01 Mayıs 2009, Cuma 08:31:34

Meksika'ya uçuş yasağı getirilecek mi?

Meksika'da, domuz gribinden ölenlerin sayısı 176'ya ulaştı. Avrupa Birliği sağlık bakanları, Meksika ile karşılıklı uçuşların durdurulmasını görüştü, ortak duruş benimsenmedi. Karar, üye ülkelere bırakıldı.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada "Meksika'ya uçuş yasağı, üye ülkelerin sorunu" denildi, domuz gribi virüsüne karşı aşı geliştirilmesi için çalışmaların hızlandırılması kararlaştırıldı.

Domuz gribi salgınında kesinleşen vaka sayısının Meksika'da 300, ABD'de 133 olduğu açıklandı.

Meksika:
Meksikalı sağlık yetkilileri, şu ana kadar test yapılan 679 kişiden 300'ünde domuz gribi görüldüğünü bildirdi. Yetkililer, salgınla ilgili olarak şu ana kadar 116 milyon dolar harcama yapıldığını kaydetti.

Meksika'da 5 gün boyunca, halka açık yerlerde tüm faaliyetler durduruldu. Meksika Sağlık Bakanı ise domuz gribi vakalarının kontrol altında olduğunu savundu.

ABD:
ABD'de ise Beyaz Saray, Amerikan Enerji  Bakan Yardımcısı'nın ailesinden bir kişinin de hasta olabileceğini duyurdu.

Ülke genelindeki yüzlerce okulun tatil edildiği açıklandı.

Ayrıca, iki hafta önce ABD Başkanı Barack Obama'nın Meksika ziyaretine katılan bir Beyaz Saray çalışanında ve ailesinde domuz gribi görüldüğü kaydedildi.

Öte yandan, Obama hükümetinin, salgın nedeniyle ABD-Meksika sınırının kapatılmasına sıcak bakmadığı belirtildi.

İngiltere:

İngiltere'de Sağlık Bakanlığı tarafından doğrulanan domuz gribi vakası sayısı 8'e yükseldi.

Bakanlığın son açıklamasında düne kadar 5 olan domuz gribi vaka sayısını 8'e çıkaran 3 yeni vakanın 2'sinin başkent Londra, 3. ise Newcastle'da ortaya çıktığı bildirildi.

Londra'daki vakalardan birinin Islington bölgesinde yaşayan 23 yaşında, diğerinin de Westminister bölgesinden 29 yaşında gençler olduğu belirtildi.

8 hastanın da halen hastanelerde tedavi görmekte olduğu ve tedaviye iyi yanıt verdiği ifade edilen açıklamada, 230 olası domuz gribi vakası üzerindeki tespit çalışmalarının da sürdüğü kaydedildi.

Sağlık Bakanı Alan Johnson, İngiltere'de sağlık otoritelerinin virüsü kontrol altında tutmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini belirtti ve önceliklerinin hastalığın yayılmasını önlemek olduğunu vurguladı.

Bu arada Galler'de de, 19 kuşkulu vaka üzerinde incelemelerin başlatıldığı kaydedildi.

Kuzey İrlanda'da ise 6 kişiye, domuz gribi olabileceği kuşkusuyla tedbiren antiviral ilaç kullandırılmaya başlandığı duyuruldu.

Kanada:
Kanada Başbakanı Stephen Harper de, domuz gribi salgınının giderek büyüdüğünü söyledi.

Toronto'da bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Harper, "ciddi bir sorunla karşı karşıyayız ve giderek de büyüyor. Federal ve eyalet hükümetleri, salgına karşı son derece koordineli bir çalışma ile yapılması gereken ne varsa yapıyorlar" dedi.

Kanada genelindeki vaka sayısının 34'e çıktığını söyleyen Başbakan Harper, salgına ilişkin yapılan duyurulara itibar edilmesini ve uyulmasını istedi.

British Colombia eyaletinin Vernon şehrindeki Beairsto ilkokulunda öğretime 1 hafta ara verildiğini belirten Başbakan Stephen Harper, "Okulda yapılan testte, 500 öğrencide domuz gribi belirtileri saptandı ve okul tedbiren tatil edildi" diye konuştu.

Başbakan Stephen Harper, ülkesinin salgına ilişkin bilgi ve tecrübelerini dünya ile paylaşmaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Salgının adı değişti

Öte yandan Kanadalı domuz yetiştiricilerinin serzenişleri sebebiyle salgının adı da değişti.

Dünya Sağlık Örgütü, domuz gribi salgınına ilişkin duyurularda bundan böyle sorunun teknik ismi olan "H1N1 Gribi" ifadesini kullanılacağını duyurdu.

Kanada devlet televizyonu CBC, konuya ilişkin haberinde "buna rağmen domuz gribi ifadesini de kullanmaya devam edeceğiz" dedi.

Kanadalı domuz üreticilerinin ülkedeki en üst kuruluşu olan Kanada Domuz Konseyi (Canadian Pork Council) dün federal hükümete yazılı müracatta bulunarak, salgının isminin Kuzey Amerika Gribi olarak değiştirilmesini talep etmişti.

İsviçre:
Domuz gribini hızla teşhis eden yeni bir test geliştirdiğini duyuran İsviçre'nin ardından, Hollanda da ilk vakanın görüldüğü doğrulandı. Hasta,, üç yaşında bir çoçuk.

İrlanda-Japonya:
İrlanda ve Japonya'da da kuşkulu vakalar olduğu açıklandı.

Meksika'ya uçuş yasağı getirilecek mi?

Facebook Yorum

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000