07 Şubat 2023, Salı 16:20:45

Malezyalı ekip Türkiye'ye ulaştı

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 10 ili etkileyen deprem felaketinin ardından tüm dünyadan Türkiye’ye yardımlar gelmeye başladı.

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen ve 10 ili etkileyen deprem felaketinin ardından tüm dünyadan Türkiye’ye yardımlar gelmeye başladı.

Malezyalı yetkililer, Malezya Özel Arama Kurtarma Timi’ne (SMART) bağlı 75 uzmanın, arama kurtarma operasyonunda kullanılacak ekipmanlarla Türk Hava Yolları uçağıyla Türkiye’ye geldiği bildirdi.

Malezya Başbakanı Enver İbrahim yaptığı yazılı açıklamada, can kaybı, yaralanma ve büyük yıkımdan dolayı derin üzüntü duyduğunu belirterek “Malezya hükümeti ve halkı adına depremde hayatını kaybedenler için baş sağlığı dileklerimi iletiyorum.” ifadesini kullandı.

Ayrıca, Malezya Dışişleri Bakanı Zambry Abdul Kadir, mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşerek depremde hayatını kaybedenler için baş sağlığı diledi.

İSG Yönetim Kurulu Üyesi Mohammad Nazli Abdul Aziz de şu açıklamayı yaptı:

"Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

6 Şubat sabahı Türkiye’nin yaşadığı en büyük doğal felaketlerden birisine uyanmanın acısını yaşıyoruz. Kahramanmaraş başta olmak üzere birçok ili etkileyen ve halen artçı sarsıntılarla devam etmekte olan bu felakette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyor, halen enkaz altında bulunanların bir an önce sağ salim çıkarılmasını temenni ediyorum.

Bir yandan depremden etkilenen çalışanlarımız ve yakınları ile ilgili gelişmeleri takip ederken bir yandan da yetkililer ile koordineli olarak yardım çalışmalarına olan katkılarımızı sürdürüyoruz. Afet bölgesinde koordinasyon masaları kurulmadan aceleyle gönderilen yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında sorunlar yaşandığını biliyor; bu nedenle yetkili kurumların yönlendirmelerini beklemeyi önemli buluyoruz. Şu ana kadar havalimanımızda yürütülen operasyonlarla 31 uçak ile 5692 görevli afet bölgelerine gönderildi ve bu sayı her geçen an artmaktadır. Malezya Özel Arama Kurtarma Timi'ne (SMART) bağlı 75 uzman da ekipmanlarıyla birlikte bu sabah erken saatlerde Türkiye’ye ayak basmış ve afet alanlarına transfer edilmişlerdir.

Ayrıca yardım paketleri gönderebilmemiz için de Türk Kızılayı ile iletişim halindeyiz, detaylar kesinleştiğinde katkıda bulunmak isteyenler için ayrı bir duyuru yapılacaktır. Sabiha Gökçen kan bağışı konusunda da destek vermek üzere Kızılay’ın bağış noktası olabilmek için listede yerini almış bulunmaktadır. Afet bölgesindeki stoklarda azalma olması durumunda, kan ihtiyacının giderilmesi için​ terminalimizde bağış noktaları kurulacaktır.

Tüm Türkiye halkına tekrar geçmiş olsun dileklerimi sunarım.

Saygı ve Sevgilerimle,

Mohammad Nazli Abdul Aziz"

Malezyalı ekip Türkiye'ye ulaştı

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000