07 Ocak 2018, Pazar 08:57:49

Malatya F-35'lere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Müşterek Taarruz Uçağı Programı çerçevesinde geliştirilen F-35 savaş uçaklarının ilk ikisi 2018'de Türkiye'de olacak. F-35 savaş uçaklarını ilk kullanacak hava üssü Malatya Erhaç’ta bulunan 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda çalışmalar başladı.
  • Herkes ne çok şey biliyor harbi bu durumda olmamıza şaşırmamak elde değil
  • Bu çok para. Mevcut tesisler eski de olsa işe yarar. Her yeni tip uçak geldiğinde bu tür yatırımlar yapılması gerekir. Ama bütçe kısıtlamaları nedeniyle ihtiyaç fazla gösterilmek yoluna gidilir. Buna da "ama"; biraz abartılmış geldi.
  • bu ucaklar hurkus gelene kadar egitim amacli aliniyor.hurkus 2019da gelmeye baslayinca egitim ucagi olacak bunlar.f35ler bizim f4lerin bir alt modeli. son derece yavas ve hareket kabiliyetleri kisitli.saatte 340kmye kadar cikabiliyor.fuze olara ise henuz sertifiye degil.ucak neyseki uzuz.egitim filomuza bu ucaklardan 2000 civari alinacakmis. herbir ogrenciye bir adet zimmetlenecekmis.
  • erhaç'ın anlamı nedir? Rahatsız edici bir isim.
  • ABD'nin son dakikada pürüz çıkarmayacağını kim biliyor. Silah lobisi demek ABD derin devleti demek. İlişkiler bu kadar gerginken teslimatta zorluk çıkarırlar.
  • Hangarmı yaptırdılar bu parayla

Müşterek Taarruz Uçağı Programı çerçevesinde geliştirilen F-35 savaş uçaklarının ilk ikisi 2018'de Türkiye'de olacak. F-35 savaş uçaklarını ilk kullanacak hava üssü Malatya Erhaç’ta bulunan 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda çalışmalar başladı.

Müşterek Taarruz Uçağı F-35’lerin operasyonlarına hazır hale gelmesi için Malatya’da inşa edilmesi planlanan “JSF Uçağı Saha Aktivasyonu için 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı Altyapı ve Tesislerine Yönelik İnşaat Sözleşmesi Kapsamında İnşaat Müteahhitlik Hizmetleri Alımı’’ Projesi’nin anlaşması, 429.500.000 TL anahtar teslim bedel ile geçtiğimiz yıl 14 Ağustos’da Nurol İnşaat ve Ticaret A.Ş. ile Ankara’da imzalandı.

Proje kapsamında, Türkiye’nin de program ortağı olduğu yeni nesil F-35 savaş uçaklarının üs olarak kullanacağı askeri tesis içerisinde, uçak sığınakları, hangarlar, hangaretler entegre eğitim merkezi, filo ve karargah binaları, yemekhane, misafirhane, bakım atölyeleri, depolar, ısı merkezi, spor tesisleri, taksi yolları, beton kaplamalar, bağlantı yolları, peyzaj, tesisat galerileri ve altyapı işleri yapılacak.

İLK F-35’LER PİLOT EĞİTİMİNDE KULLANILACAK

Türkiye’nin sipariş verdiği ilk iki F-35 Müşterek Taarruz Uçağının 2018 yılında teslim edilmesi planlanıyor. Uçaklar yaklaşık bir yıl boyunca ABD Hava Kuvvetleri’ne ait Luke Hava Üssü’nde pilotların eğitiminde kullanılacak. Eğitimlerini tamamladıktan sonra ‘öğretmenlik’ yetkisi alacak olan pilotların uçakları Türkiye’ye 2019’da getirmesi bekleniyor.

SSM F-35 İÇİN DÜĞMEYE BASTI

Savunma Sanayii Müsteşarlığı Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HVBS) ile F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) arasında bilgi alışverişini sağlamak üzere yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yayınlanan ihale ilanında HvBS-JSF Bütünleşmesi Projesinin kapsamı “Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacını karşılamak üzere, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) bilgi sistemleri ile Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi (HVBS) bileşenlerinin güvenli bir şekilde bağlanması ve sistemler arasında gizlilik dereceli bilgilerinin güvenli ve kontrollü bir şekilde paylaşılması ” olarak açıklandı.

Projenin Teklife Çağrı Dosyası (TÇD), 12 Ocak Saat 16:00’a kadar Savunma Sanayii Müsteşarlığı Siber Güvenlik ve Elektronik Harp Sistemleri Daire Başkanlığı’ndan temin edilebilecek. Teklifler ise 28 Şubat Saat 16:00’a kadar SSM’ye sunulacak. 

Malatya F-35'lere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Cobretti ~ 5 yıl önce
Herkes ne çok şey biliyor harbi bu durumda olmamıza şaşırmamak elde değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 5 yıl önce
Bu çok para. Mevcut tesisler eski de olsa işe yarar. Her yeni tip uçak geldiğinde bu tür yatırımlar yapılması gerekir. Ama bütçe kısıtlamaları nedeniyle ihtiyaç fazla gösterilmek yoluna gidilir. Buna da "ama"; biraz abartılmış geldi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
re ~ 5 yıl önce
bu ucaklar hurkus gelene kadar egitim amacli aliniyor.hurkus 2019da gelmeye baslayinca egitim ucagi olacak bunlar.f35ler bizim f4lerin bir alt modeli. son derece yavas ve hareket kabiliyetleri kisitli.saatte 340kmye kadar cikabiliyor.fuze olara ise henuz sertifiye degil.ucak neyseki uzuz.egitim filomuza bu ucaklardan 2000 civari alinacakmis. herbir ogrenciye bir adet zimmetlenecekmis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
değişsin ~ 5 yıl önce
erhaç'ın anlamı nedir? Rahatsız edici bir isim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tamam ~ 5 yıl önce
İzmir de değişsin mi? Anlamı ne ki? Ankara mesela. Ya böyle bir laf yok lügatımızda. Ne anlamsız. İstanbul desen ona keza. Senin adın neyse onu verelim istersen.
Bakış Açısı ~ 5 yıl önce
Kardeşim yediklerin mi dokunuyor? Uçak projesi haberiyle senin yorumunun ne alakası var?
Yolcu ~ 5 yıl önce
ABD'nin son dakikada pürüz çıkarmayacağını kim biliyor. Silah lobisi demek ABD derin devleti demek. İlişkiler bu kadar gerginken teslimatta zorluk çıkarırlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yeni ~ 5 yıl önce
Hangarmı yaptırdılar bu parayla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 5 yıl önce
Sadece hangar değil tabii ki de,haberde belirtildiği gibi yenilenecek.
18 kalem iş ~ 5 yıl önce
..."Proje kapsamında" ile başlayan paragrafa baktığında yapılan hizmetlerin hepsi kalem kalem sayılıyor.
MEA ~ 5 yıl önce
Bütün haberden anladığınız bu mu:)

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000