22 Kasım 2017, Çarşamba 08:20:04

Milli Havacılık Planı'nın detayları belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın New York ziyareti esnasında duyurusu yapılan Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı'nın detayları Boeing, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından açıklandı.
  • Yahu ne UFO'su hangi canlı işık yılı öteden gelecek akıl var nizam var ne varsa bu dünyadandır. Montaj değilse yıldızdır başka birşey olması sadece hayal.
  • sn.başkanım başarılar dilerim.
  • Sen thy'de iken oğlun thy'ye mal satan firmada çalışıyordu bu etik ve ahlaki mi ?
  • yedek parça işi:)
  • Şu 2023 gelse de artık havanda su dövdüğümüzü anlamayanlar uyansa diyorum. Neyse az kaldı. 5 sene daha 2023e yetişecek jetleri, alikopterleri okuyacaz başka çare yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın New York ziyareti esnasında duyurusu yapılan Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı'nın detayları Boeing, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından açıklandı.

Boeing Türkiye Milli Havacılık Planı (Milli Havacılık Planı) detaylarının paylaşılması amacıyla düzenlenen basın toplantısı, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, TYDTA Başkanı Arda Ermut ve Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, gelişmiş ve global bir havacılık sanayinin öncelikli alanlarından ve Türkiye'nin 2023 hedeflerinin ana unsurlarından biri olduğunu belirterek, "Milli Havacılık Planı; kaynaklarımızı, yetkinliklerimizi ve uzmanlıklarımızı Boeing ile birleştirmek ve Türkiye’nin havacılık sanayini geliştirmemiz için yenilikçi bir yoldur. Biz, Türkiye ve Boeing’in ortak amaç doğrultusunda çalışarak faydalanmalarını sağlayan bu tip planları memnuniyetle karşılıyoruz." dedi.

Dünyadaki ilk 10 ekonominin çok güçlü bir havacılık sanayisi olduğunu kaydeden Demir, Boeing'in bu adımının büyüyerek devam etmesini ve diğer şirketlere örnek olmasını beklediklerini vurguladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demir, ASELSAN hisselerinde görülen iniş çıkışların geçici olduğunu ve şirketin projeleri ile hızına bir etkisi olmayacağını dile getirerek, "Şu anda bizi etkileyecek, yolumuzdan alıkoyacak bir sorunumuz yok." değerlendirmesinde bulundu.

"Doğrudan yatırımlar geçen sene rakamlarında gelir"

TYDTA Başkanı Arda Ermut da planın Türkiye’nin 2023 vizyonu kapsamında Türk havacılık sektörüne önemli katkılarda bulunmasını beklediklerini belirterek, "Bu plan ve yapılması öngörülen yatırımlar doğrudan ülkemizin geleceğine yapılan yatırımlardır. Türkiye ve Boeing firmasının bu anlamdaki stratejik ortaklığı, ülkemizi havacılık alanında dünyanın lider ülkelerinden biri haline getirmeyi hedefliyor." dedi.

Ajans olarak katma değerli yatırım ısrarı ile Türkiye’nin 2023 vizyonuna hizmet etmek adına stratejiler geliştirdiklerini vurgulayan Ermut, şunları kaydetti:

"Şunun anlaşılması önemlidir. Bu planın yaratacağı etki ve katma değer konvansiyonel bir fabrika yatırımından çok daha güçlü olacak. Doğrudan yatırımlarda özellikle teknoloji transferi, istihdam ve ihracat odaklı imalata önem veriyoruz. Bu açıdan bakınca açıklanan plan kapsamında Boeing firmasının gerçekleştireceği teknoloji, mühendislik ve Ar-Ge yatırımları ile üzerinde önemle durduğumuz teknoloji transferi de gerçekleşecek.

Yine bu plan çerçevesinde kurulacak eğitim merkezleri ve mühendislik merkezi ile havacılık alanında nitelikli istihdam oluşturulacak. Ayrıca Boeing ve SSM ile yürütülecek olan havacılık sanayini geliştirme programı sayesinde yerli sanayimizin küresel tedarik zincirindeki payının büyüyeceğini, ihracatımıza katkı yapacağına inanıyoruz."

2003 yılında 26 olan Türkiye’deki sivil havaalanı sayısının 2016 yıl sonu itibarıyla 55’e ulaştığını anımsatan Ermut, yapımı devam eden 3. Havalimanı Projesinin ilk etapta yıllık 90 milyon, tamamen bittiğinde ise 150 milyon yolcuya hizmet edeceğini, bu rakamların Türk havacılık sektöründe, özellikle Türk Hava Yolları’nın kapasitesinde ve karlılığında ciddi olumlu farklar oluşturacağını vurguladı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ermut, dünyadaki global yatırımları öngörmenin çok zor hale geldiğini belirterek, "Türkiye'ye doğrudan yapılan uluslararası yatırımlarda eylül sonu itibarıyla 7,3 milyar dolara ulaştık. Sene sonunda ise geçen seneye yakın kapanacağını tahmin ediyorum. Geçen sene 12,3 milyar dolardı. 2018’de ise beklentimiz herhangi bir durum yaşanmadığı takdirde bu rakamın üzerine çıkılması..." bilgisini verdi.

Ermut, siyasi ve bölgesel istikrarın önemli olması nedeniyle politik ilişkilerin doğrudan yatırımları etkilediğine işaret ederek, her zaman siyasi ilişkilerin çok iyi olduğu ve bunun ekonomik ilişkilere çok iyi yansıdığı pozitif gelişmeler yaşanmasını umut ettiklerini söyledi.

"Türk sanayisinden yıllık 160 milyon dolarlık alım yapıldı"

Boeing Türkiye Genel Müdürü ve Ülke Temsilcisi Ayşem Sargın ise Milli Havacılık Planı'na sanayiden devlete, hava taşımacılığından üniversitelere kadar birçok alanda katkı sağlandığını söyledi.

En büyük desteği devletten aldıklarını aktaran Sargın, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile yakın bir çalışma yaptıklarını dile getirdi.

Sargın, "Boeing, küresel bir şirket, önünde dünya haritası var. Birçok ülkeyle iş yapıyor. Sadece uçak satıyor şeklinde düşünmemeniz lazım. Boeing, dünyada pazar olarak gördüğü ülkelerde satışlarını yapıyor, aynı zamanda dünya çapında iş birlikleri var." diye konuştu.

Geçen yıl 100. yıllarını kutladıklarını anımsatan Sargın, gelecek yüzyılda Türkiye'nin de içinde bulunduğu bazı ülkelere daha fazla yoğunlaşacaklarını kaydetti.

Sargın, Türkiye'nin 55 ülkeye 3 saat uçuş mesafesinde bulunmasının havacılıkta altın değerinde bir konum olduğunu vurgulayarak, THY'nin bu konumu çok iyi kullandığını ifade etti.

Bazı ürünlerde Türkiye'nin öncelikli tedarik alanında yer aldığını belirten Sargın, "Biz hangi alanlara odaklanırsak Türkiye'de hem Türkiye'nin büyüme vizyonuna destek olabiliriz ve Türk havacılığını dünyada rekabetçi kılarak sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunabiliriz diye düşündük. Bu surette sanayi, teknoloji, servis ve insan olmak üzere 4 ana alan belirledik." bilgisini verdi.

Sargın, "Türkiye'yi Kontrol Yüzeyleri Mükemmeliyet Merkezi Projesi", "Havacılık Sanayii Geliştirme Programı", "Servis ve Bakım İş Birliği", "Bölgesel Eğitim Merkezi" ve "Boeing-Türkiye Mühendislik ve Teknoloji Merkezi" projelerinin Boeing-Türkiye ortak vizyonu arasında yer aldığını söyledi.

Türk sanayi ile genişletilmiş iş birliği taahhütleri, mühendislik ve Ar-Ge, teknik yetkinliklerin paylaşımı ve havacılıkta nitelikli iş gücü geliştirilmesi gibi yeni birçok önemli alanda ortaklık içinde olunacağının altını çizen Sargın, "Bu çok boyutlu program ile birlikte, önümüzdeki 10 yıllık süreçte Türkiye’deki ekonomik etkimizi en az iki katına çıkarmayı hedefliyoruz. Bu plan aynı zamanda Boeing’in önemli bir pazarı ve önde gelen küresel sanayi ortağı olan Türkiye’nin uzun vadeli gelişimine olan güvenini yansıtmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sargın, Boeing'in Türk sanayisinden yıllık 160 milyon dolarlık alım yaptığını belirterek, "1,6 milyar dolar şimdiye kadar yapmış olduğumuz işlerin toplamı. Ancak bu güne kadar sadece sanayide çalıştık. Bundan sonra mühendisliği, eğitim merkezlerini ve Ar-Ge'yi devreye sokuyoruz. Bütün bunlarla beraber çarpan etkisini düşünün." şeklinde konuştu.

Dünyanın üretim modeli olarak farklı yerlere doğru gittiğini dile getiren Sargın, "Boeing-Türkiye Mühendislik ve Teknoloji Merkezi'ni İstanbul'da açmayı düşünüyoruz. Teknokent'in içerisinde ilk etapta yer alabilir. Yetkililerimiz önümüzdeki 2 ay içinde yer seçimi için gelecek. Gelecek yılın ilk çeyreğinde bunu sizlerle paylaşırız." bilgisini verdi.

Sargın, Boeing'in 2017 raporuna göre, 2036 yılına kadar dünyada 600 bin yeni pilota, 610 bin yeni teknisyene ihtiyaç duyulacağını vurgulayarak, "Biz 70 yıldır Türkiye'deyiz ve burada olacağız. Türkiye'nin geleceğine güveniyoruz." yorumunu yaptı.

Havacılık Sanayii Geliştirme Programı 28 Kasım'da başlatılacak

Edinilen bilgiye göre, Milli Havacılık Planı, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda, Boeing ve Türkiye’deki ortakları tarafından Türk havacılık sanayisini geliştirmek amacıyla oluşturuldu.

Planın en önemli unsurlarından biri olan Havacılık Sanayii Geliştirme Programı yine Boeing tarafından, Savunma Sanayii Müsteşarlığı himayesinde 28 Kasım’da İstanbul’da başlatılacak.

Boeing'in Türkiye'deki varlığını güçlendirmeye yönelik hedefine katkı sağlayacak Milli Havacılık Planı’nın odaklandığı öncelikli alanlar ise şu şekilde:

"Türk sanayinin küresel rekabet edebilirliğini geliştirecek ve havacılık ekosistemi oluşturacak Havacılık Sanayii Geliştirme Programı ile Türk sanayinin küresel havacılık tedarik zincirine entegrasyonuna destek sağlamak. Türkiye’nin havacılık alanında büyümesini desteklemek amacıyla Türkiye’de mühendislik ve Ar-Ge varlığı oluşturmak. Türkiye’de ve bölgedeki uçakların kapasite, verimlilik ve performanslarını daha yukarı taşımak üzere savunma ve ticari hizmet sağlayıcılarla iş birliği geliştirmek.

Hızla gelişen Türk havacılık sanayinin sürdürülebilir büyümesi için kapasite ve ileri düzeyde kabiliyet geliştirmek için Türkiye ile iş birliği geliştirmek. Türkiye’yi Kontrol Yüzeylerinde 'Mükemmeliyet Merkezi' haline getirmek üzere Boeing’in bu alandaki işlerini Türkiye’de genişletmek ve Türk sanayisi ile stratejik iş birliği geliştirmek."

Milli Havacılık Planı'nın detayları belli oldu

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

System ~ 1 yıl önce
Yahu ne UFO'su hangi canlı işık yılı öteden gelecek akıl var nizam var ne varsa bu dünyadandır. Montaj değilse yıldızdır başka birşey olması sadece hayal.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
eğitim şart ~ 1 yıl önce
sn.başkanım başarılar dilerim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsmail efendi ~ 1 yıl önce
Sen thy'de iken oğlun thy'ye mal satan firmada çalışıyordu bu etik ve ahlaki mi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yazık ~ 1 yıl önce
Aklınızca "efendi" kelimesini kullanarak küçümsemeye çalıştığınız kişi, Türkiye'nin yetiştirdiği vizyonu, tevazusu, bilgisi, donanımıyla herkesin hürmet ve muhabbetini kazanmış en büyük değerlerden biridir. Son derece etik ve ahlaki çalışmasını biz çalışma arkadaşları olarak en yakından bilen kişileriz. Siz ise daha THY A.O. ile THY Teknik A.Ş. ayırımını yapmaktan aciz olduğunuz için, yazdıklarınızın hiç bir hükmü yok ve bir cevabı da hak etmiyor fakat sizin gibilerin başlalarını da olumsuz etkilemesini engellemek için bu cevabı yazmak gerekiyor. Magazin haberleriyle uğraşmak yerine, İsmail bey'in THY Teknik A.Ş.'ye katkılarını araştırın. Tabi böyle bir araştırma yetkinliğiniz varsa.
Yazık diyen torpilli yalaka'ya ! ~ 1 yıl önce
Yıkama,yağlama ve yağcılıkta son noktasın. Gerçi sen ve senin gibiler de haklısınız böyle yapmasanız iş,makam,para ve dişleyecek kemik bulamayacaksınız !
Yazık efendi ~ 1 yıl önce
Fazla yalama bir yerlerin yara olur sonra...
cevap1 ~ 1 yıl önce
Yazma tarzınızdan, sen diye hitap etmenizden kültür seviyeniz ortada. Aslında sizinle polemiğe girip uzatmamak gerekiyor ama kitleleri yalan yanlış etkilemenizi de engellemek lazım. Sinek küçük mide bulandırır hesabı, sineklerin olmasına müsaade etmemek gerekiyor. Cahillerle ilgili çok güzel sözler var, tavsiye ederim okuyun, kültürünüz artsın: Gazali’nin dediği gibi “cahillerle tartışmaya girmeyin, ben hiç galip gelemedim” ya da “cahil insanlar davul gibidir, sesi çok çıkar ama içi boştur”. Burada sergilediğiniz tutum da bu sözlerin yansıması, sadece hakaret etme, yaygara yapıp sesini duyurma, çamur atıp iz bırakmak şeklinde bir yaklaşım. Üstteki sözlerle tam örtüşen davranış biçimleri. Birlikte çalışma sürecinde yakınen tanıdığımdan dolayı objektif tespitlerimi sunduğum için hemen bana da aynı tutumu sergileyip, çamur atma eğiliminizi çok yadırgamadım, üstte belirttiğim insan yapısıyla uyumlu çünkü.
cevap2 ~ 1 yıl önce
Burada konu ben değilim, İsmail bey de değil. “Milli Havacılık Planı'nın detayları” konusundaki çalışmalar. Kişilerle ilgili bir haber yok, projelerle ilgili bilgilendirme var. Ama siz maalesef bu haberi İsmail bey’e çamur atma vesilesi olarak manipüle etmeye çalışıyorsunuz. Amacınız ortada. Siz kim misiniz? Durun tahmin edeyim: Teknik A.Ş.’de bir takım verimsiz çalışmalarından ya da etik olmayan iş yapma biçiminden dolayı işten uzaklaştırılmış, kuyruk acısı olan ve bu acı ve kinle, her vesileyi bir takım değerli insanlara çamur atma fırsatı olarak değerlendiren biri olabilir misiniz? İsmail bey’in hangi vasfını biliyorsunuz, hangi toplantıya birlikte katıldınız, görüşlerini, bilgisini, vizyonunu ne kadar yakından tanıma şansınız oldu, hangi projelerde birlikte çalıştınız? THY A.O. ve THY Teknik A.Ş. dünyanın her yerinden yüzlerce şirketle çalışan, binlerce tedarikçisi olan uluslararası şirketler. Her çalışanın bu kadar geniş alana yayılmış yapıda bir yakınının olması gayet normal.
cevap3 ~ 1 yıl önce
Bırakın bu kini, öfkeyi de ülkemiz için başarılı çalışmalar yapan insanları destekleme yolunu seçin. İnanın etik olmak, ahlaklı olmak, kültürlü, eğitimli olmak hiç de sizin korktuğunuz kadar kötü kavramlar değil; bilakis bu değerlerle tanışıp, bunları içselleştirince, siz de bu değişimin sizde oluşturacağı katma değeri hissedecek ve dünyaya farklı bir pencereden bakabileceksiniz. İşte o zaman İsmail bey gibileri anlayabilme şansınız da olacak. Yazdıklarımı anlayabildiniz mi çok emin değilim ama diğer okuyucuların, sizin tarzınız ve beniz tarzımı karşılaştırınca, en azından kimin daha doğru tespitler yapabilecek yetkinlikte olduğu konusunda daha doğru fikirleri oluşacaktır diye düşünüyorum.
yazık'a ~ 1 yıl önce
Aklınızca avukatlık ve şakşakçılık yaptığınız zat hayatında her işini torpil ile yapmış,yaptırmış birisi. Siyasi arkası olmasaydı hiçbir makama gelemezdi, makam sahibi olmayınca da dalkavukları ona böyle methiyeler düzemezdi haliyle. Ayrıca madem bu zat'ın çalışma arkadaşısınız,kendisinin etik ve ahlaki çalışmasından bahsediyorsunuz oğlu ile ilgili haberlere bile konu olan olayın doğru olduğunu da bilirdiniz ki bu konuya cevap verememişsiniz. Bu zat'ın iyi ki etik ve ahlaki çalışması varmış ya olmasaymış ne olurmuş acaba? Araştırma yetkinliğinden bahsedip, thy teknik'in tarihçesini ve hisse sahibinin kim olduğunu bilmeden yorum yapmak da ancak sizin gibi sahibinin seslerine,ona buna yaranmak için boş laflar eden şakşakçılara yakışır.
cevaba cevap ~ 1 yıl önce
Yalakalara karşı seviyem böyle işine gelirse. Millete kin tutma diye akıl vereceğine kul hakkı yemiş,torpille bilmem ne olmuş,hakkındaki şaibelere cevap verememiş adamın peşinden gidip onu savunma olur mu? İşin onunla değilse onu niye savunuyorsun babanın oğlu mu? Bu ülkede onun gibi niceler vardır onun torpili olduğundan oralardadır. Oğlu ile ilgili gerçekler ağrına gitmiş ki cevap veremiyorsun belli ki sen de onun gibi ya torpille thy'de işe girmiş ya da bol bol yağladığın adam sayesinde iş,makam,para sahibi olmuş ya da oğlunun akçeli işlerinden nemalanmış birisisindir. Derdin gerçekten ülkeyse kul hakkı yiyen,torpil yapan,yaptıran,haksızlık,yolsuzluk,adam kayırmacılık yapan,para,çıkar ve makam düşkünlerinin yanında olmazsın. O ve diğerleri ülkemizde ne zaman ortalık karışsa tribünlere oynamak için çıkarlar şöyle uçak yapıyoruz böyle tank yaptık falan diye sallarlar senin gibiler de onları itina ile şakşaklar.Google'a gir 'thy ismail demir ve oğlu yaz' oku neler var sonra yorum yap!
avmat ~ 1 yıl önce
Avmat adlı şirket araştırılsa,ortakları,thy teknik ile iş ilişkileri, aldığı verdiği komisyonlar,primler,haberde bahsi geçen kisi ve oğlunun alakaları falan neler çıkar neler. Nitekim kaç kere haber oldu çıkıp biri de yalanlayamadı, yalan haber diye dava bile açamadı.
yedek parça ~ 1 yıl önce
yedek parça işi:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2023 ~ 1 yıl önce
Şu 2023 gelse de artık havanda su dövdüğümüzü anlamayanlar uyansa diyorum. Neyse az kaldı. 5 sene daha 2023e yetişecek jetleri, alikopterleri okuyacaz başka çare yok

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000