10 Haziran 2022, Cuma 09:27:36

Kotil; 'Yerli projeler ülkenin bekası için önemli'

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Hürkuş, Hürjet ve Milli Muharip Uçak'ın ülkenin bekası için önemli olduğunu söyledi.
  • Kişinin yıllardır her fotosunda gülmesine gıcık kapan bir tek ben miyim ?
  • Genel müdür. Kiraz festivalinde açıkladı herşey yerli olacak. Afiyet olsun
  • Terlikle gezdiği günleri unutmadık. Beka kim sen kim
  • Yerli projeler diyorsun da dışardan destekle yapabildiğin şeylerin işçilik harici neresi yerli? Hangi teknoloji altyapısı,eğitim,adalet,liyakat sistemi ve kalitesi,yetişmiş insan ve bütçeyle neyi,nasıl yerli olarak yapabilirsin? Bu ülke aklı başında bir ülke olsa sen ve hamdi serbestçe gezemezsiniz de burası Türkiye maalesef. Önce Thy'de şimdi de Tusaş'da torpil,hemşehricilik, liyakatsizlik,mobbing,baskı, haksızlık vs ne varsa yaptın hala yapıyorsun hala tribüne oynuyorsun...
  • Senin ve seni torpille makam sahibi yapanların derdi koltuk bekası...
  • görünmez birşeyler üretme konusunda üzerinize yok maşşallahhh...hiç bozmadan devam edin böyle
  • Seveni de vardır sevmeyeni de. Ancak hem THY’de hemde şimdiki görev yerinde harikalar yaratıyor. Hayal satmayıp icraatın peşinde koşuyor. Bunun somut yansımalarıdır bu ürünler. Ben şahsen kendisini seviyor ve güveniyorum. Allah muvaffak etsin. Siyasi görüşü ne olursa olsun gidip yapılanları yerinde görenler de bu değişimi, gelişimi dile getiriyor. Engel olmak yerine destek olalım. Başkaları 6. Nesil çalışmalarına başlamışken 5. Nesil uçak yapımıyla yarışa dahil olmak kim ne derse desin büyük iş
  • Açıklama Genel Müdürü genel bir konu söylüyor herkes için geçerli. "Yerli projeler ülkenin bekası için çok önemli" itirazı olan varmı-tabiki yok. Atalarımız ne güzel söylemiş "Lafla peynir gemisi yürümez". Bunu bilmeyen vardır başka birtanesi de "Aynesi iş tir kişinin lafa bakılmaz"
  • Hicbirsey yapamazsiniz. Birakin artik!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil, Hürkuş, Hürjet ve Milli Muharip Uçak'ın ülkenin bekası için önemli olduğunu söyledi.

56. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali kapsamında sahil dolgu alanında düzenlenen söyleşiye katılan Kotil, TUSAŞ ile ilgili bilgi verdi.

Türkiye'nin savunma sanayisinde ilk 7'ye girmek istediğini belirten Kotil, şöyle devam etti:

"Yakında gireriz. Atak helikopterden 3 tane yapıyoruz ayda. Gökbey'den inşallah 2023'ten itibaren ayda 2 tane yapacağız. Atak helikopterimiz 5 ton. Kendi klasmanında dünyanın en iyi helikopteri. Şimdi 11 tonluk Atak-2 helikopterini yapıyoruz. 18 Mart 2023'de ilk uçuşunu yapacak. 9 ay sonra uçuş yapacak. Bu, tümüyle özgün bir helikopter. TUSAŞ'ın lisansıyla olacak, tümüyle yerli. 18 Mart 2023'teki ilk uçuşa hazırlanan eğitim ve hafif taarruz uçağı Hürjet'in imalatı devam ediyor."

Kotil, Milli Muharip Uçak'ın beşinci nesil olduğunu dile getirdi.

F-16'ların ise üçüncü nesil savaş uçağı olduğunu belirten Kotil, şunları kaydetti:

"F-16'lar düşmanı gördükleri zaman angaje olurlar. Üçüncü nesiller, birbirinin peşinden koşarlar ama beşinci nesil koşmaz. Beşinci nesil uçaklar, yüzlerce kilometre uzaktan işini bitirir evine gider. Beşinci nesil uçak olduğu zaman radarlar onu göremez. Beşinci nesil savaş uçağı yapıyoruz ya bunun üzerinde bir sürü bilgisayar var, bir sürü radar var. Her tarafı görürler, yaklaşamazsın. Dünyadaki en iyi uçak F-22, Amerikalılar bunu kimseye satmıyor. Sadece ABD Hava Kuvvetleri kullanıyor. Bir de F-35 var, onu satıyorlar. Bizim uçağımız ikisinin arasında. Çinliler, Ruslar, bir de Türkler yapıyor. 3 tane uçağımız var. Hürkuş, Hürjet ve Milli Muharip Uçak, ülkenin bekası için önemli. Milli Muharip Uçak, yüzde 100 milli olacak."

Kotil, TUSAŞ olarak haberleşme uydusu yaptıklarını, 5B, 5A uydularının uçtuğunu, 6A uydusunu kendilerinin yapacağını dile getirdi.

Programa Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Söyleşinin ardından milli savaş uçaklarının tanıtıldığı serginin açılışı yapıldı.

Kotil; 'Yerli projeler ülkenin bekası için önemli'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Bu ~ 2 ay önce
Kişinin yıllardır her fotosunda gülmesine gıcık kapan bir tek ben miyim ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kiraz festivali ~ 2 ay önce
Genel müdür. Kiraz festivalinde açıkladı herşey yerli olacak. Afiyet olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vip ~ 2 ay önce
Terlikle gezdiği günleri unutmadık. Beka kim sen kim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hikaye ~ 2 ay önce
Yerli projeler diyorsun da dışardan destekle yapabildiğin şeylerin işçilik harici neresi yerli? Hangi teknoloji altyapısı,eğitim,adalet,liyakat sistemi ve kalitesi,yetişmiş insan ve bütçeyle neyi,nasıl yerli olarak yapabilirsin? Bu ülke aklı başında bir ülke olsa sen ve hamdi serbestçe gezemezsiniz de burası Türkiye maalesef. Önce Thy'de şimdi de Tusaş'da torpil,hemşehricilik, liyakatsizlik,mobbing,baskı, haksızlık vs ne varsa yaptın hala yapıyorsun hala tribüne oynuyorsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Masal anlatma ~ 2 ay önce
Senin ve seni torpille makam sahibi yapanların derdi koltuk bekası...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
trakkk22 ~ 2 ay önce
görünmez birşeyler üretme konusunda üzerinize yok maşşallahhh...hiç bozmadan devam edin böyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrik ederim. ~ 2 ay önce
Seveni de vardır sevmeyeni de. Ancak hem THY’de hemde şimdiki görev yerinde harikalar yaratıyor. Hayal satmayıp icraatın peşinde koşuyor. Bunun somut yansımalarıdır bu ürünler. Ben şahsen kendisini seviyor ve güveniyorum. Allah muvaffak etsin. Siyasi görüşü ne olursa olsun gidip yapılanları yerinde görenler de bu değişimi, gelişimi dile getiriyor. Engel olmak yerine destek olalım. Başkaları 6. Nesil çalışmalarına başlamışken 5. Nesil uçak yapımıyla yarışa dahil olmak kim ne derse desin büyük iş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Helal olsun ~ 2 ay önce
Ama beğenmeyen ekip ya bu milletten değil ya da akıl sahibi değil
Falcılar gibi ~ 2 ay önce
Açıklama Genel Müdürü genel bir konu söylüyor herkes için geçerli. "Yerli projeler ülkenin bekası için çok önemli" itirazı olan varmı-tabiki yok. Atalarımız ne güzel söylemiş "Lafla peynir gemisi yürümez". Bunu bilmeyen vardır başka birtanesi de "Aynesi iş tir kişinin lafa bakılmaz"

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gereksizlik ~ 2 ay önce
Hicbirsey yapamazsiniz. Birakin artik!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sizin gibiler ~ 2 ay önce
Bu ülke sizin gibi hiç bir şey yapamazcılardan ilerleyemedi evet sizin gibiler yapamaz ama yaparız yapacağız
Cz ~ 2 ay önce
Seviliyorsunuz cok Temel Bey
Gereksizlik'e ~ 2 ay önce
Git de kumda oyna.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000