20 Temmuz 2014, Pazar 08:53:55

"KUŞU VURDUK" DİYE MESAJ YAYINLADILAR!

Ukrayna üzerinde 298 yolcusuyla uçarken füzeyle düşürülen Malezya Havayolları’na ait Boeing 777’nin bölgeyi kontrol eden Rus yanlısı isyancılar tarafından vurulduğu şüphesi, sosyal medyaya yazıp sildikleri mesajlar ve yayınlanan ses kaydıyla arttı.
  • Ya aslında Malezya'nın durumuda şu an çok kötü ne yapsın adamlar normalde direkt Rusya'ya savaş açmaları yerle bir etmeleri gerekir psikopat Rusları ama nereye ediyorsun eti belli butu belli Malezya'nın yazık çok sinir bir durum yerle bir eder Ruslar Malezya'yı ama biri dur der elbet bu saykolara bir gün ettiklerini bulurlar Kore'ninde uçağını düşürmüştü bunlar.

Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a yol alırken Ukrayna’nın doğusunda füzeyle vurulduğu anlaşılan uçak tüm dünyayı şoke etti. ABD istihbaratı, ‘Uçağın füzeyle vurulduğu kesin ancak kim tarafından ateşlendiğini tespit edemedik’ açıklaması yaptı. Ancak tüm oklar uçağın düştüğü bölgeyi kontrol eden Rusya yanlısı isyancıları gösterdi. İsyancıların daha birkaç hafta öncesinde uçağı vuran tipteki ‘Buk’ füze sisteminin fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşması şüpheleri daha da artırdı. Ancak Ukrayna hükümeti tarafından yayınlanan iki ses kaydı sorumluları daha net bir şekilde ortaya koydu. Ses kaydında eski bir Rus istihbarat görevlisi olan İgor Bezler’in, ‘Burada uçmaması gerekiyordu. Burası kahrolası bir savaş alanı’ dediği duyuluyor.

‘İşte vurduğumuz kuşun görüntüsü’ mesajını sildi

Daha da önemlisi, Ukrayna’nın doğusunda bağımsızlık ilan ederek Donetsk Halk Cumhuriyeti’ni kurduklarını ilan eden isyancıların ‘Savunma Bakanı’ olarak atadığı İgor Strelkov’un, Rus Facebook’u olarak bilinen VK sitesine, uçağın düştüğü saatlerde ‘Ukrayna’ya ait bir Antonov-26 düşürdük’ diye yazdığı ortaya çıktı. Strelkov bununla da kalmadı uçağın düşüş anını gösteren videoyu da, ‘İşte vurduğumuz kuşun düşüş görüntüsü’ diyerek siteye koydu. Uçağın Malezya Havayolları’na ait sivil yolcu uçağı olduğu anlaşılınca Strelkov her iki mesajını da hemen sildi ancak mesajı gören kişilerin aldığı ekran görüntüleri dün tüm Ukrayna basın organları tarafından ‘İşte suçun itirafı’ diye yayınlandı.

Ölenlerden en az 20’si Amerikalı

Öte yandan isyancılara verdiği destek nedeniyle batı ülkelerinin ağır yaptırımlarına maruz kalan Rusya lideri Vladimir Putin, isyancıların uçağı düşürmüş olma ihtimalini reddetmedi. Ancak, ‘Eğer Ukrayna bu bölgeye askeri operasyonu tekrar başlatmasaydı bunlar olmazdı. Bu olaydan Ukrayna sorumlu’ açıklaması yaptı. Ölen yolcuların en az 20’sinin ABD’li olması nedeniyle Washington ile Moskova arasında yeni bir kriz ihtimali belirdi. Obama Putinle yaptığı telefon görüşmesinin ardından tarafsız bir soruşturmanın derhal yapılması gerektiğini açıkladı. Senatör John McCain ise, ‘Bunu yapanlara cehennemi tattırmalıyız’ dedi.

Rusya kara kutuları almıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Malezya Havayolları’na ait Boeing 777 tipi uçağın kara kutularını almayacaklarını söyledi. Lavrov, “Moskova, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde düşen  uçakla ilgili bir bildiri kabul edilmesinden yana. Konsey, trajedinin tarafsız bir şekilde araştırılması yönünde tutum sergilemeli” dedi.

"KUŞU VURDUK" DİYE MESAJ YAYINLADILAR!

Facebook Yorum

Yorumlar

maximist ~ 8 yıl önce
Ya aslında Malezya'nın durumuda şu an çok kötü ne yapsın adamlar normalde direkt Rusya'ya savaş açmaları yerle bir etmeleri gerekir psikopat Rusları ama nereye ediyorsun eti belli butu belli Malezya'nın yazık çok sinir bir durum yerle bir eder Ruslar Malezya'yı ama biri dur der elbet bu saykolara bir gün ettiklerini bulurlar Kore'ninde uçağını düşürmüştü bunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000