08 Temmuz 2014, Salı 08:33:53

MİLLİ HAVAYOLU UÇUŞLAR İÇİN GERİ SAYIMA GEÇTİ

Air Kazakhstan, Kanadalı uçak üreticisi Bombardier'den 10 adet Q400 Nextgen modeli uçak satın aldı. Şirket tam 10 yıl aradan sonra yeniden operasyonlara başlıyor.
  • Air Astana hayırlı uğurlu olsun bol kazançlar olsun.. kazasız

Kazakistan'ın, havayolu şirketi Air Kazakhstan, Kanadalı uçak üreticisi Bombardier'den 10 adet Q400 Nextgen modeli uçak satın aldı. Air Kazakhstan'dan yapılan açıklamaya göre, iç hatlarda kullanılmak üzere Bombardier'den alınan Q400 Nextgen uçaklarının her biri 23 milyon dolara mal oldu.

Air Kazakhstan'dan yıl başında yapılan açıklamada ise havayolu şirketinin 2014 mayıs ayında Kazak sivil havacılık sistemine akredite olduğu ve 2015 yılında da operasyonlarına başlamasının beklendiği açıklanmıştı.

Kazakistan'ın 1920 yılında Kazakhstan Airways adıyla kurulan ve 2004 yılında iflas edip bu yıl başında operasyonlarına yeniden başlayacağı açıklanan havayolu şirketi Air Kazakhstan'ın finansmanı, Kazakistan varlık fonu Samruk-Kazyna'dan karşılanırken, şirket 2001'de kurulan Air Astana ile aynı varlıktan fonlanıyor.

Air Kazakhstan'ın aynı girişim grubunda faaliyet göstereceği yüzde 51'i Kazak devletine ait Air Astana'nın dünyanın önemli savunma sanayi şirketlerinden İngiliz firması BAE Systems'ın yüzde 49 hissesi bulunuyor.

MİLLİ HAVAYOLU UÇUŞLAR İÇİN GERİ SAYIMA GEÇTİ

Facebook Yorum

Yorumlar

ismail ALİBAY ~ 8 yıl önce
Air Astana hayırlı uğurlu olsun bol kazançlar olsun.. kazasız

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000