02 Haziran 2018, Cumartesi 09:40:22

Kolombiyalı Bakan'dan THY'ye çağrı

Kolombiya Ticaret, Endüstri ve Turizm Bakanı Maria Lorena Gutierrez, THY'nin Kolombiya operasyonunun çok başarılı olduğunu söyledi. Bakan, Türk Hava Yolları'nın İstanbul’dan Bogota’ya her gün uçuş düzenlemesini istiyor.
  • Bizimkiler kadın bakanı dinlemezler. Biraz daha sabredin Hazirandan sonra istersiniz.
  • Çok ilginç. ..
  • Halkın açlıktan ölüyor Kolombiyalı bakan. Geliri olmayan evde tek başına kalan dan bile yılda 75o peso vergi almaya utanmıyorsunuz dimi. Hava limanı yapacağına sokaklara kanal yapin...
  • Yati suresi 24 saate indirilmeli
  • Uçuş sayısını arttırmaktansa ilk Panama ile uçuşları ayirsalar daha iyi olmaz mı
  • Daha çok turist daha çok koka diyor sayın bakan. ucuz yani sokaklarda yatı ekipleri olarak denemeyen yok gibi birşey.
  • 6 karesini yapamadan nereye öyle hemen her gün uçuş
  • Gecen hafta Bogota dayim, sehir cevreyollari dahi olmayan bir memleket cok fazla insaat projeleri var vede geliyor, Turkiye nin burada pozisyon almasi lazim

Kolombiya Ticaret, Endüstri ve Turizm Bakanı Maria Lorena Gutierrez, Türkiye ziyaretinin amacının ikili ilişkileri geliştirmek olduğunu söyledi.

Bakan Gutierrez, Türkiye'de yapacağı temasları, iki ülke arasında ilerleyen Serbest Ticaret Anlaşması (STA) görüşmeleri, karşılıklı gelişen ilişkiler ve Kolombiya'da yatırım yapılabilecek alanlar konularında değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye, havalimanı inşasındaki liderlerden biri

Kolombiyalı Bakan, ülkesinde çatışma sonrası dönemde ortaya çıkan fırsatlara da dikkati çekerek ekonomik kalkınma hedeflediklerini, 300'e yakın yerleşim birimi ve bölgede yabancı yatırımcılar için vergi indirimi getirdiklerini açıkladı.

Türkiye ziyaretinde gelişme kaydetmek istediği 3 ana konu olduğunu söyleyen Gutierrez, bunları havalimanı inşaatı, yol projeleri ve inovasyon alanında yatırımlar olarak sıraladı.

Gutierrez, "Türkiye, dünyada havalimanı inşasındaki lider ülkelerden biri. Kolombiya’da biz 50'den fazla havalimanını yeniledik. Dolayısıyla bunun, Türkiye'ye yatırım yapabileceği bir alan olduğunu göstermek istiyorum." ifadelerini kullandı.

"Kolombiya'da 4 ve 3 şeritli yolların inşasının yanı sıra duble yol yapımında da birçok büyük proje var." diyen Gutierrez, ayrıca sadece çatışmadan etkilenen bölgeler değil, diğer taraflarda da inovasyon alanında yatırım yapılabilecek firma ve endüstri dallarıyla ilgilendiklerini dile getirdi.

Turizm altyapısı yatırımcı bekliyor

Kolombiya'nın 1 milyondan daha az olan turist sayısını 6 milyonunun üzerine çıkardığını kaydeden Gutierrez, ülkesinin bu alanda eksiklikleri bulunduğunu ve yatırıma açık olduklarını dile getirdi.

Turizmdeki kiralamalarda yüzde 35 oranında uyguladıkları verginin, yatırım yapılması durumunda 20 yıl boyunca yüzde 9’a düşürüldüğünün altını çizen Gutierrez, "İki ülke arasında turistlerin gidip gelmesinden çok turizm alanında yabancı yatırımcı istiyoruz." diye konuştu.

Kolombiya, THY’nin uçuşlarının artmasını istiyor

Türkiye'deki temasları kapsamında Türk Hava Yolları (THY) ile de bir görüşme gerçekleştireceğine işaret eden Gutierrez, THY'nin Kolombiya operasyonunun çok başarılı olduğunu söyledi.

"(THY'nin) Her gün İstanbul’dan Bogota’ya uçuş düzenlemesini istiyoruz." diyen Gutierrez, Kolombiya pazarının büyük bir potansiyele sahip olduğunu, uçuşlardaki doluluk oranının da bunun bir göstergesi olduğunu vurguladı

Gutierrez, Türkiye'deki temasları kapsamında sinemadaki yapımcı şirketlerle de görüşeceklerini ve ülkesinde yabancı yapımcılar için oluşturulan Film Fonu hakkında kendilerini bilgilendireceğini ifade etti.

İlişkilerin son 8 yılı

Türkiye'nin Bogota Büyükelçiliği 2011'de faaliyete girmiş, aynı yıl Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos Türkiye'yi ziyaret etmiş ve ülkesinin Ankara Büyükelçiliğini açmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2015'te Kolombiya'ya resmi ziyarette bulunan ilk Türk Cumhurbaşkanı olmuştu. Aynı yıl Türkiye'nin Bogota'daki Askeri Ateşeliği de faaliyete geçmişti.

Bir yıl sonra TİKA Bogota Program Koordinasyon Ofisinin kurulması ve THY'nin İstanbul-Bogota uçuşlarına başlamasıyla ivme kazanan ilişkilerde Kolombiya Senatosunda Türkiye Dostluk Grubu kurulmuştu.

Türkiye ve Kolombiya arasında 2010'da 350 milyon dolar olan ticaret hacmi geçen yıl 1,8 milyar dolara çıktı.

2012'de 13 bin Kolombiyalının ziyaret ettiği Türkiye, THY'nin uçuşlarının başlamasının da katkısıyla geçen yıl 30 bin Kolombiyalıyı ağırladı.

Özellikle çatışma sonrası dönem için yaptığı bir çok çalışmayla bu ülkede varlık gösteren TİKA, Venezuela'dan yoğun göç alan ülkeye Türkiye'nin Suriyeli mülteciler konusundaki tecrübelerinin aktarılması için çaba gösteriyor.

Kolombiyalı Bakan'dan THY'ye çağrı

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Kadın Bakan ~ 4 yıl önce
Bizimkiler kadın bakanı dinlemezler. Biraz daha sabredin Hazirandan sonra istersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 4 yıl önce
Çok ilginç. ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lazrail.co ~ 4 yıl önce
Halkın açlıktan ölüyor Kolombiyalı bakan. Geliri olmayan evde tek başına kalan dan bile yılda 75o peso vergi almaya utanmıyorsunuz dimi. Hava limanı yapacağına sokaklara kanal yapin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum ~ 4 yıl önce
Yati suresi 24 saate indirilmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçuşlar ~ 4 yıl önce
Uçuş sayısını arttırmaktansa ilk Panama ile uçuşları ayirsalar daha iyi olmaz mı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meydan ~ 4 yıl önce
Kardeşim meydan yüksek zaten istedek de ditirek gelinemiyor, tahdit var yakıt alamıyoruz.
Selami(Y) ~ 4 yıl önce
Daha çok turist daha çok koka diyor sayın bakan. ucuz yani sokaklarda yatı ekipleri olarak denemeyen yok gibi birşey.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Az durun hele ~ 4 yıl önce
6 karesini yapamadan nereye öyle hemen her gün uçuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dogru :)) ~ 4 yıl önce
Ben de aynisini soyleyecektim, 321’in bi tik buyugu 330’la gidip hem az yolcuyla muhattap ol hem 6 kare yatilara git.. cok yoruluyo 330’cular yhaaa.. olur mu hic her gun ucus. 6 kareye devam :))))
Strategist ~ 4 yıl önce
Gecen hafta Bogota dayim, sehir cevreyollari dahi olmayan bir memleket cok fazla insaat projeleri var vede geliyor, Turkiye nin burada pozisyon almasi lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lazrail.ci ~ 4 yıl önce
Kardeş Kolombiyada yaşayan biri olarak bu ülkede siyasetçiler sadece çalıyor işe gelince cacık kanalizasyon bile çoğu ilde yok yağmur yağsın yollar nehir oluyor. Asgari ücret 700 peso . Yaşlılara para yok . Ama doğru türk müteahhitlerin girişimciler bu ülkeye gelsin bu ülkeyi Türkler adam eder

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000