29 Ağustos 2018, Çarşamba 08:47:31

Maduro parasız kalan vatandaşları için özel uçak gönderdi!

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ekonomik kriz nedeniyle Peru'ya göç eden ancak parası olmadığı için ülkesine geri dönemeyen yüzlerce vatandaşını uçakla geri getirmek için harekete geçti.
  • Adam ülkeyi batırmış insanları yaşamak için yurtdışına gitmek zorunda kalmış. Dönmeleri için uçak göndermesi haber oluyor. Demek bizim için ülke batırmak mormal bir olay

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ekonomik kriz nedeniyle Peru'ya göç eden ancak parası olmadığı için ülkesine geri dönemeyen yüzlerce vatandaşını uçakla geri getirmek için harekete geçti.

Başkan Maduro'nun, "Yerine geri dön" kampanyası kapsamında maddi durumu yeterli olmadığı için Venezuela'ya dönemeyen yüzlerce kişiyi özel bir uçuşla ülkesine geri getireceği bildirildi. Maduro'nun ayrıca bu kapsamda dönecek vatandaşlara ülkede gereken yardımın yapılacağı sözünü de verdiği kaydedildi. Sınırlı sayıda kişi için gerçekleştirilecek uçuşa katılacakların Peru'daki Venezuela temsilciliklerine başvuranlar arasından seçildiği öğrenildi.

Son iki yılda yarım milyona yakın kişi Peru'ya göç etti
Yüksek enflasyon ve artan işsizlik nedeniyle Venezuela'dan Peru'ya günlük en az 2 bin 500 kişinin göç ettiği biliniyor. 2016'da 6 bin 600 kişinin göç etttiği Peru'da bugün bu sayının 500 bine yaklaştığı tahmin ediliyor. Resmi rakamlara göre ise 2015 sonrası 1 milyon 600 bin kişi ülkesini terk etmiş durumda.

Yoğun göç nedeniyle Peru'ya girişlerde kontrolleri sıklaştıracağını açıklayan yetkililer ülkeye girişlerde kimlik kartı yerine pasaportun zorunlu olacağını açıklamıştı. Bu yeni uygulama nedeniyle on binlerce kişi Ekvador'da sıkışıp kalmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği Ofisi (UNHCR) ve Uluslararası Göç Örgütü (IOM) geçtiğimiz hafta Venezuelalılara uygulanan kısıtlamaların kaldırılması için Latin Amerika ülkelerine çağrıda bulunmuştu.

Öte yandan 2018'de ülkeye giren Venezuelalı göçmen sayısının 423 bin olduğunu kaydeden Ekvador hükümeti, Güney Amerika'yı terk eden göçmenlerin durumunu tartışmak için aralarında; Arjantin, Brezilya, Bolivya, Kolombiya, Kosta Rika, Şili, Meksika, Peru, Paraguay, Panama, Dominik Cumhuriyeti, Uruguay ve Venezuela'nın da bulunduğu 14 ülkeyi 17-18 Eylül tarihlerinde başkent Quito'ya davet edeceğini açıkladı.

Maduro parasız kalan vatandaşları için özel uçak gönderdi!

Facebook Yorum

Yorumlar

Enteresan ~ 4 yıl önce
Adam ülkeyi batırmış insanları yaşamak için yurtdışına gitmek zorunda kalmış. Dönmeleri için uçak göndermesi haber oluyor. Demek bizim için ülke batırmak mormal bir olay

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Türkiye sizce?? ~ 4 yıl önce
Yakında bizde Yunanistan’a göcücez

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000