25 Mayıs 2018, Cuma 09:19:22

KTHY’yi hayata geçirme zamanı geldi

KKTC eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun politik danışmanı olarak da görev yapan Prof. Dr. Ata Atun, KTHY projesinin yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.
  • KKTC de havasen gibi sendikalar varken orada hiç bir havayolu yaşayamaz. Batırdıkları şirketin vebalini sırf kendileri değil çolul çocukları da taşayacak. Verilen hiçbir zammı kabul etmeyen sendika ile iş yapmanın sonucu budur. Aynı şekilde Havaşı da kaçırdı bu sendika. Siz asla adam olmazsınız.
  • 2010 yılında kkhy defteri Hamdi topcu tarafından birdaha açılmamak üzere rafa kaldırılmıştı!!
  • Bosuna uyandirmaying bizi gardasciklar... Ne guzel ruya gorurduk.... Zzzzzzzz
  • Aman be gardaşcım olmaz hayal anca...
  • Ya benim hayalim kktc yi cok seviyorum 5 sene orada yasadim plt olarak orada ucmaktan zevk duyarim insallah acilir
  • Lütfen geri açılsın thy anadoluhetten versin bir iki bişey
  • Bütün devlet kurumları özelleşirse yan gel yat osmancı memurlar da avcunu yalar. Devletin kasasını boşaltan boş beleş memurlar var bu ülkede işe bile gitmeyen imzacı tipler var. Bütün devlet kurumları bir an evvel özelleşmeli. Hepsi bir an evvel satılmalı memurluk denilen kavram ortadan kalkmalı. Eğitim ve sağlık dışında devlet elinin hiç bir kurumda olmaması lazım.
  • Bu adam ne dedigini anlayan oldum birileri yazsin
  • 4000 dolar maas nedir arkadas? benim son maasım su an 3200 dolar ediyor yazıklar olsun yöneteceğiniz ülkeye...

KKTC eski Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun politik danışmanı olarak da görev yapan Prof. Dr. Ata Atun, KTHY projesinin yeniden hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

"Bu sefer KTHY kurulursa, politikacılar ve sendikacılar ellerini bu kuruluşun üzerinden tamamen çekmeli" diyen Atun, "KTHY politikacıların arpalığı olmamalı" ifadelerini kullandı.

İşte Prof Dr. Ata Atun tarafından kaleme alınan o yazının tamamı:

BM Güvenlik Konseyi’nin insanlığın yüz karası 18 Kasım 1983 tarih ve 550 No.lu kararı ile bizlere uygulanan ulaşım ambargosu, zorlaşan ekonomik koşullar, azan enflasyon, fırsatçı hava yollarının bayramlarda, özel günlerde ve üniversitelerin dönem sonlarında aniden fiyat yükseltmeleri nedeni ile Kıbrıs Türk hava Yollarının tekrardan hayata geçirilmesi zamanı geldi de geçiyor.

Ama bu sefer KTHY kurulursa, politikacılar ve sendikacılar ellerini bu kuruluşun üzerinden tamamen çekmeli. KTHY politikacıların arpalığı olmamalı. Eskiden olduğu gibi Yönetim Kuruluna atanan siyasi kimlikli kişiler kendi ticari çıkarları için KTHY’yi kullanmamalı, ticari mallarını KTHY’ye beleş taşıtmamalı. Yönetim Kuruluna meslekleri havacılık olan profesyoneller atanmalı, Genel Müdür ve ekibi profesyonellerden oluşmalı.

Sendikalar, grev şantajı, bayramlarda, özel günlerde ve turizm döneminin başladığı günlerde uçmamak tehdidi ile bütün gelire el koymak sevdasından vazgeçmeli. Temizlikçi kadınlar yılda 14 adet, asgari 4 bin dolar maaş almamalı. Sendikalar, halen daha günümüzde bazı sendikaların yaptığı gibi,  “fırsat bu fırsat vatandaşın cebine el atalım, biz yüksek maaş alalım da halk ve devlet batsın” mantığını sürdürmemeli yeni kurulacak hava yolunda.

**

Kıbrıs Rum tarafında geçmiş yıllarda ekonomik çıkmaza girerek batan Cyprus Airways adlı milli havayolu, aynı ismi ve devlet hava yolu olmak haklarını kullanarak hayata geçti. Logosu da, Kıbrıs’a özgü ve doğası ile uyumlu “yeşil zeytin dalı.”

Türkiye’de faaliyet gösteren ünlü bir ulaşım acentesinin beyninde görev yapan M. M. İbili adlı kıymetli bir arkadaşımın uyarısıyla Cyprus Airways adlı bir şirketin varlığından haberim oldu. Arkadaşım, Kıbrıs Havayollarının CY 311 sayılı saferi ile 30 Nisan tarihli Atina-Larnaka uçuşuna rezervasyon yapmış bu şirketin varlığının ve uçuşlarının gerçekliliğini teyit için. Konuyu bana iletince hemen araştırmaya başladım ve şirketin faaliyetleri ile ilgili daha detaylı bilgiler edindim. Bulabildiklerim aşağıda;

Şirketin kullandığı isim hakkı: Cyprus Airlines.

Bu ismi kullanan şirketin adı: Charlie Airlines.

Şirketin IATA kodu: CY

Şirketin ICAO kodu: CYP

Şirketin ana hava alanı: Larnaka

Şirketin ülkesi: Kıbrıs Rum Kesimi

Şirket şimdilik IATA’ya tam kaydı ve üyeliği yok. Bu nedenle de biletlerde fiyat çıkmıyor ve bilet sadece bir tek yerden satın alınabiliyor. Acenteler “Cyprus Airways”ın biletlerini satamıyorlar. Kısa bir müddet içinde bu sorunu da çözerler herhalde. Uçuş süresinde ikram yok. Parasını ödeyen istediği yiyeceği, içeceği ve kozmetik ürününü alabiliyor.

Şirketin sahibi, S7 Havayollarının eski sahibi Vladislav Filev. “Cyprus Airways” adını ve tüm haklarını 2016 yılının Temmuz ayında satın almış, yeni bir logo ve renk tasarımı yaptırmış. Avrupa ülkelerine 2 adet Airbus A319 ile uçuşlar yapıyor.

Bunları Kıbrıs (Rum) Havayollarını tanıtmak için değil, 2010 yılında sıra dışı ve berbat bir ekonomik darboğaza giren Kıbrıs Rum Kesiminin, “Cyprus Airways” gibi yüzlerce şirketinin iflasından sonra yıllar içinde AB yardımları ile kendini toparlayabildiği ve tekrardan özel sektöre ait olsa da kendi devlet havayolunu kurabildiği için yazdım.

Tabi bizim ülkemizde, devlet fakir, memurlar zengindir. Bütün KKTC halkı, memurlarımız ve devlet emeklileri yüksek maaşlar alsın diye çalışır ve her tür dolaylı, dolaysız ve direkt vergileri hazineye öder. Devletin kasası memurlar tarafından boşaltıldığı için, devletimiz -memurlar yüksek maaş alsın diye- vergilerin altında ezilen halkımıza yeterince hizmet veremez. Devlet yapımız, hantal bürokrasimiz, memurların büyük çoğunluğunun tembelliği ve memurların vatandaşa karşı tutumu tam bir yüz karasıdır. Bu nedenle de an itibarı ile işbaşında olan hükümet “Devlet batmıştır ve böyle devam edemez” demektedir.

Cesur ve popülist olmayan birilerinin çıkıp bu düzeni değiştirmesi ve belli bir zümrenin yerine halkın tümünün çıkarları ile refahına yönelik yeni bir düzeni kurması gerekmektedir.

Bu nedenle de Kıbrıs Türk Havayollarının devlet eliyle tekrardan hayata geçirilmesi sadece “pembe bir hayal” görünüyor. Özel sektör eliyle belki…

KTHY’yi hayata geçirme zamanı geldi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Sendika ~ 4 yıl önce
KKTC de havasen gibi sendikalar varken orada hiç bir havayolu yaşayamaz. Batırdıkları şirketin vebalini sırf kendileri değil çolul çocukları da taşayacak. Verilen hiçbir zammı kabul etmeyen sendika ile iş yapmanın sonucu budur. Aynı şekilde Havaşı da kaçırdı bu sendika. Siz asla adam olmazsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IL ~ 4 yıl önce
2010 yılında kkhy defteri Hamdi topcu tarafından birdaha açılmamak üzere rafa kaldırılmıştı!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Zzzzzzzz ~ 4 yıl önce
Bosuna uyandirmaying bizi gardasciklar... Ne guzel ruya gorurduk.... Zzzzzzzz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gardaş ~ 4 yıl önce
Aman be gardaşcım olmaz hayal anca...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Plt ~ 4 yıl önce
Ya benim hayalim kktc yi cok seviyorum 5 sene orada yasadim plt olarak orada ucmaktan zevk duyarim insallah acilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Evet geri açılsın ~ 4 yıl önce
Lütfen geri açılsın thy anadoluhetten versin bir iki bişey

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Memur ~ 4 yıl önce
Bütün devlet kurumları özelleşirse yan gel yat osmancı memurlar da avcunu yalar. Devletin kasasını boşaltan boş beleş memurlar var bu ülkede işe bile gitmeyen imzacı tipler var. Bütün devlet kurumları bir an evvel özelleşmeli. Hepsi bir an evvel satılmalı memurluk denilen kavram ortadan kalkmalı. Eğitim ve sağlık dışında devlet elinin hiç bir kurumda olmaması lazım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yavuz ~ 4 yıl önce
Bu adam ne dedigini anlayan oldum birileri yazsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
77FO ~ 4 yıl önce
4000 dolar maas nedir arkadas? benim son maasım su an 3200 dolar ediyor yazıklar olsun yöneteceğiniz ülkeye...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hur Karga ya ~ 4 yıl önce
ne diyosun arkadasım sen kimi nerden kovuyosun
Hur karga ~ 4 yıl önce
Nankör olma benim aldığım maaş TL bakımından o kadar etmiyor bırak dolar bazında hesap yapmayı yabancı diline ve bileğine guveniyorsan bas git Qatar a
787Cpt ~ 4 yıl önce
Kovmuyor, tavsiye ediyor

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000