önemli kazanım insan, yarın istediğimiz her şeyi yaparız." Ben şu lafları söyleyen adama saygı duyarım arkadaş!
  • Motoru yerli değil, kaporta bu. Hayatta uçmaz seçim yatırımı diyen arkadaşlar. Geç kalmışsınız teessüf ederim.
  • Tankı da böyle tanıttılar nerede?
  • Bundan gurur duymayan, pehh bak uçak yapacakmış Türkiye diye alay eden içimizdeki zavallılara gelsin , zorunuza gitsin biraz
  • Tezgahlarin adet olarak hiza yetisememsinin sebebi secim oncesi yetistirmeye calismak! Yoksa hic acelesi yok:)

Milli Muharip Uçak, hangardan çıkış törenine hazırlanıyor. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Temel Kotil: "Milli Muharip Uçak'ımızı motor çalıştırarak 'roll-out'a (hangardan çıkış) hazırladık. Bundan sonra tören için Sayın Cumhurbaşkanı'mızdan gün bekliyoruz"

Türkiye'nin en önemli teknoloji projelerinden Milli Muharip Uçak, yoğun şekilde hangardan çıkış törenine hazırlanıyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü (TUSAŞ) Temel Kotil, şirketin projelerine ilişkin bilgi verdi.

Üzerinde çalıştıkları Milli Muharip Uçak, Hürjet, Anka-3 ve jandarmaya teslimatına hazırlanılan Gökbey'in komplike sistemler olduğunu belirten Kotil, işler ne kadar paralelleştirilebilirse bunların o kadar kısa zamanda bitirilebileceğini söyledi.

Kotil, bir tasarım yapmak için belirli mühendislerin, belirli gün boyunca çalışması gerektiğine işaret ederek, şöyle konuştu:

"Akışkanlar mekaniği, CFT'ciler, termal analizciler, yapısal analizciler, sistemciler, hidrolikçilerin belirli bir saati vermeleri gerekiyor. Bunu kısaltmanın yolu yok. Kullandığımız yazılımlar işleri daha çabuk yapmayı sağlıyor ama günün sonunda belli bir adam/saati koymak lazım. İşlemleri ne kadar paralelleştirirseniz o kadar kısaltıyorsunuz. Mühendis sayımız 6 bine yaklaştı, bir ordumuz oluştu. 1200 kişiden 6 bin kişiye geldik. Artık olayları paralelleyebiliyoruz. 50 bin çekirdekli süper bilgisayarımız var. Bütün bu çekirdekler aynı anda analiz yapıyorlar. Komplike bir analizi parçalara bölüp sonuçta birleştirip veriyorlar. Mühendis sayımız çok iyi gittiği için yılda 1000 mühendis artırıyoruz. Aslında verdiğimiz sözleri erken tutacağız."

Teknisyen sayısının da yaklaşık 6 bine ulaştığını aktaran Kotil, imalat konusunda da Türk sanayisinden çok yararlandıklarını bildirdi.

Kotil, bir firmanın Atak-2'nin ön gövdesinin çok önemli bir kısmını yapıp getirdiğini ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

"Günün sonunda her gün biraz daha öğreniyoruz. Neyi öğreniyoruz, çok yapmayı. İnşallah çabuk çabuk bunları yetiştirip, teslim edeceğiz. İşin kabasını aldık. Daha ilk uçuşlar gerçekleşmedi. Milli Muharip Uçak, Hürjet, Atak-2 geliyorlar. Hızlanan bir TUSAŞ göreceğiz. Neden, yatırımlarımız bitmek üzere, daha çok mühendisimiz, teknisyenimiz var. Tezgahlarımız gelmek üzere. Türkiye'deki piyasayı daha iyi kullanıyoruz, dünyayı kullanıyoruz. Yurt dışındaki tezgahları da kullanmaya başladık. Çünkü yeterince tezgah Türkiye'de olmayabiliyor. 6 metre 5 eksenli tezgahı 40-50 gün meşgul eden parçalar var. Dolayısıyla Türkiye'deki bütün tezgahlar bize çalışsa yetmiyor. Onun için dünyaya yayılmak üzereyiz. Aynı anda birden çok işi yaptığımız sürece süreler kısalıyor."

Ayakları üzerinde durma sırası Atak-2'de

Kotil, Milli Muharip Uçak Projesi'nde kamuoyuna yansıyan fotoğraflara ilişkin, "Milli Muharip Uçak'ımızı motor çalıştırarak 'roll-out'a (hangardan çıkış) hazırladık. Bundan sonra tören için Sayın Cumhurbaşkanı'mızdan gün bekliyoruz." ifadesini kullandı.

Hürjet'in protopilerinden birinin mekanik teste girdiğine dikkati çeken Kotil, uçacak Hürjet'in de iniş takımları üzerinde olduğu bilgisini verdi.

Kotil, Atak-2 helikopterinin gövdesinin bitmek üzere olduğunu, onun da yakında iniş takımları üzerine geleceğini belirterek, "İniş takımları üzerinde durmak, yavru güvercinler gibi yürümeye başladıkları anlamına geliyor. İnşallah söz verdiğim tarihleri tutacağız." diye konuştu.

2023'te 3 bin kişi daha istihdam edilecek

Temel Kotil, yaklaşık 3 bin kişi aldıkları 2022 yılında çalışan sayısının 13 bine ulaştığını ve benzer sayıdaki işe alımla bu yılı 16 bin kişiyle bitireceklerini bildirdi.

Gençlerin bir an önce bitirmek, ürünü görmek isteyen, aceleci genç ruhlarla geldiğini vurgulayan Kotil, Türkiye'nin en iyilerinin kendilerine başvurduğunu ve iyilerin iyilerini seçtiklerini anlattı. Kotil, gençleri mezun olmadan işe aldıklarını, geçen yıl 300 kişiyi bu şekilde bünyelerine kattıklarını, bu yıl sayının daha da artacağını söyledi. Gençlerin peşine düştüklerine işaret eden Kotil, yeni yetenekler kazanmak için doğrudan üniversitelerde faaliyet göstermeye başladıklarını kaydetti.

10 milyar dolar ihracat yakın

Türk savunma sanayisinin ihracatta çok iyi performans sergilediğine dikkati çeken Kotil, 2022'de yaklaşık yüzde 40'lık artışla 4 milyar doların üzerine çıkıldığını söyledi.

Kotil, TUSAŞ'ın ihracat sözleşmelerinde asıl teslimatların bu yıl olacağını belirterek, şunları kaydetti:

"Biz daha çok uçak parçası ihraç eden bir şirkettik. TEI'yi de konsolide ederek yılda yaklaşık 700 milyon dolarlık ihracat yapıyorduk. Şimdi direkt ürün, savunma ürünü Anka, Aksungur, Hürkuş, Atak var. Gökbey ile ilgili çok ciddi yurt dışı görüşmelerimiz var. Hürjet sırada. Onların teslimatları 2023'te olacak. Onun için rakamlar katlanacak. Türkiye, savunma sanayisi ihracatında çok yakın zamanda 10 milyar doları görecek, onun üzerine çıkacak. ABD, Rusya özel bir durumda, ihracatı ne kadar iyi gidecek emin değilim ve Çin ihracatta şu anda lider pozisyonda gözüküyorlar ama Türkiye hemen arkalarından geliyor. Almanya ve Fransa'nın önüne geçtiğimizi söylüyorum."

Yeni Hürkuş dünyadaki rakiplerini geçecek

Atak-2'nin uçmaya hazırlandığını, Hürkuş'un ise ihracatına başladıklarını vurgulayan Kotil, "Hürkuş ile ilgili İsviçre ve Brezilyalı rakiplerimiz var. Bir tasarım yenilemeyle rakiplerin önüne geçme durumundayız, onu yapıyoruz. Savunma sanayisinin özelliği şu, alternatif ürünlerden iyi olmak zorundayız. Yeni Hürkuş alternatiflerinden çok daha iyi olacak. Hürkuş'umuz iyi ama hafifleyerek daha iyi olacak." dedi.

Anka-3 kendini göstermeyecek, hızla hedefine ulaşacak

İnsansız savaş uçağı Anka-3 projesine ilişkin soruları da yanıtlayan Kotil, "Uçaklarımızın yanında eskort edecek. Bayağı büyük, Aksungur'dan daha güçlü, atak. Anka-3'ü önümüzdeki aylarda ortaya çıkaracağız. Radara karşı daha duyarlı, kendini göstermeyecek. Üzerindeki sistemleri hızlı şekilde hedefi olan yerlere götürecek. Süpersonik hava aracı ise biraz daha sonraki yıllarda gelecek." diye konuştu.

2023 başı itibarıyla birçok ürünlerinin kanatlanmaya başlayacağını vurgulayan Kotil, "Bu ürünlerin satın alınması bizi çok farklı bir dünyaya getiriyor. Başarılı bir TUSAŞ'ımız vardı ama çok farklı bir TUSAŞ geliyor. İlk Hürjet'i, Atak-2'yi, Milli Muharip Uçak'ı teslim ettiğimiz zaman dünya çok değişecek." değerlendirmesinde bulundu. (Dünya)

Milli Muharip Uçak hangardan çıkışa hazırlanıyor

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

D.rea.m ~ 1 yıl önce
Uçaklar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vay ~ 1 yıl önce
"Mesai kavramı olmadan 24 saat Ölümüne çalışıyoruz. Asıl önemli olan ne Milli Muharip Uçak, ne ANKA-3 ne diğerleri. Asıl önemli olan TUSAŞ 6 bin mühendis kazandırdı. En önemli kazanım insan, yarın istediğimiz her şeyi yaparız." Ben şu lafları söyleyen adama saygı duyarım arkadaş!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne alaka ~ 1 yıl önce
Ne alaka
Nerede bu ~ 1 yıl önce
Motoru yerli değil, kaporta bu. Hayatta uçmaz seçim yatırımı diyen arkadaşlar. Geç kalmışsınız teessüf ederim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ama Oyle ~ 1 yıl önce
Teessuf etme ben geldim yazacaktim, ucmaz bu secim yaklasiyor, hem motorunu niye gostermiyorlar ? bak foto onden cekilmis kaporta
Altay ~ 1 yıl önce
Tankı da böyle tanıttılar nerede?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İlgili ~ 1 yıl önce
3 prototip test amaçlı bakanlığa teslim edilecek gerekli modernizasyonların ardından seri üretim ve orduya teslimi yapılacak. Soru sorarken hesap sorma üslubuyla değil bilgi edinme üslubuyla sorarsanız sizin için daha iyi olur.
Neredemi ~ 1 yıl önce
Puhahah körmüsün
Korsanpilot ~ 1 yıl önce
Iyisimi sen babani arastir
Suriyede ~ 1 yıl önce
Azerbaycanda..nerde olsun istiyorsun!
MMU ~ 1 yıl önce
Bundan gurur duymayan, pehh bak uçak yapacakmış Türkiye diye alay eden içimizdeki zavallılara gelsin , zorunuza gitsin biraz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hımmm ~ 1 yıl önce
Sadece F 35 prototip ilk uçuş ilk teslim trhlerine bakın ve uçmayın Prometeus gibi olursunuz
Acele acele ~ 1 yıl önce
Tezgahlarin adet olarak hiza yetisememsinin sebebi secim oncesi yetistirmeye calismak! Yoksa hic acelesi yok:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumcu ~ 1 yıl önce
Seçim değil küresel politika bunu gerektiriyor, zannedmeyin bu kararı Temel şapkasından kendi çıkarmadı onunda bağlı olduğu kapı var.
Acele edin ~ 1 yıl önce
Acele etmekte fayda var, Haziran’da mevsim şartları çok çok fena olacağı için seçim mevsim şartları çok daha mükemmel olan mayısa alınacak. 4 ayınız kaldı.
Korsanpilot ~ 1 yıl önce
Catlaaaaaa PATLAAAAAAAA
Evet Cok haklisin ~ 1 yıl önce
Tabiki herkes yaptigini sunacak, akilli vatandas da sececek, Ucak yerine heykel isteyen heykelcileri sececek. bu projeler ucaklar calismalar cop olacak malasef... Acelesi var cunku HDP ortaklari kazaninca bu tur yatirimlarin hepsini ici bos kaporta diye durduracaklar. Ayni gecmiste yaptiklari gibi, Vecihi Hurkus, Devrim arabalarini bitirdikleri gibi.. ve siz hala ders almayacaksiniz ama sizin cocuklariniz cok pisman olacak

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000