15 Mart 2019, Cuma 18:22:59

Milli İHA Karayel 10 bin uçuş saatine ulaştı

Türk savunma sanayisinin İHA üreticilerinden Vestel Savunma'nın geliştirdiği Karayel, TSK'nin hizmet alımı sözleşmesi ve çeşitli uçuş demo faaliyetleri kapsamında 10 bin uçuş saati görev yaptı.
  • SAR SENTETİK AÇIKLILIKLI RADAR DEMEK. Search and Rescue değil. Biraz araştırın editörler
  • Vestel geleceğin teknolojisi olan pil'e yatırım yapan ve geliştiren tek şirket Turkiyede. Devam edin
  • Ağızlarından Türk kelimesi çıkmayanların,Türklük faşistliktir diyenlerin,andımızı yasaklayanların koltuk sallanınca,çıkar için bir anda yerli ve milli ayağına iha,siha,tank gibi şeylere Türk ismi vermeleri tam bir trajikomedi...
  • Acilen yerli jet (tfx) projesine ağırlık verilmeli yoksa biz bu f35 meselesiyle çok uğraşırız...
  • Yatis yapma, yatis yapma abicim!!!
  • Sesna la bu
  • +55-60 derece,-40 derece!!!hadi bakalım

Türk savunma sanayisinin milli insansız hava araçlarından (İHA) Karayel, 10 bin uçuş saatine ulaştı.

İHA'lar üzerine 2005'ten bu yana yaptığı çalışmalarla bilgi birikimi ve tecrübe kazanan Vestel Savunma Sanayi AŞ, mini, midi ve taktik İHA kategorilerinde sırasıyla Efe, Bora ve Karayel'i geliştirdi.

Vestel Savunma, İHA'lara duyulacak ihtiyacın gelecekte çok daha artacağından hareketle, yeni teknolojik sistemlerin ve faydalı yüklerin entegrasyonuyla Karayel I·HA Sistemi'nin kullanım alanlarının genişletilmesine geçen yıl devam etti. Bu kapsamda, Karayel I·HA Sistemi'ne deniz karakol görevlerinde kullanılmak üzere SAR (Search and Rescue-Arama Kurtarma) ve AIS (Automatic Identification System-Otomatik Tanımlama Sistemi) entegrasyonları tamamlandı. Görüş hattı ötesi görevlerde kullanılmak üzere uydu haberleşme sistemi entegrasyonu ise tamamlanma aşamasına geldi.

Karayel'in, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) hizmet alımı sözleşmesi ve çeşitli uçuş demo faaliyetleri kapsamında toplam uçuşu 10 bin saati buldu. Orta Doğu ile başlayan yurt dıs¸ı satıs¸ ve pazarlama faaliyetleri de yoğun fizibilite çalışmalarıyla 4 kıtaya genişletildi. Yurt içinde ve dışında geçen yıl katılım sağlanan etkinliklerde I·HA sistemleri ve yakıt pili teknolojilerinin tanıtımı yapıldı.

Yeni pazar arayışları kapsamında, Malezya'nın Kuala Lumpur kentinde gerçekleştirilen bölgenin en büyük savunma teknolojileri fuarı ile Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Avrupa'nın en önemli savunma fuarlarından Eurosatory'ye katılım sağlandı.

Bu çalışmalar kapsamında, Ukrayna'da kapsamlı bir uçuş demosu başarıyla icra edildi, ardından ülkede gerçekleştirilen Arms&Security Fuarı'na katılım sağlanarak bölge oyuncularıyla bir araya gelindi ve ülkeye yönelik uzun yıllardır süren is¸ geliştirme faaliyetleri yoğunlaştırıldı. Ayrıca Orta Doğu'da bir ülkeyle ortak I·HA üretimi konusunda iyi niyet anlaşması imzalandı.

Yurt içinde ise Efes-2018 Tatbikatı'nda, Vestel Savunma I·HA ürün ailesi sergilenerek, başta TSK üst düzey yetkilileri olmak üzere, yabancı ülkelerin silahlı kuvvetleri mensuplarının beğenisine sunuldu.

Yeni IHA sisteminden ilk uçuş
Vestel Savunma, uzmanlık alanı olan insansız sistemler alanındaki farklı sınıf ve sistemlerde tasarım ve geliştirme faaliyetlerine de devam etti. Yeni bir I·HA sisteminin ilk test uçuşu geçen yıl başarıyla gerçekleştirildi.

Vestel Savunma, sahip olduğu yüksek teknolojik bilgi birikimiyle rekabet gücünü artırabilmek, mu¨s¸teri ve kullanıcıların değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek için Ar-Ge çalışmalarını devam ettirdi ve faaliyet alanında yenilikçi ve öncü ürünler c¸ıkarma hedefi doğrultusunda çalışmalar yürüttü.

Bu kapsamda, Vestel Savunma Ar-Ge Merkezi'nde aktif olarak 9 projeye devam edildi. Karayel I·HA Sistemi üzerine yeni kabiliyetlerin entegre edilmesi amacıyla 2 yeni proje için TU¨BI·TAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığına destek başvurusu yapıldı.

Yerli yazılım ve bileşenler
Tasarımı tamamen Türk mühendislerine ait olan Karayel'in uçuş görev bilgisayarına kadar birçok alt bileşeni ve yazılımı yerli olarak geliştirildi. Bu nedenle uçaktaki değişiklikler ya da yeni faydalı yüklerin entegrasyonu hızlı şekilde yapılabiliyor. Yerli İHA motorları da hızlı şekilde Karayel'de kullanılabilecek.

Karayel, silahlı olarak ROKETSAN tarafından üretilen 4 adet mini akıllı mühimmat MAM-L ile görev yapabiliyor. Karayel, eksi 40 dereceden artı 55-60 dereceye ulaşan zorlu koşullarda başarıyla uçtu. Zorlu Grubu, bugüne kadar Karayel'in geliştirilmesi ve ürün ailesi için 100 milyon doların üzerinde yatırım yaptı.

Milli İHA Karayel 10 bin uçuş saatine ulaştı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

CEHALET! ~ 2 ay önce
SAR SENTETİK AÇIKLILIKLI RADAR DEMEK. Search and Rescue değil. Biraz araştırın editörler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zorlu ~ 2 ay önce
Vestel geleceğin teknolojisi olan pil'e yatırım yapan ve geliştiren tek şirket Turkiyede. Devam edin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bursa 06 ~ 2 ay önce
Vestel aynı zamanda öteki pil teknoloji yatırımcılarını engeleyyen değilmi.......
hey gidi ~ 2 ay önce
Ağızlarından Türk kelimesi çıkmayanların,Türklük faşistliktir diyenlerin,andımızı yasaklayanların koltuk sallanınca,çıkar için bir anda yerli ve milli ayağına iha,siha,tank gibi şeylere Türk ismi vermeleri tam bir trajikomedi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Güzel amma ~ 2 ay önce
Acilen yerli jet (tfx) projesine ağırlık verilmeli yoksa biz bu f35 meselesiyle çok uğraşırız...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 2 ay önce
Yatis yapma, yatis yapma abicim!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sesna ~ 2 ay önce
Sesna la bu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 2 ay önce
+55-60 derece,-40 derece!!!hadi bakalım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsmail ~ 2 ay önce
Bir şeyi se begenin be mubarek!
E öyle tabi ~ 2 ay önce
Niye şaşırdın ki?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000