27 Ocak 2023, Cuma 09:47:11

Marmara Bölgesi Havadan Denetlenecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin deniz uçağı, artık tüm Marmara’yı denetleyecek. İZAYDAŞ bünyesinde hizmet veren uçak TÜÇA adına ilk denetim uçuşunu gerçekleştirdi.
  • Marmara üzerinde helikopterlerden eğitim uçaklarına , benzer kirlilik durumlarını anlık tespit edip ihbar edebilecek birçok vfr trafik oluyor aslına bakarsanız. Ancak kirlilik ihbarları için sahil güvenlik veya bakanlığın ilgili birimleri yetersiz veya ilgisiz kalıyor olabilir. Belediyeye ait bu uçağın da devreye girmesiyle marmara üzerindeki kirlilik durumlarını en azından sözlü bile olsa bu ekibe de bildirebiliriz sanıyorum.
  • Tahir Hocam İHA neden kullanmıyoruz bu iş için?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin deniz uçağı, artık tüm Marmara’yı denetleyecek. İZAYDAŞ bünyesinde hizmet veren uçak TÜÇA adına ilk denetim uçuşunu gerçekleştirdi.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ'ın bünyesinde faaliyet gösteren Deniz Kontrol ve Denetim Uçağı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'na bağlı Türkiye Çevre Ajansı (TÜÇA) adına tüm Marmara'nın havadan denetimini gerçekleştirecek. Marmara'da deniz kirliliğiyle mücadele kapsamındaki ilk uçuş gerçekleştirildi.

2006 yılından itibaren İzmit Körfezi'nde kontrol ve denetim uçuşları gerçekleştirerek Türkiye'ye örnek olan çevre hizmetlerine imza atan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, körfez kirliliğinin önüne geçilmesine yönelik çalışmalarını başarıyla sürdürüyor.

DENİZ UÇAĞI TÜM MARMARA'DA

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden İZAYDAŞ bünyesinde faaliyet gösteren Deniz Kontrol ve Denetim Uçağı, yapılan düzenlemeyle Kocaeli ve İstanbul başta olmak üzere deniz kirliliği ile mücadele çerçevesinde yetkilendirilen Türkiye Çevre Ajansı adına artık tüm Marmara'da denetim uçuşlarına devam edecek.

Bu çalışma sayesinde deniz sınırları dâhilinde çevrenin korunması ve kontrolünün sağlanması, izlenmesi ve takibi ile her türlü kirliliğin tespitine yönelik denetimler yapılacak. Bakanlığa bağlı Türkiye Çevre Ajansı ayrıca bu çalışmaları insansız hava araçları ve deniz tekneleriyle ile 7/24 destekleyecek.

TÜÇA İLE İLK UÇUŞ

Büyük bir titizlikle ile hazırlanan Marmara Denizi Koruma Eylem Planı kapsamında, Marmara Denizi ile ilişkili tüm havzalardaki denetimlerin, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde kurulan Türkiye Çevre Ajansı tarafından gerçekleştirilmesi kararı alınmıştı. İZAYDAŞ'a ait deniz uçağı pilot ekibi, Türkiye Çevre Ajansı Denetim Mühendisi Uğurhan Bilici ile deniz kirliliği ile mücadele kapsamındaki ilk uçuşunu gerçekleştirerek çalışmanın startı verilmiş oldu.

Marmara Bölgesi Havadan Denetlenecek

Yorumlar

Kirlilik ~ 1 yıl önce
Marmara üzerinde helikopterlerden eğitim uçaklarına , benzer kirlilik durumlarını anlık tespit edip ihbar edebilecek birçok vfr trafik oluyor aslına bakarsanız. Ancak kirlilik ihbarları için sahil güvenlik veya bakanlığın ilgili birimleri yetersiz veya ilgisiz kalıyor olabilir. Belediyeye ait bu uçağın da devreye girmesiyle marmara üzerindeki kirlilik durumlarını en azından sözlü bile olsa bu ekibe de bildirebiliriz sanıyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İzmit’li ~ 1 yıl önce
Tahir Hocam İHA neden kullanmıyoruz bu iş için?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000