29 Nisan 2017, Cumartesi 09:13:37

Liseli girişimciler uçak simülatörü yaptı

Antalya Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 15 yaşındaki iki öğrencisi, kendi çabalarıyla uçak simülatörü ve yazılımı üretti.
  • Helal olsun! Türkiye gibi geri bırakılmaya çalışılan bir ülkede bu tür gelişmelerin ve üretimlerin olması insanı umutlandırıyor. Gençlerimizi tebrik ediyor, yaşamları boyunca başarılar diliyorum! Yalnız değilsiniz gençler; yanınızdayız!
  • Ufak adımlar, basit seyler ama taktir etmek lazım. Bu hevesi bu sevki kırmamak, gelistirmek gerek.
  • Cucuklar cok sevimli. Bravo hepsine.
  • Uçuk. Ne sisdem den haberdar nede havacılıktan. Daha gerçekci ve olayları idrak edebilen bilgili teknik müdüre ihtiyacı var okulun.
  • Beğenmeyen arkadaşlarım siz bu güne kadar bir katkınız oldu mu acaba bu ülkeye? Desteklemek yerine yererek bu ülke bir yere gitmez. Bina dikerek gelişmiyor ülkeler.
  • Birde prepar3D deneyin .
  • Kesin fsx yuklediler joystick taktılar simulator yaptık diyorlar
  • FSX yüklemişler adına da yerli simulator demişler haha

Antalya Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin 15 yaşındaki iki öğrencisi, kendi çabalarıyla uçak simülatörü ve yazılımı üretti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 3'üncüsünü düzenlediği Bilim Festivali'nde standıyla yer alan Türkiye'nin ilk tematik okulu Aksu Uçak Bakım Teknolojisi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, projeleriyle dikkati çekiyor. Ali Buğra Büyüktatlı ile sınıf arkadaşı Oğulcan Uluç'un profesyonel destek almadan kendi çabalarıyla ürettiği uçak simülatörü ve yazılımı, fuarda en çok ilgi çeken buluş oldu.

5 AYDA TAMAMLADILAR
Okul müdürü Haldun Çevik, bu çalışmanın, 9'uncu sınıfta okuyan 2 öğrencinin 5 aylık emeğiyle ortaya çıktığını söyledi. Öğrencilerinin kendi çabalarıyla havalanabilen, uçabilen, tekrar piste inebilen ve okulun bahçesinde 360 derece dönebilen uçak yazılımı geliştirdiğini belirten Çevik, “Amacımız Türk uçak sanayisine en iyi kalifiye elemanları yetiştirmek. Kendi uçağımızı yapmayı planladığımızda bu eksiklikleri bu tür yazılımlarla görebileceğiz. Aksamları değiştirebileceğiz ya da yeni parçalar ekleyebileceğiz. Yazılım eğitimlerde de kullanılabilecek. Öğrencilerimizin uçağın altyapısını bilmeleri gerekiyor. Bu tür simülatörlerle bunu öğrenebilirler. İşin güzel yanı kendi yazılımlarıyla bunu öğrenebilecekler" diye konuştu.

OKULA KATKIMIZ OLSUN İSTEDİK
Çalışmanın ortaklarından Oğulcan Uluç, bu işlere küçük yaşlarda merak sardığını söyledi. Uluç, şöyle konuştu:
“Bu okula gelince de hem okula katkımız olsun hem de bizim ilk büyük işimiz olsun istedik. Önce arkadaşımla uçakların modellenmesi ve kodlanması aşamasını gerçekleştirdik. Daha sonra bunu bir program üzerinde kodlayıp uçağın hareket etmesini ve uçmasını sağladık. Uçağı hem yakından incelebiliyoruz hem de uçurabiliyoruz. Yakında yolcuları eklemeyi düşünüyoruz ve uçağımızın göstergeleri olacak."

UÇAK KULLANMAYI TEST EDECEKLER
Diğer mucit Ali Bora Büyüktatlı ise simülasyonla hiç uçak kullanmamış olanların da bu yazılımla uçak kullanmayı test edebileceklerini dile getirdi. Büyüktatlı, “Okulumuz uçakla ilişkili olduğu için neden yapmayalım dedik. Kimseden destek almadık, araştırarak yaptık" dedi. (Hürriyet)

Liseli girişimciler uçak simülatörü yaptı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (14)

Harun ~ 2 yıl önce
Helal olsun! Türkiye gibi geri bırakılmaya çalışılan bir ülkede bu tür gelişmelerin ve üretimlerin olması insanı umutlandırıyor. Gençlerimizi tebrik ediyor, yaşamları boyunca başarılar diliyorum! Yalnız değilsiniz gençler; yanınızdayız!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alkıs ~ 2 yıl önce
Ufak adımlar, basit seyler ama taktir etmek lazım. Bu hevesi bu sevki kırmamak, gelistirmek gerek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
P ~ 2 yıl önce
Cucuklar cok sevimli. Bravo hepsine.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Okul Müdürü ~ 2 yıl önce
Uçuk. Ne sisdem den haberdar nede havacılıktan. Daha gerçekci ve olayları idrak edebilen bilgili teknik müdüre ihtiyacı var okulun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EASA PİLOTS ~ 2 yıl önce
Gören de senin ülkede kullanılan hertürlü havacılık malzemesi, yazılımı hava aracı nı senin ürettiğüni sanat. Bi kere eleştirmeyin yav.
Unutma ~ 2 yıl önce
Toplumun alışık olduğu kimsenin yadırgamadığı düşünce ve eylemlerle ancak yerimizde sayarız. Umarım kendisi aklına koyduğu her şeyi yapabilir... yolunaçık olsun.
Okul Müdürü ~ 2 yıl önce
Gene uçuk. Yadirgamakla ne alakası var. Çocukları gerçekler öğretmende sorun var. Sen okul müdürü olarak bu çocukların geçecek leri asamalardan haberdar degilsin. Bunu bizzat senlebkonusmamda anladım. Mademki bilmiyorsun bileni bari dinle ki cahilligin ortaya çıkmasın. Bu arada o koltuk sana 10 numara büyük. Netseki büyüklerimiz farkında
Champ ~ 2 yıl önce
Beğenmeyen arkadaşlarım siz bu güne kadar bir katkınız oldu mu acaba bu ülkeye? Desteklemek yerine yererek bu ülke bir yere gitmez. Bina dikerek gelişmiyor ülkeler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
6 ay ~ 2 yıl önce
Birde prepar3D deneyin .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ~ 2 yıl önce
Kesin fsx yuklediler joystick taktılar simulator yaptık diyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Easa pilots ~ 2 yıl önce
İşte buyüzden bizden bi nane olmaz. Hep başkasının yaptığı yanlış. Çocuklar yazılım yaptık , okulun bahçesinden kalkıyoruz diyorlar ve 16 ysşındalar. Scenery dosya bile yapmış olsalar o bile birşey. Eleştirmeyin artık yav.
Yorum ~ 2 yıl önce
FSX yüklemişler adına da yerli simulator demişler haha

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beşer ~ 2 yıl önce
Çocuklar yazılım diyor. Program yükledik demiyor.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000