24 Mayıs 2020, Pazar 10:35:59

Macar basınından Türk SİHA'lara övgü

Magyar Nemzet gazetesi, Türk savunma sanayisinin kaydettiği ilerlemeyi okurlarına aktardı.
  • bizim özmü öz soydaşlarımızdır , hun Türk ü dür hepsi ! hepisi kardaşımız anamız bacımız dır !
  • Ne gerek var bunlara, biz milli heykel üretip ihraç etmeliyiz
  • macar milliyetci parti JOBBİK'e selam
  • Altay tankı projesi Almanya motor vermediği için durdu,italyan gövdeli Atak abd motorunu ürettiği ve izin vermediği için yurtdışına satılamıyor bu mu başarı? Macarlar damadın nasıl bu işleri torpille,karşılıksız teşviklerle yaptığını bilse yine de överler miydi acaba?
  • Uçak gemisimi ???
  • Adam gibi adamdır.

Macar Magyar Nemzet gazetesi, Türkiye'nin kendi üretimi olan yeni nesil silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) Libya'da savaşın gidişatını değiştirdiğini, bunların Suriye'de de etkili şekilde kullanıldığını yazdı.

Magyar Nemzet gazetesinin David Laszlo imzalı haberinde, Türkiye'nin yaptığı yatırımlar neticesinde bugün bağımsız bir savunma sanayisine sahip olduğunu ve ürettiği teçhizatı ihraç etmeye başladığını belirtti.

Haberde, Türkiye'nin, Libya'nın Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru temsilcisi Libya Hükümeti'ni destekleyerek savaşın gidişatını değiştirdiğini, Türk silahlarının sahada da kendini ispat ettiğini kaydetti.

"Türkiye'nin başka ülkeleri zengin etmek yerine kendi bağımsız savunma teknolojisini geliştirdiği" vurgulanan haberde, ''Türkiye kendi savaş uçağını, uçak gemisini, zırhlı araçlarını geliştiriyor ve bu arada ürettiği dronelar da çok iyi işler çıkarıyor.'' denildi.

Gazeteye konuşan Türkiye Uzmanı Zoltan Egeresi, Türkiye'nin 1952'de NATO üyeliği sonrası Soğuk Savaş döneminin başlarında savunma teknolojisinde tamamen ABD'ye bağımlı olduğuna, 1974 Kıbrıs müdahalesi neticesinde ABD tarafından Türkiye'ye uygulanan ambargo sonrası Türkiye'nin kendi savunma sanayisine yatırım yapmaya başladığına dikkat çekti.

Egeresi, ''Kendi savunma sanayisini geliştirme konusunda 1990'lardan itibaren adımların atıldığını ama gerçek atılımın 2002'den bugüne kadar iktidarda olan Adalet ve Kalkınma Partisi döneminde yapıldığını görüyoruz.'' diye konuştu.

Türkiye'nin son 10 yılda Altay tankı, Fırtına obüsü, T-129 Atak helikopteri gibi ses getiren projelere imza attığına dikkati çeken Egeresi, bu kapsamda üretimi devam eden uçak gemisini de bu yıl içinde denize indirmeyi planladığını kaydetti.

Türkiye'nin ürettiği savunma teknolojisini iyi ilişkilere sahip olduğu bazı ülkelere ihraç da ettiğini belirten Egeresi, 2014-2018'de ihracatını yüzde 170 arttırdığını ve geçen yıl 2,7 milyar dolarlık silah ihracatı gerçekleştirdiğini söyledi.

Egeresi, Türk savunma sanayisine Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Macaristan'ın da ilgi gösterdiğini, basında yer alan haberlere göre Macaristan'ın zırhlı muharebe aracı Ejder Yalçın'la ilgilendiğini de sözlerine ekledi.

Macar basınından Türk SİHA'lara övgü

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (10)

onlar ~ 2 ay önce
bizim özmü öz soydaşlarımızdır , hun Türk ü dür hepsi ! hepisi kardaşımız anamız bacımız dır !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fatco ~ 2 ay önce
Ne gerek var bunlara, biz milli heykel üretip ihraç etmeliyiz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
buda-peste ~ 3 ay önce
macar milliyetci parti JOBBİK'e selam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Magyar ~ 3 ay önce
Altay tankı projesi Almanya motor vermediği için durdu,italyan gövdeli Atak abd motorunu ürettiği ve izin vermediği için yurtdışına satılamıyor bu mu başarı? Macarlar damadın nasıl bu işleri torpille,karşılıksız teşviklerle yaptığını bilse yine de överler miydi acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Can ~ 2 ay önce
Bu bir başlangıç devamını tabiki %100 yerli olarak göreceğiz inşallah elbette ateist, kemalist, münafıkların engellemeleri ne takılmazsak..
İlkhan ~ 3 ay önce
Uçak gemisimi ???

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Macarlar ~ 3 ay önce
Adam gibi adamdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynen ~ 3 ay önce
Ne demis buyuklerimiz Saatte nacar seftalide macar.
Saatin nacari, insanin macari ~ 3 ay önce
Tam boyle degil ama olsun :)
Macar ~ 3 ay önce
Macarlar salamdır.Sen de sosissin belliki.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000