29 Temmuz 2016, Cuma 15:15:41

Malatya Havalimanı ne zaman açılacak?

15 Temmuz’da FETÖ mensuplarının kalkıştığı darbe girişimi sonrası uçuşa kapatılan Malatya Erhaç Havaalanı’nın ne zaman açılacağı ile ilgili konuşan Vali Mustafa Toprak, "Erhaç Havaalanı 1 hafta içinde açılabilir” dedi.
  • Bugün 04.08 itibari ile açılıyor
  • 11 inde kalkış olur mu
  • Erhaç ne anlama geliyor? Rahatsız edici bir isim. Başka isim bulamadınız mı?
  • Bu HAÇ'tan ne zaman kurtulacağız? MÜRTED'den kurtulalı çok zaman oldu.
  • Gerekirse yürüyerek bile gideriz .. yeter ki devletimiz vatanımız milletimiz var olsun.. Reis-i cumhurumuza selam olsun.
  • Malatya Havalimani butun personeliyle devleti ve milleti adına buyuk bir sınavdan alninin akiyla çıkmıştır.. Yaptiklarinizi duyunca tuylerin diken diken oldu.. Allah hepinizden razi olsun..
  • çok mağdur olduk, inşallah en erken zamanda açılır.
  • Havalimanları özelleştirilmeli diyenler vardı havalimanı özelleşseydi neler olacağı belliydi artık kimse havalimanı özelleşsin dememeli havalimanları stratejik bir değere sahip devlet burdan hiç bir zaman çıkmamalı
  • Bir an önce açın lütfennnnnn:((((?
  • Lütfen acın biranönce 2 hafta sonra ucuyorummm

15 Temmuz’da FETÖ mensuplarının kalkıştığı darbe girişimi sonrası uçuşa kapatılan Malatya Erhaç Havaalanı’nın ne zaman açılacağı ile ilgili konuşan Vali Mustafa Toprak, "Erhaç Havaalanı 1 hafta içinde açılabilir” dedi.

15 Temmuz gecesi FETÖ tarafından milli iradeye yönelik gerçekleştirilen kanlı darbe girişiminde İstanbul ve Ankara’dan sonra en kritik illerin başında Malatya geliyordu. 2. Ordu Komutanlığı’nın Malatya’da bulunması ve üst kademenin de darbeci askerler olması nedeniyle Malatya’nın FETÖ için önemli illerden biri olduğu ortaya çıkmış ve darbe girişiminin ikinci ayağının Malatya’dan başlatılması planlanmıştı.

İhanet çetesinin hain planlarının Malatya’da bozulmasında en büyük pay kuşkusuz Malatya Valiliği’ne kısa bir süre önce atanan Mustafa Toprak’tı. Darbe girişiminin daha ilk dakikalarında aldığı hayati kararlarla FETÖ’cülerin emellerine ulaşmasına engel olan Toprak’ın 7. Ana Jet Üssü’nü de uçuşa kapatması ile darbe girişimini ikinci ayağı önlenmiş oldu.

TV Malatya’da Didem Barut’un hazırladığı programa konuk olan Vali Mustafa Toprak, 15 Temmuz gecesi yaşanılanları anlattı. Darbe girişimi gecesi evde olduğunu ve o sırada Ankara’da okuyan kızının kendisini arayarak, “Burada bir şeyler patlıyor, uçaklar uçuyor” demesiyle durumdan haberdar olduğunu ifade eden Vali Toprak, sonrasında televizyonlardan son dakika gelişmeleri görünce hiç zaman kaybetmeden valiliğe geçtiğini söyledi.

İlk işinin zaman kaybetmeden 7. Ana Jet Üs Komutanlığında uçuşları yasaklamak olduğunu ifade eden Toprak, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’la görüşerek 2. Ordu Komutanlığı’na çıkan tüm yolların iş makinaları ve otobüslerle kapamasını sağladıklarını söyledi.

"Ben devletin yanındayım diyemedi"

15 Temmuz gecesi 2.Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile de arasında geçenleri anlatan Vali Toprak, Huduti’nin kendisini bir kez aradığını ve “Komutanlara ulaşamıyorum” dedikten sonra kendisine bir daha ulaşamadıkların söyledi. “Sinsiliğini kalleşçe dışa vurmadır bu” diyen Toprak, “Diğer Ordu Komutanları gibi net olamadı, ben devletin yanındayım diyemedi. Kendisine defalarca sormama rağmen bana ’hiçbir problem yok’ dediler. Neden? Darbe kalkışmasının nereye gideceğini, hangi boyutta ilerleyeceğini tahmin edemediler, taraf belli etmeden, oyalamaya çalışıp zaman kazanmak istediler. Bir ilin valisine net bilgi vermek zorundasın sen” ifadelerini kullanarak Adem Huduti ile arasında geçenleri anlattı.

Darbe gecesi 2. Ordu’daki komutanların 2 uçağın hazırlanması talimatını verdiğini belirlediklerini belirten Toprak, Havaalanı radarlarını kestiklerini ve uçuşları yasakladıklarını kaydetti. Yasağa rağmen Erhaç Havaalanı’na içi asker ve mühimmat dolu 7 uçağın gizlice indirildiğini belirten Toprak, “Gizliden gizliye F-4 uçakları kaldırmak istediler ancak iş makineleri ile bunun da önüne geçtik. Son ana kadar Malatya için direndiler hainler. Bandırma’ya ait uçaklar var onları kaldırmak istediler ona da fırsat vermedik. 2. Ordu içine çöreklenen hain teröristler TSK’nın gücünü kullanmaya çalıştılar” şeklinde konuştu.

52 yaşında olduğunu ve 30 yıllık meslek hayatında her türlü ihaneti gördüğünü ancak böylesi bir ihanete ilk kez şahitlik ettiğini kaydeden Vali Toprak, “FETÖ’nün ne istediği, kimi kullandığı bellidir. Hedef Türkiye Cumhuriyetini ortadan kaldırmaktı. Ruhsuz hainler tarafından ülkeyi çökertmek için yapılmış bir operasyon. Bu ülke elbette ki hedef olacak. Kendi silahını üretiyor, kendi mühendisleri ile köprüsünü inşa ediyor, F-16’ların parçaları üretiliyor. Bu nedenle bizim uydudan öte bir ülke olmamızı istemiyorlar” ifadelerine yer verdi.

Darbe girişiminden sonra uçuşlara kapatılan Erhaç Havaalanı’nın güvenlik açısından kapalı olduğunun altını çizen Toprak, Kayseri’den 16 Temmuz’da Malatya’ya getirilen 7 uçağın halen burada bekletildiğini ve gerekli denetimler yapılacağını söyledi. Kayseri Cumhuriyet Başsavcılığının konuyla ilgili soruşturmasının sürdüğünü kaydeden Toprak, bahse konu uçakların da Kayseri’ye tekrardan gönderilmesi gerektiğini de belirtti.

Yüksek Askeri Şurası (YAŞ) toplantısından sonra yeni atamalar yapıldığı ve bu kapsamda 7. Ana Jet Üssü’ne yeni bir komutanın geldiğini belirten Toprak, “YAŞ sonrası yeni komutanlar belirlendi, güvenilir olduğuna, ülkenin terör örgütünden temizlendiğine inanınca havaalanını hemen açacağız. Bu süreçte 1 haftaya kadarda açabiliriz Erhaç Havaalanını. Durumu her gün gözden geçiriyoruz” diye konuştu.

Malatya Havalimanı ne zaman açılacak?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (18)

yunus ~ 4 yıl önce
Bugün 04.08 itibari ile açılıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
samet ~ 4 yıl önce
11 inde kalkış olur mu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cross ~ 4 yıl önce
Erhaç ne anlama geliyor? Rahatsız edici bir isim. Başka isim bulamadınız mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
caner ~ 4 yıl önce
yakındaki bir köyün eski isminden geliyor diye biliyorum.
er HAÇ ~ 4 yıl önce
Bu HAÇ'tan ne zaman kurtulacağız? MÜRTED'den kurtulalı çok zaman oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uğur BEYHATUN ~ 4 yıl önce
Gerekirse yürüyerek bile gideriz .. yeter ki devletimiz vatanımız milletimiz var olsun.. Reis-i cumhurumuza selam olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
helal olsun ~ 4 yıl önce
Malatya Havalimani butun personeliyle devleti ve milleti adına buyuk bir sınavdan alninin akiyla çıkmıştır.. Yaptiklarinizi duyunca tuylerin diken diken oldu.. Allah hepinizden razi olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tbt ~ 4 yıl önce
çok mağdur olduk, inşallah en erken zamanda açılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özelleştirme ~ 4 yıl önce
Havalimanları özelleştirilmeli diyenler vardı havalimanı özelleşseydi neler olacağı belliydi artık kimse havalimanı özelleşsin dememeli havalimanları stratejik bir değere sahip devlet burdan hiç bir zaman çıkmamalı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatansever ~ 4 yıl önce
Bir an önce açın lütfennnnnn:((((?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Newarmina ~ 4 yıl önce
Lütfen acın biranönce 2 hafta sonra ucuyorummm

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000