05 Ağustos 2011, Cuma 10:27:50

MARS'TA YAŞAM BELİRTİSİ

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars Yörünge Kaşifi (MRO) uzay aracıyla elde ettiği görüntüler, Kızıl Gezegen'in yüzeyinde mevsimsel su akıntıları bulunma olasılığını güçlendirdi.
  • Miyar doları ye, sonra mevsimsel akıntı bulunma olasılığı felan diye saçmala...Bitmiş Mars bitmiş. Olmuşa değil olana bak.Az kaldı senato bunların ödeneğini kesecek aten.Temsilciler meclisinin zoruyla ayakta duruyor...Ah Kennedy ah, bir görsen heyecanla kurduğun kurum ne halde...!!! Gerçi NASA = CIA+NSA
Araştırmacılar, her bahar mevsiminde Mars’ın kıvrımlı yüzeylerinde tuzlu su nehirleri akıyor olabileceğini belirtti. Elde edilen yeni bulgular, kızıl gezegen üzerindeki yaşam belirtilerinin izini sürmek adına bilim dünyasına yeni bir kılavuz kazandırabilir.

MRO aracının yüksek çözünürlüklü bilimsel görüntüleme kamerası (HiRISE) tarafından yakalanan görüntülerde, Mars'ın güney yarıküresindeki bazı sarp tepelerde uzanan çizgiler, kızıl gezegende suyun varlığının en büyük kanıtı olarak gösterildi.

Yer yer beliren ve eğimli yüzeyler üzerinde uzayarak ilerleyen karanlık ve dar şeritler, Mars’ın yüzeyinde hala suyun var olduğu bölgeler bulunduğunu ortaya koydu.

ABD’de Arizona Üniversitesi’nden Alfred McEwen, “Geçmişte de Mars’ın yüzeyinde su olabileceği öne sürülmüştü… En son bulgular, bu düşünceyi en güçlü şekilde destekleyen türden” dedi.

Mars üzerine yapılan araştırmalar, kızıl gezegenin geçmişte sulak olduğu ve yaşama olanak sağladığı yönündeydi. Her ne kadar kutup bölgelerinde buz halinde su olduğu bilinse de, Mars’ın yüzeyinde sıvı halde su olduğu bilinmiyordu.

(Hürriyet)

MARS'TA YAŞAM BELİRTİSİ

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
Miyar doları ye, sonra mevsimsel akıntı bulunma olasılığı felan diye saçmala...Bitmiş Mars bitmiş. Olmuşa değil olana bak.Az kaldı senato bunların ödeneğini kesecek aten.Temsilciler meclisinin zoruyla ayakta duruyor...Ah Kennedy ah, bir görsen heyecanla kurduğun kurum ne halde...!!! Gerçi NASA = CIA+NSA

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000