04 Mart 2015, Çarşamba 13:18:32

MAHKEMEDEN PARAŞÜTÇÜLERE CEZA

Uzungöl'de bir kadının yamaç paraşütü sırasında yaralanmasına ilişkin açılan davada yargılanan iki amatör paraşütçü için karar verildi.
  • Hep parasız yardımcı olurlar zaten. Tanımadığı biri gelip uçmak ister diye tandem kuşanmış herif. Lan gerzek kime ne maval okuyorsun?
  • Külah nerde dur bulup geliyorum hemen !
  • Motorsuz cok hafif hava araclari icin pilot lisansi gerekmemektedir. Yonetmelik boyledir. Mahkeme yetki disi bir ceza vermistir. Ucus izni zaten mahkeme isi degil, SHGM isidir. Ulkemde carpik olan yargi boyle komik kararlar vermektedir. Ulkemde adam akilli bir lisans sistemi olmadigi surece (su anda yok, sadece sertifika verilmektedir) her insan istedigi bigi ticari dahil ucus yapabilir. Yamac parasutu cok guvenli bir spordur fakat onune gelen her insan ben hocayim ve yanima baska insan alip ikili ucus yaprim dememeli. Diger taraftan, zarar goren sayin hanimefendi de biraz dusunup is yapsaydi. Hem dagdan atla hem sikayetci ol..oh ne guzel.
  • NE MAHKEMESİ, İHTİSASMI ? HAVACILIĞIN NERESİNDEN TUTABİLİR BU MAHKEME NASIL KARAR VEREBİLİR HANGİ KANUNA GÖRE ? HAVACILIK ? İDARİ ? AĞIR CEZA ? VS VE 3 AY UÇMAMA. VAYYYYY. YARGI NEREDEKİ HAVCILIK İHTİSAS MAHKEMESİ OLSUNDA KARAR KARAR GİBİ OLSUN
  • 3 ay uçmama cezası..resmen komedi..bir insanın ölmesi mi gerekli illaki..süresiz alacaksın lisansını...havacılık kuralları kan ile yazılmışrır

Trabzon'da yamaç paraşütü yapan bir kadının yaralanmasına ilişkin haklarında dava açılan iki yamaç paraçütçüye 3 ay uçmama cezası verildi.

Ankara'da bankacılık yapan Derya Güveren, önceki yıl, Kurban Bayramı tatili için eşiyle geldiği Trabzon'da Uzungöl gezisi sırasında göl kenarında yapılan yamaç paraşütü etkinliğine katılmak istedi.

Yamaç paraşütü yapan Trabzon Akyazı Havacılık Kulübü Başkanı Kutsal Özsoy ve turizmci Orhan İnan ile yöredeki bir tepeden uçuş pilotu Özsoy ile yaklaşık 1200 metreden atlayış yapan Güveren, kısa süre sonra sis nedeniyle yönlerini kaybederek makilik alana düştü.

Kazada yaralanan Güveren ve Özsoy, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesindeki tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Olayın ardından Özsoy ile İnan hakkında, kötü hava koşullarına rağmen izinsiz olarak atlayış yaparak Derya Güveren'in yaralanmasına yol açtıkları gerekçesiyle Çaykara Asliye Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

Mahkemede ifade veren mağdur Güveren, yamaç paraşütü yapmak için sanıklarla 200 lira karşılığında anlaştığını anlatarak, Özsoy ile atlayış yaptıktan 3-4 dakika sonra ne olduğunu anlamadan bir dağın doruğuna çakıldıkları ve olayda omur kemiklerinin kırıldığını söyledi.

Sanıklardan Kutsal Özsoy ise Güveren'den herhangi bir para almadığını, kendisine turist olması sebebiyle yardımcı olduğunu belirterek, kalkıştan kısa süre sonra havanın sisli olmasından dolayı sert iniş yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

İnan da olay günü Özsoy ve Güveren'i uçuşun riskli olabileceği konusunda uyardığını savunarak, kendisinin güvenli olmadığı için uçmadığını kaydetti.

Karar

Kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Özsoy ve İnan'a, izinsiz olarak yamaç paraşütü yaparak Güveren'in yaralanmasına yol açtıkları gerekçesiyle 2 bin 240'ar lira adli para cezası verdi.

Mahkeme, aynı gerekçelerle sanıkların 3 ay süreyle yamaç paraşütü yapmasını da yasakladı.

Cezanın Yargıtayca onanması üzerine sanıklardan İnan'ın para cezasını ödediği, Özsoy'un ise para cezası yerine "denetimli serbestlik uygulaması" kapsamında bir okulda kamu yararına ücretsiz çalıştığı öğrenildi.

Trabzon Cumhuriyet Savcılığına bağlı Denetimli Serbestlik Müdürlüğünce takibe alınan sanıkların, bu süre içinde yamaç paraşütü yapmaları halinde hapse girebileceği belirtildi.

AA muhabirine açıklama yapan Kutsal Özsoy AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukluktan beri havacılık sevdasının olduğunu, yaklaşık 7 yıldır da hobi ve sportif amaçlı uçtuğunu belirtti.

Olay günü Uzungöl'de hobi amaçlı uçtuğunu ifade eden Özsoy, mağdur Güveren'le herhangi bir ticari amaçları olmadan yamaç paraşütü yaptıklarını söyledi.

Özsoy, Derya Güveren'le talebi üzerine uçuş yaptıklarını dile getirerek, "Hazırlığımızı yaptıktan sonra havanın sisle kapanmayacağı kanaatine varınca kalkış yaptık ancak yerden kesilince bir anda hava kapattı. Uzungöl'ün üzerine vardığımızda gölün üzerinde hava açıktı ama aniden gelen sisten önümüzü göremeyince en yakın tepeye iniş planı yaptık. Buraya iniş yapmayıp gölün yanına inelim deseydik şuanda hayatta olmayabilirdik" ifadesini kullandı.

"Uçtuğum zaman kendime geliyorum"

Kutsal Özsoy, makilik bir alana sert iniş yaptıkları için yolcusu ile kendisinin yaralandığını ifade ederek, olaydan dolayı büyük üzüntü duyduğunu ve Güveren'den özür dilediğini anlattı.

Olayda kendisinin ve Güveren'in belinde kırıklar oluştuğunu anlatan Özsoy, "Bu olaydan sonra yolcu Güveren 'bu işi ticari amaçlı yapıyorlar' diye bizden şikayetçi oldu. Ama biz ticari maksatlı uçmuyoruz. Onlar misafir oldukları için kendilerine yardımcı olmak istedik" dedi.

Özsoy, mahkemenin İnan ve kendisine hem para cezası verdiğine hem de uçuş yasağı getirdiğine işaret ederek, "Para cezası çok önemli değil ama uçuş yasağı getirilmesi beni çok etkiledi. Çünkü havacılığa merakım olduğu ve adrenalin tutkunu olduğum için uçmadığım zaman kendimi çok kötü hissediyorum. Bir hafta 10 gün uçamazsam kendimi rahatsız hissediyorum, uçtuğum zaman kendime geliyorum" diye konuştu.

MAHKEMEDEN PARAŞÜTÇÜLERE CEZA

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

parasız ~ 9 yıl önce
Hep parasız yardımcı olurlar zaten. Tanımadığı biri gelip uçmak ister diye tandem kuşanmış herif. Lan gerzek kime ne maval okuyorsun?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
süper ~ 9 yıl önce
yorum olmuş birader yamaççılara bir baksan en küçüğünden en büyüğüne tandem delisi, niyeki? valla para için değildir sadece duygusaldır he he
para almamissss ~ 9 yıl önce
Külah nerde dur bulup geliyorum hemen !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 9 yıl önce
Motorsuz cok hafif hava araclari icin pilot lisansi gerekmemektedir. Yonetmelik boyledir. Mahkeme yetki disi bir ceza vermistir. Ucus izni zaten mahkeme isi degil, SHGM isidir. Ulkemde carpik olan yargi boyle komik kararlar vermektedir. Ulkemde adam akilli bir lisans sistemi olmadigi surece (su anda yok, sadece sertifika verilmektedir) her insan istedigi bigi ticari dahil ucus yapabilir. Yamac parasutu cok guvenli bir spordur fakat onune gelen her insan ben hocayim ve yanima baska insan alip ikili ucus yaprim dememeli. Diger taraftan, zarar goren sayin hanimefendi de biraz dusunup is yapsaydi. Hem dagdan atla hem sikayetci ol..oh ne guzel.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MAHKEME !!!! ~ 9 yıl önce
NE MAHKEMESİ, İHTİSASMI ? HAVACILIĞIN NERESİNDEN TUTABİLİR BU MAHKEME NASIL KARAR VEREBİLİR HANGİ KANUNA GÖRE ? HAVACILIK ? İDARİ ? AĞIR CEZA ? VS VE 3 AY UÇMAMA. VAYYYYY. YARGI NEREDEKİ HAVCILIK İHTİSAS MAHKEMESİ OLSUNDA KARAR KARAR GİBİ OLSUN

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mahkememi ~ 9 yıl önce
zaten şu ana kadar verdikleri kararlar öldürmeye devam et der gibi öyleya ölüm yoksa bişey olmaz, öldüyse takdiri ilahi ya
stpd ~ 9 yıl önce
3 ay uçmama cezası..resmen komedi..bir insanın ölmesi mi gerekli illaki..süresiz alacaksın lisansını...havacılık kuralları kan ile yazılmışrır

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000