16 Nisan 2010, Cuma 17:53:56

"KÜL BULUTU SALI GÜNÜ TÜRKİYE'DE"

İTÜ Meteoroloji Bölümü Prof.Dr. Mikdat Kadıoğlu, kül bulutlarının salı günü Türkiye'ye ulaşabileceğini, ucuşların aksayabileceğini ve toz bulutlarının sağlık için bir afet olduğunu belirtti.
  • Kül duası yapsak hiçbirşey kalmaz. Zamanında yağmur duası da yapmıştık, yağmıştı...
  • Yağmurun yağmasını bekleyeceğiz.Yağmur yağışı duman ve kül bulutunu dağıtacaktır.
  • Dumansız hava sahası istiyoruz

İzlanda'da neredeyse 200 yıldır süren ve sessizliğini geçtiğimiz ay bozan yanardağda yeni patlamalar meydana geldi. Patlamalar nedeniyle oluşan kül bulutu, Avrupa'da hava trafiğini felç etti.

Dün Kuzey Avrupa'da yüzlerce uçuş iptal edilmişti, Bugün Avrupa Havacılık Kontrol Ajansı Eurocontrol tarafından yapılan açıklamada, en azından 24 saat daha uçuşların gerçekleşemeyeceği bildirildi.

Eurocontrol, Avrupa hava sahasında Cuma günü sadece 11 bin uçuş gerçekleşebileceğini, normal günlerde bu sayının 28 bin olduğunu bildirdi.

Bazı jeoloji uzmanlarına göre volkandaki patlamalar 6 ay sürebilir ve bu süre zarfında hava trafiğinde aksamalar meydana gelebilir.

Mithat Kadıoğlu yaptığı açıklamada "Jet akımının hızı ile kül bulutları Avrupa'ya giriş yaptı. Bu hava akımı devam etseydi, yarın kül bulutları Bulgaristan üzerinden İstanbul civarına ulaşabilir denilebilirdi. Ancak, bu jet akım yönü değişiyor. Şu andaki verilere bakılırsa, önümüzdeki salı günü kül bulutları Batı Anadolu üzerinden bir oluk şeklinde kuzeye doğru dönecek. Yani rüzgarlar değişmezse, şu andaki verilere göre salı günü kül bulutları İstanbul'a ulaşabilir."dedi.

METEOROLOJİ'YE ÖNEMLİ GÖREV

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün durumu değerlendirmeye başlaması ve ilgili tüm kurumları sürekli bilgilendirmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, Sağlık Bakanlığı'nı da uyararak, "Bakanlık, verileri değerlendirip kül bulutları Türkiye'ye ulaşırsa yapılacakları şimdiden belirlemeli. Çünkü, bu kül bulutları astım ve alerjik rahtsızlıkları patlatabilir" dedi.

KÜLLER YERYÜZÜNE İNERSE NE OLUR

Meteorolojik koşulların değişebileceğine de dikkat çeken Kadıoğlu, İzlanda'daki volkanda yeni patlamalar yaşanırsa riskin hem Avrupa hem de Türkiye için riskin artacağı bilgisini verdi. İTÜ Afet Yönetim Merkezi Başkanı Kadıoğlu, küllerin iki şekilde yeryüzüne ineceğini anlattı. Yağmurla yüzeye inen küllerin pek bir zararının olmayacağını, ancak küllerin kuru olarak yeryüzüne inmesinin kelimenin tam anlamıyla "afet" sayılabileceğini belirten Kadıoğlu, astım, alerjik ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için alarm günlerinin başlayacağını söyledi.

UZMANLAR'DAN 'BAZI ÜLKELERE GİTMEYİN' UYARISI

Kocaeli Üniversitesi Jeoloji Bölümü Başkanlığı’ndan emekli jeoloji yüksek mühendisi Prof. Dr. Orhan Rami Atan, “Partiküllerle küller bulutların içine yerleşir. Bunlar özellikle jet tipi uçakların motorlarında ve elektronik aksamında hasara yol açabilir. Bu nedenle Türkiye’deki uçak şirketlerine, uçaklarını, partiküller ve küller yere ininceye kadar, İzlanda, İsveç, Norveç, Polonya, Makedonya, Yunanistan ve İtalya’nın batısından geçilmemelerini öneririm” diye konuştu.

KÜLLER SAĞLIK İÇİN ZARARLI OLABİLİR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İzlanda'daki volkanın püskürttüğü küllerin gökten yağmaya başlaması durumunda Avrupalılara evden çıkmamaları uyarısında bulundu.

DSÖ sözcüsü David Epstein, kül bulutunun ne gibi bir zarar vereceğini tam olarak bilmediklerini belirtmekle birlikte, mikroskobik külün solunması durumunda akciğerlere ulaşabileceğini ve solunum yoluyla ilgili problemlere yol açabileceğini söyledi. Külün, astım ve solunum yolu hastalıkları bulunanları daha fazla etkileyeceği belirtildi.

"KÜL BULUTU SALI GÜNÜ TÜRKİYE'DE"

Yorumlar

Misafir ~ 14 yıl önce
Kül duası yapsak hiçbirşey kalmaz. Zamanında yağmur duası da yapmıştık, yağmıştı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Yağmurun yağmasını bekleyeceğiz.Yağmur yağışı duman ve kül bulutunu dağıtacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 14 yıl önce
Dumansız hava sahası istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000