18 Ocak 2023, Çarşamba 21:55:23

Kuveyt ile Bayraktar TB2 için 370 milyon dolarlık anlaşma

Baykar’a ait Bayraktar TB2 yeni yıla da hız kesmeden giriş yaptı. Baykar tarafından yapılan açıklamada Bayraktar TB2 SİHA’nın satışı için Kuveyt ile anlaşmaya varıldığı duyuruldu.
  • Politik gorusleri bir kenara koyup gercekten milletimiz adina gurur duymak gerekir.
  • Merak ediyorum Baykar ne yapıyor da Tusaş onu yapamıyor. Tusaş'ın ANKA ve AKSUNGUR'un dan Baykar'ın İHA'larının ne üstünlükleri var. Medya neden sürekli Baykar haberlerini veriyor da, TUSAŞ ın başarılarından hiç bahsetmiyor. Bilen varsa anlatsın da öğrenelim.
  • helal olsun, başarılarının devamı dileğiyle,

Baykar’ın açıklamasına göre Bayraktar TB2 SİHA bir ihracat başarısına daha imza attı. Geçtiğimiz yılı oldukça dolu geçiren Bayraktar TB2’ye olan talep görünen o ki 2023’te de aynı şekilde devam ediyor. Açıklananlara göre yerli SİHA, dev rakiplerini de süreç içerisinde geride bırakmayı başarmış durumda.

Bayraktar TB2 alan ülke sayısı 28'e ulaştı

Baykar tarafından kısa süre önce açıklananlara göre, Kuveyt Savunma Bakanlığı ile imzalanan 370 milyon dolarlık Bayraktar TB2 SİHA ihracat sözleşmesi imzalanmış durumda. Böylece Bayraktar TB2 SİHA almak isteyen ve sözleşme imzalayan ülke sayısı 28’e yükselmiş oldu. Bayraktar TB2 SİHA alan ülkeler arasında Katar, Ukrayna, Fas, Polonya, Türkmenistan gibi ülkeler bulunuyor.

Öte yandan Baykar’ın Twitter’dan yaptığı açıklamada Amerika, Avrupa ve Çin'den önemli firmaların geride bırakıldığının altı çizildi: “2019 Temmuz ayında başlayan Kuveyt SİHA projesinde Türkiye'nin milli SİHA'sı BayraktarTB2 ile Amerika, Avrupa ve Çin'den firmaları rekabette geride bıraktık.”

Kuveyt’in SİHA alımı için 2019’da başlattığı ihalenin kazananı olan Bayraktar TB2, sürecin en başında gösterdiği demo uçuşu ile büyük başarı göstermişti. Bayraktar TB2 o dönemde havada 27 saat 3 dakika kalarak Türk havacılık tarihinde bir ilke imza atmış ve o dönem kendisine ait olan havada kalma rekorunu kırmıştı.

1.18 milyar dolarlık ihracat
Savunma sanayi şirketi Baykar, İHA geliştirme sürecine esasında 2003 yılında AR-GE yatırımlarıyla başlamıştı. O tarihten beri firmanın gelirlerinin yüzde 75’inin ihracattan elde edildiği bildiriliyor. 2021'de Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre Baykar, savunma ve havacılık alanında ihracat lideri oldu. 2022’de ise imzalanan sözleşmelerin ihracat oranı ise yüzde 99,3’e ulaştı. Bildirilenlere göre Baykar, 1,18 milyar dolarlık ihracat hacmine ulaşmış durumda. Firmanın 2022 cirosu ise 1,4 milyar dolar düzeyinde.

Kuveyt ile Bayraktar TB2 için 370 milyon dolarlık anlaşma

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Masallah ~ 1 yıl önce
Politik gorusleri bir kenara koyup gercekten milletimiz adina gurur duymak gerekir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kel Ali ~ 1 yıl önce
Merak ediyorum Baykar ne yapıyor da Tusaş onu yapamıyor. Tusaş'ın ANKA ve AKSUNGUR'un dan Baykar'ın İHA'larının ne üstünlükleri var. Medya neden sürekli Baykar haberlerini veriyor da, TUSAŞ ın başarılarından hiç bahsetmiyor. Bilen varsa anlatsın da öğrenelim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TB-2 ~ 1 yıl önce
Tam bir fiyat performans ürünü çin iha'larından kaliteli abd ihalarından ucuz.İkincisi TUSAŞ istese kendi reklamını yapabilir ancak baykar kadar bu konunda etkin değil.Üçüncüsü TUSAS'ın ürünleri TB-2 de çok daha pahalı ve daha gelişmiş sistemler.Dolayısı ile daha pahalı ve satışı zor.Ayrıca TB-2'ler combat proven sistemler yani kendilerini savaşta ispatladılar buda ayrı bir etken
Bilen Kişi ~ 1 yıl önce
Baykar özel bir kurum maliyet avantajı çok yüksek. Kurumsal yapılarda maalesef hantallık var ve işler yavaş. Kurumsal firmadaki bürokratik işler olmadığı için sözleşme süreçleri çok daha hızlı. Ayrıca müşteri taleplerine göre esneklik çok daha fazla. Bildiğim kadarıya Anka ve Aksungur daha yüksek teknoloji ürünler belki devlet bu ürünleri her ülkeye satmak istemiyor da olabilir.
AHL ~ 1 yıl önce
helal olsun, başarılarının devamı dileğiyle,

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000