06 Aralık 2019, Cuma 08:46:19

Melih Gökçek milyonlarca TL'ye filo kurmuş!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa ettirilen Melih Gökçek’in döneminde, ASKİ’nin tamamına sahip olan ABB şirketi olan BELKA AŞ tarafından, belediyeye “uçuş okulu” kurmak için milyonlarca TL değerinde uçak alındığı ortaya çıktı.
  • Asıl şu cenaze işleri için kurduğu şirketi bir araştırılsın. Herkesin cenazesi ücret ödemeden kaldırılıyor. Yardım işleri altında milletin paraları, özel sektöre aktarılıyor.
  • Melih Gökçek bence En kısa zamanda Paris veya Viyana büyükelçisi olsun ...yakışırrr.
  • Bari uçakları hayrına thk ya verseydinde biz uçsaydık
  • Arkadaş, bu haber o kadar eski ki bir karşılığı yok. Vizyon denen kurum belediyeden alacaklarına karşılık almıştı bu uçakları. Halen de bir ton alacağı var, bunları yazsanıza. Bir Cumhuriyet okuru olarak haberde ayrıca o kadar yanlış bilgi var ki, ya biz adam olmayız. Vallahi garibiz.
  • Kendini dindar olarak tanıtan insanların böyle yolsuzlukların içine batmış insanları desteklemeside ayrı bi çelişki olsa gerek
  • Sögüt inşaat adına kayıtlı İ.Melih ve oğlunun bindiği bir jet uçağı vardı, Citation Sovereign model uçak, 8-10 milyon dolar değerinde, o da başkanlıktan alınınca apar topar satıldı.
  • Vizyon havacılık hiçbir geliri olmadan bu kadar havaaracı ve hangar nasıl alındı acaba ?
  • Bu adam diyorum ama adam kısmına bisey yazamadigim icin adam yaziyorum siz o kismi doldurun artik..nekadar gereksiz bir adam...
  • Adam 5-10 sene daha görevde kalsa, Angara ordusunu kurup ayrı bir devlet olacakmış Allah Müminleri Korusun
  • Zorunamı gitti hükümet yalakası...

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa ettirilen Melih Gökçek’in döneminde, ASKİ’nin tamamına sahip olan ABB şirketi olan BELKA AŞ tarafından, belediyeye “uçuş okulu” kurmak için milyonlarca TL değerinde uçak alındığı ortaya çıktı.

Cumhuriyet'ten Sena Yaşar'ın haberine göre, daha önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü görevinde olan ve uçuş brövesi sahibi eski ASKİ Genel Müdür İrfan Kaya’nın talimatı ile 2012’de “BELKA Seğmen Uçuş Okulu” kurulması kararı verildi. ABB’de müfettişlerin yaptığı incelemeler sonucunda ise okul için, Güneydoğu Havacılık İşletmesi Ltd. Şti., Vizyon Havacılık Ltd. Şti. ve Çam Grup Dış Ticaret AŞ’den uçak alımlarına başlanırken değişik tip ve modellerde 15 uçak ve bir helikopter alımının peyderpey gerçekleştiği belgelendi.

2012 ile 2016 yılları arasında BELKA tarafından alınan ve toplam maliyeti 8 milyon 612 bin 775 dolara denk gelen uçakların modeli ve alış fiyatı listesi ise şöyle:

- Eğitim ve gösteri amaçlı uçak: 59 bin 356 dolar

- Ul Gyrocopter Trixy 2013: 110 bin 127 dolar

- Ul Gyrocopter Trixy 2012: 79 bin 864 dolar

- Bell430 A - Textron Company 2003 model helikopter: 3 milyon 102 bin 664 dolar

- 5 adet Cesna Skyhawk 2015 model uçak: 1 milyon 808 bin 208 dolar

- Carbon Cub 2011 model uçak: 389 bin 260 dolar

- Arrow Copter 2015 model uçak: 179 bin 608 dolar

- Guimball Gabri 2014 model uçak: 489 bin 516 dolar

- 2 adet Piper Aircraft Seminole 2015 model uçak: 1 milyon 721 bin 336 dolar

- Piper Aircraft Arrow III Standarts Airplane 2015 model: 116 bin 491 dolar (yalnızca avans ödemesi yapılmış)

- Piper Aircraft Archer DX Standarts Aircraft: 106 bin 837 dolar (yalnızca avans ödemesi yapılmış)

Fazla fiyatlara satmışlar

Öte yandan, zaman içinde uçaklara bakım, onarım hizmetleri yapıldı ve hizmetler de aracı şirketler tarafından BELKA AŞ’ye fatura edildi. Ayrıca, Güneydoğu Havacılık’tan ortalama birim fiyatı 450 bin dolara denk gelecek şekilde alınan Cesna model uçağın, başka bir yerli kurumca 305 bin dolar bedelle temin edildiği, BELKA’nın doğru fiyattan alım yapmadığı da belgelendi. Uçakların birçoğunun BELKA’ya bu şekilde satıldığı ortaya çıktı.

Sattığı uçakları kiraladı

Uçaklar, daha sonra ise satın alınan Vizyon Havacılık ve Güneydoğu Havacılık şirketlerine kiralandı. Güneydoğu firması ise önce alım yapıp ardından uçakları kendisi kiralayarak uçuş okulunda kullandı. Firma; THK, Gökçen Havacılık gibi firmalardan öğrenci temin ederek gelir elde etti, fakat BELKA’ya kestiği faturalarda tüm giderlerini yansıtmasına karşın elde ettiği gelirleri yansıtmadı.

15 Temmuz acelesi

Uçak alımlarının üzerinden uzun bir süre geçmesine karşın uçuş okulu kurulmadı ve uçaklar BELKA’yı milyonluk zararlara uğratmaya başlayınca, BELKA yönetimi, uçakları satma kararı aldı. Uçaklar, bu kez de Vizyon Havacılık şirketine 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından, 5 günde bir ihale yapılarak alış fiyatının çok altında 17.5 milyon TL bedelle, o günün dolar kuru üzerinden 6 milyon 5 bin dolara satıldı. 

Melih Gökçek milyonlarca TL'ye filo kurmuş!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (23)

Türk Pilotu ~ 1 ay önce
Asıl şu cenaze işleri için kurduğu şirketi bir araştırılsın. Herkesin cenazesi ücret ödemeden kaldırılıyor. Yardım işleri altında milletin paraları, özel sektöre aktarılıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Xxx ~ 2 ay önce
Melih Gökçek bence En kısa zamanda Paris veya Viyana büyükelçisi olsun ...yakışırrr.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Stu. Pilot ~ 2 ay önce
Bari uçakları hayrına thk ya verseydinde biz uçsaydık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt. Plt ~ 2 ay önce
Kardeşim thk battı adam uçakları niye oraya versin
Sektörden ~ 2 ay önce
Arkadaş, bu haber o kadar eski ki bir karşılığı yok. Vizyon denen kurum belediyeden alacaklarına karşılık almıştı bu uçakları. Halen de bir ton alacağı var, bunları yazsanıza. Bir Cumhuriyet okuru olarak haberde ayrıca o kadar yanlış bilgi var ki, ya biz adam olmayız. Vallahi garibiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haramzadeler ~ 2 ay önce
Kendini dindar olarak tanıtan insanların böyle yolsuzlukların içine batmış insanları desteklemeside ayrı bi çelişki olsa gerek

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mustafa ~ 2 ay önce
Dinle ne alakası var dinsizler haram yemiyor mu
i melih ~ 2 ay önce
Sögüt inşaat adına kayıtlı İ.Melih ve oğlunun bindiği bir jet uçağı vardı, Citation Sovereign model uçak, 8-10 milyon dolar değerinde, o da başkanlıktan alınınca apar topar satıldı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 2 ay önce
Vizyon havacılık hiçbir geliri olmadan bu kadar havaaracı ve hangar nasıl alındı acaba ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
112 Ap0 ~ 2 ay önce
Bu adam diyorum ama adam kısmına bisey yazamadigim icin adam yaziyorum siz o kismi doldurun artik..nekadar gereksiz bir adam...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sakarya biracısı ~ 2 ay önce
Adam 5-10 sene daha görevde kalsa, Angara ordusunu kurup ayrı bir devlet olacakmış Allah Müminleri Korusun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Harekat 58 yanıt ~ 2 ay önce
Zorunamı gitti hükümet yalakası...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cıkacak ~ 2 ay önce
cok enteresan,boyle bir haberin bugun patlamasi. bugune kadar nerelerdeydi acaba?ilk once sos vakfi simdide bu. sos vakfi balon cikti. bakalim bu da balon cikinca ne diyeceksiniz. iki kisinin bildigi sir degildir,o zaman muhalefet+sayistay+Mansur Yavas+yeni belediye maliyesi,hepsi uyudu bu mu yani? Akil var izan var mantik var. itim kadar sevmem bu adami ama egriye egri.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000