29 Kasım 2023, Çarşamba 16:41:11

Mehmet Nane: "Türkiye IATA içerisinde bir yıldız"

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane, TIF 2023 kapsamında düzenlenen ‘Havayollarının Geleceği ve Turizm’ isimli panelde, turizm ve havacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
  • Dünyada katma değeri 85 dolar olan başka ülke var mı.?..Katma değer bu kadar düşük oldukça ,istersen dünyadaki bütün yolcuları taşı ,hiç bir şey elde edemezsin...
  • ya sen önce pegasustaki personelin maaşı düzelt kimbilir kaç kişinin ahına girdin,bide utanmadan acaba geceleri rahat uyuyor musun acaba
  • Sen şimdi naneyi yemedin mi?
  • Sektörde en alttan-en üste kadar yöneticilik yapanların tuzları kuru tabi.Size o başarıları, o ödülleri getiren gece-gündüz, sıcak-soğuk demeden çalışanlarınızın özellikle vardiyalı çalışanların durumlarından bi habersiniz.Söyleyecek çok şey var ama HİÇ BİRİNİZ DEĞMEZSİNİZ!
  • Bırak masalı,hikâyeyi,Türkiye turiste,turizme,dövize deli gibi muhtaç ve ucuza tatil cenneti,o yüzden yıldız yoksa beton yığını, esnafı,taksicisi bilmem nesi sorun olan yere kim,niye gelsin? Önemli olan insanın kendi ülkesinin nimetinden faydalanması gerisi boş. Ayrıca havacılıkta yeterli yetişmiş insan var mı,herşey torpil,mobbing particilik,baskı,işsizlikle tehditle dönüyor,geçim sıkıntısı,enflasyon, ekonomik,sosyal,ahlaki,hukuki ciddi sorunlar da cabası. Motorlar da sorun varsa yerli ve milli motordan al sorun kalmaz. Ve kadına değer vermeyen,eşya gibi gören iktidar varken sektörde kadın istihdamı istenen ölçüde artamaz!!!

Turizm Yatırım Forumu (Tourism Investment Forum - TIF) 2023 kapsamında düzenlenen ‘Havayollarının Geleceği ve Turizm’ panelinde konuşan Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Mehmet Nane, turistlerin daha çok Türk taşıyıcılarla getirilmesi gerektiğini ifade etti.

Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane, TIF 2023 kapsamında düzenlenen ‘Havayollarının Geleceği ve Turizm’ isimli panelde, turizm ve havacılık sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Havacılığın turizm sektörü için tetikleyici olduğunu belirten Nane, “Havacılık, turizm gibi stratejik bir sektörün tetikleyicisi oluyor. Türkiye coğrafi olarak çok büyük bir kara parçası. Türkiye’de ulaşımın etkin bir şekilde yapılabilmesi için hava yolu kaçınılmaz. Türkiye’de katma değeri en fazla olan sektör turizmdir. Türkiye’ye gelen her 100 yolcunun 55’ini Türk taşıyıcılar getiriyor. Her turistin de yaklaşık 85 dolar bir katma değeri var. Eğer biz Türk taşıyıcılarla turistleri Türkiye’ye getirmezsek o 85 dolarlık katma değeri kaybetmiş oluruz.” ifadelerini kullandı.

“Türkiye IATA içerisinde bir yıldız”

Dünya genelinde uçuş sayılarının henüz pandemi öncesi seviyeleri yakalayamadığını söyleyen Nane, “IATA’nın açıkladığı 3. çeyrek rakamlarında kişi başı uçuş konusunda dünya geneli hala 2019 sayılarının gerisinde. 2019 rakamlarını geçtiğimiz sene yakalayan Türkiye IATA içerisinde bir yıldız olarak öne çıkıyor.  Dünya genelinde uçuş sayılarında 2019 sayılarına ulaşılamamışının başlıca nedenlerinden biri, Uzakdoğu’ya uçan hava yolu şirketlerinin Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle Rus hava sahasını kullanamaması.” şeklinde konuştu.

“Bazı uçak modellerinde ciddi motor problemleri var”

Havacılık konusunda yaşanan sıkıntılara da değinen Nane, “Havacılıkta yaşanan büyük sıkıntılardan biri uçak teslimlerinin gecikmesi. Teslimatlarda bugün gelen uçak 6 ay öncenin uçağıdır. Her sene 5 uçağı bir sonraki seneye kaydırıyoruz. Motor konusunda bazı modellerde dünya çapında sıkıntı var. THY 16 uçağını uçuramıyor. Bunların tadilatı 120-180 gün arasında. Bu sıkıntı önümüzdeki yıllarda daha da büyüyecek. Avrupa’da bu uçak modelini kullanan hava yollarında çok büyük iptaller olmaya başladı.” İfadelerini kullandı.

“Sektörde kadın istihdamını artırmalıyız”

Turizm ve havacılık sektöründe kadın istihdamının artırılması gerektiğine dikkat çeken Nane, ”Dijitalleşme konusunda müşteriye nasıl değer yarattığımıza bakıyoruz. Teknoloji kullanarak pozitif anlamda nasıl ayrıştığımıza bakıyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliği çok önemli. Kadınların çalıştığı ortamların ve kadın çalışan sayısının arttığı bir dünyada verimlilik yüzde 30 artıyor. Yüzde 30 verimlilik artırmak kolay mı? Bunu neden değerlendirmiyoruz? Hepimiz işe insan alıyoruz cinsiyet almıyoruz. Kadınlar erkeklerin bir üst modeli. Organizasyon yetenekleri erkeklerden daha yüksek. Hepimiz yetişmiş eleman sıkıntısı çektiğimizi söylüyoruz. Her şehirde üniversite var ve bu da beklentiyi yükseltiyor. Bilgi seviyesi beklenen seviyede değilse uzaklaşmaya başlıyoruz.” şeklinde konuştu. (Turizmgüncel)

Mehmet Nane: "Türkiye IATA içerisinde bir yıldız"

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

M.K ~ 3 ay önce
Dünyada katma değeri 85 dolar olan başka ülke var mı.?..Katma değer bu kadar düşük oldukça ,istersen dünyadaki bütün yolcuları taşı ,hiç bir şey elde edemezsin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yolcu ~ 3 ay önce
ya sen önce pegasustaki personelin maaşı düzelt kimbilir kaç kişinin ahına girdin,bide utanmadan acaba geceleri rahat uyuyor musun acaba

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eee ~ 3 ay önce
Sen şimdi naneyi yemedin mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet yöneticiler için öyle ~ 3 ay önce
Sektörde en alttan-en üste kadar yöneticilik yapanların tuzları kuru tabi.Size o başarıları, o ödülleri getiren gece-gündüz, sıcak-soğuk demeden çalışanlarınızın özellikle vardiyalı çalışanların durumlarından bi habersiniz.Söyleyecek çok şey var ama HİÇ BİRİNİZ DEĞMEZSİNİZ!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pgs ~ 3 ay önce
Bu pegasus bak biraz sayın nane resmen enkaza döndü 4 aydan beri hicmi toparlamaz biraz sahip çıkın sirketinize
Feylesof Rıza ~ 3 ay önce
IATA adlı kuruluşun tüm geliri Yahudilerin elindedir ve onların izni olmadan hiç bir uçak uluslararası uçuş yapamaz kısacası bu gezegenin horozu benim burda benim horozum öter diyor
Nane ~ 3 ay önce
Bırak masalı,hikâyeyi,Türkiye turiste,turizme,dövize deli gibi muhtaç ve ucuza tatil cenneti,o yüzden yıldız yoksa beton yığını, esnafı,taksicisi bilmem nesi sorun olan yere kim,niye gelsin? Önemli olan insanın kendi ülkesinin nimetinden faydalanması gerisi boş. Ayrıca havacılıkta yeterli yetişmiş insan var mı,herşey torpil,mobbing particilik,baskı,işsizlikle tehditle dönüyor,geçim sıkıntısı,enflasyon, ekonomik,sosyal,ahlaki,hukuki ciddi sorunlar da cabası. Motorlar da sorun varsa yerli ve milli motordan al sorun kalmaz. Ve kadına değer vermeyen,eşya gibi gören iktidar varken sektörde kadın istihdamı istenen ölçüde artamaz!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Halk ~ 3 ay önce
Çok fazla halk TV ve sözcü TV seyretme birazda dışarı çık dolaş dünyadan bihaber olma. Tabii bir sürü sorun var ama o kadar da değil
Halk yazana ~ 3 ay önce
Olmayan aklınla saçma sapan ahkam kesme,o kadar da değil diyorsun da izan ve idrak yoksunu olduğun çok açık be ahmak be gafil!

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000