21 Mart 2021, Pazar 10:25:02

Mars'ta ilk uçuş için geri sayım başladı

Mars helikopteri Ingenuity ilk uçuşuna hazırlanıyor.
  • Yaşlah marsa orda namaz kil ceketle
  • Pervaneler ne için acaba!!
  • altı üstü bir dron uçuracaklar ne kadar şekil yaptılar.

Mars helikopteri Ingenuity ilk uçuşuna hazırlanıyor.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars Keşif Programı kapsamında Perseverance Rover aracını 18 Şubat 2021’de Mars’a inişini gerçekleştirdi.

Dünya’dan fırlatılışından itibaren 7 aydır Mars yolunda olan Perseverance Rover, inişini gerçekleştirdikten sonra Mars’ın Jezero kraterinden başlayarak keşif yapmaya başladı. İçinde bir de helikopter barındıran araç; bu sayede keşif alanını genişletecek.

Mars’ta ilk uçuş gerçekleşiyor

Helikopterin yer aldığı gezgin, inişini gerçekleştirdikten sonra ilk görüntüleri paylaştıktan sonra, geçtiğimiz günlerde de 16 dakikalık ilk ses kaydını gönderdi. Öncesinde de Mars‘a birçok araç gönderen NASA, bu sefer gezginin içine Ingenuity adında helikopter yerleştirdi. Bu küçük helikopter, başka bir gezegende uçan ilk araç olacak.

Gezgin ile helikopter arasındaki entegrasyon işlemleri tamamlayan; NASA‘nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki (JPL) ekip, sistemin hazır olduğundan emin olmak için son kontrolleri gerçekleştiriyor. NASA, Ingenuity‘nin test uçuşlarına, araç konumlandırmasına ve diğer ayrıntılara bağlı olarak Nisan ayının ilk haftasında başlamayı planladığını duyurdu.

Ingenuity entegrasyon lideri Farah Alibay ve operasyon lideri Tim Canham’dan helikopterle ilgili yaptığı açıklamalarda; Ingenuity’yi ilk uçuşuna neredeyse hazır olduğunu doğruladı. Ayrıca Canham: “Şu anda helikopter hala gezgine bağlı. Bataryaları şarj ederek onu sıcak tutuyoruz ve doyuruyoruz. Ekip ilk test uçuşu için uygun bir yer seçmeye çalışıyor.” açıklamalarında bulundu.

Ekip yer seçimi için, tehlike oluşturabilecek çok fazla kayanın yer almadığı; ancak yüzeyin yeterli sert dokuya sahip olduğu, navigasyon kameralarının rahat bir şekilde yol bulmak için kullanabileceği düz bir alan arıyor.

İşlemler sadece uygun yer bulmakla bitmiyor. Farah Alibay: “Uçuş görevine başladığımızda, yapmamız gereken ilk şey helikopteri saran ve hassas kısımlarını; Mars inişinin ısı ve titreşiminden koruyan kalkanı düşürmek olacak. Sonrasında helikopteri uçuş noktasına birkaç gün önce gideceğiz. Oraya vardığımızda, helikopteri konuşlandırmamız yaklaşık bir hafta sürecek.” açıklamalarında bulundu.

Helikopterin gezgin içerisindeki konumu nedeniyle konuşlandırılması biraz zaman alıyor. Şimdilik Ingenuity, gezginin altında rahat ve yatay bir şekilde paketlenmiş durumda. Helikopter göreve başladığı esnada gezginden ayrılacak ve Perseverance, Ingenuity’yi bıraktıktan sonra güvenli bir mesafeye gidecek. (Shiftdelete)

Mars'ta ilk uçuş için geri sayım başladı

Facebook Yorum

Yorumlar

Keske o da gitse ~ 3 yıl önce
Yaşlah marsa orda namaz kil ceketle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nothing ~ 3 yıl önce
Pervaneler ne için acaba!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tahta ~ 3 yıl önce
altı üstü bir dron uçuracaklar ne kadar şekil yaptılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mr.B ~ 3 yıl önce
Ayın cahili sen olsun tebrikler

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000