09 Mayıs 2017, Salı 15:03:07

Kuveyt Havalimanı'na Türk imzası

Limak İnşaat tarafından 2016 yılında sözleşmesi imzalanan Kuveyt Uluslararası Havalimanı'nın yeni terminal binasının temeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuveyt Emiri el Sabah'ın katıldığı törenle atıldı.
  • sani şener'in pabucu dam'a atılmış görünüyor. Demekki artık tüm dünyada havalimanı inşaatlarını nihat özdemir yapıcak. Artık tav reklamını yapamayacak gibi görünüyor.
  • Issizim sigortam yok zordayim bunalimdayim üniversite bitirip issiz kalanlar anlar ama torpil yaptırıp paraya boğulanlar ne anlar
  • Elin oglu projeyi cizer biz turklerede hamalligi kalir birde buna seviniriz
  • ALLAH Yolunuzu açık etsin. Kazasız belasız bitirmeyi ve işletmeyide nasip etsin.
  • Isletmeye gelince asyalilari doldururlar turkleri neden calistirmiyorlar? Araplar kadar bizde pisis
  • Limak gizli ortak almis.
  • kuveyt'in istihdamını boşverin. biz Türkiyede istihdam sıkıntısını nasıl çözerize bakın.

Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasının temeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah'ın katıldığı törenle atıldı.

Törende konuşan Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, işin alınma sürecinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın büyük desteği olduğunu ifade ederek, Kuveyt’in yeni giriş kapısı olacak, dünyaca ünlü mimar Lord Norman Foster & Partners tarafından dizayn edilen ve inşaatını üstlendikleri bu önemli projenin, dünyada eşi benzeri olmayan ikonik bir yapı özelliği taşıdığını kaydetti.

Limak olarak her projeyi zamanından önce, üstün kalitede bitirmek gibi bir prensipleri bulunduğunu belirten Özdemir, "Burada da sözleşmede bize tanınan 6 yıl yerine 4 yıl gibi daha kısa bir sürede, yani zamanından çok daha önce ve layıkıyla bu projeyi tamamlamayı hedefliyoruz. Dünyanın en modern ve teknolojik yapılarından biri olacak bu havalimanını, saygıdeğer Kuveyt halkının hizmetine sunmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız." diye konuştu.

Özdemir, havalimanını tamamlayacak tüm bağlantı projelerinin yapımı ile de ilgilendiklerine işaret ederek, "İşletmeye de talip olduğumuzu belirtmek isterim." dedi.

"TÜRK BAYRAĞINI DALGALANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Nihat Özdemir, temel atma töreninin ardından yaptığı değerlendirmede ise Limak olarak, havalimanı inşaatı ve işletmesi konusunda önemli projelere imza attıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı yeni terminal binasını inşa ettik ve işlettik. Kosova’da Priştine Havalimanı’nı terminalini inşa ettik ve işletiyoruz. Senegal Dakar Havalimanı’nı bu yılın sonunda tamamlayıp devreye alacağız. Mısır'da Kahire Havalimanı'nda ikinci terminal binasının inşaatını tamamladık. Rusya’da Rostov Havalimanı’nda yeni terminal binası inşaat işini bitirmek üzereyiz. Yine Rusya’da Volgograd’da bir terminal inşaatı işi aldık. Dünyanın en büyük havalimanı olacak İstanbul Yeni Havalimanı’nı inşa eden konsorsiyumda yer alıyoruz. Limak olarak Türk bayrağını bu anlamda dünyada dalgalandırmaya devam edeceğiz."

Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale
Törene, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Kuveyt Veliaht Prensi Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Kuveyt Başbakanı Şeyh Cabir el-Mübarek el-Hamad es-Sabah'ın yanı sıra iki ülkeden çok sayıda bakan, büyükelçiler, Kuveytli ve Türk iş adamları ve bürokratlar katıldı.

Temel atma töreninde, Kuveyt halkı ve Kuveyt Emirinin ailesinin çok sevdiği "Diriliş Ertuğrul" dizisinde "Ertuğrul Bey" karakterini canlandıran Engin Altan Düzyatan, "Aliyar Bey" karakterini canlandıran Cem Uçan ve dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ da yer aldı.

ÇALIŞAN SAYISI 12 BİNE ÇIKACAK

Verilen bilgiye göre, 1,312 milyar Kuveyt dinarı (yaklaşık 4,5 milyar dolar) teklif ile alınan Kuveyt Uluslararası Havalimanı yeni terminal inşaatı işi, Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor. Toplam 708 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak yeni terminal binasının çatısına konulacak olan yaklaşık 66 bin güneş paneli 16 megavatlık kurulu güce sahip olacak.

İnşaat süresince ortalama 7 bin 500 kişiye istihdam sağlayacak olan projede çalışan sayısının 12 bine kadar çıkması bekleniyor.

Kuveyt Havalimanı'na Türk imzası

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

tav ~ 5 yıl önce
sani şener'in pabucu dam'a atılmış görünüyor. Demekki artık tüm dünyada havalimanı inşaatlarını nihat özdemir yapıcak. Artık tav reklamını yapamayacak gibi görünüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Issizim ~ 5 yıl önce
Issizim sigortam yok zordayim bunalimdayim üniversite bitirip issiz kalanlar anlar ama torpil yaptırıp paraya boğulanlar ne anlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rfg ~ 5 yıl önce
Koç'u 4.00 bitirdinde işmi bulamadın.
Rfg kardese ~ 5 yıl önce
Kardes beni iyi takip ediyorsun aferin nerden biliyorsun sen böyle şeyleri tatli çocuk fazla takip etme rezil olursun
Rfg kardese ~ 5 yıl önce
Rfg ayrıca aslan sen o paraya bogulanlardansin belli para baban kim söyle de herkes gitsin calissin
Asalerterazisi ~ 5 yıl önce
Elin oglu projeyi cizer biz turklerede hamalligi kalir birde buna seviniriz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahmet Ergün Koç ~ 5 yıl önce
ALLAH Yolunuzu açık etsin. Kazasız belasız bitirmeyi ve işletmeyide nasip etsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Isletme ~ 5 yıl önce
Isletmeye gelince asyalilari doldururlar turkleri neden calistirmiyorlar? Araplar kadar bizde pisis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ortak ~ 5 yıl önce
Limak gizli ortak almis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gizli? ~ 5 yıl önce
Gizlisi mi kaldi, Sabiha'yi Malezyali adi altinda kimin aldigini herkes biliyor. 4,5 milyar dolar diyor projeye, her zamanki gibi %10 komisyon olsa, 450 milyon dolar daha uzadi adamin boyu.
Ortaklik yapisi ~ 5 yıl önce
Ayrica Kuveyt ailesinin ortakligi da var. Airport Haber ortaklik yapisini yazarsa gazetecilikte bir tik daha ileri gitmis olur kanisindayim.
tk ~ 5 yıl önce
kuveyt'in istihdamını boşverin. biz Türkiyede istihdam sıkıntısını nasıl çözerize bakın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müstahdem ~ 5 yıl önce
Kuveytteki ihalede Türkiyeli elemanlar da iş bulacak,istihdam edilecek....Kaymağı da bu ülkeye gelecek.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000