08 Aralık 2023, Cuma 15:53:20

Kokpit ses kayıtlarıyla ilgili TALPA'dan açıklama

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), Trabzon'da 13 Ocak 2018'de meydana gelen uçak kazasıyla ilgili basında yer alan kokpit ses kayıtları hakkında detaylı bir açıklama yaptı.
  • Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır..
  • Trabzona olmazsa autoland yaparsın nedir ya? Ayrıca vıdıvıdı konuşmalar crm in içine etmişler.
  • Normal bir eğitim uçuşunda sürekli yapılan konuşmalar bunlar.
  • Gerçek olduğu kesin. Bayraktar kalitesini göstermiş yine...
  • Yapilmis seyin davasi olmaz :)
  • Ben dinledim pek fake gibi değil. Ben gerçek olduğuna kannat getirdim açıkcası, Talpa itibar etmeyin falan diyeceğine . Bu yayının gerçek olup olmadığını belirleyip gerekli aksiyonları alsın.
  • Ahahahahahahahah...nesine itibar etmeyelim aga???ne guzel haber yapılmış işte,ne var bunda..aganız gibi sizde yayın yasağı getirin bari olsun bitsin

Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), Trabzon'da 13 Ocak 2018'de meydana gelen uçak kazasıyla ilgili basında yer alan kokpit ses kayıtları hakkında bir açıklama yaptı. 

Dernek, basında yayınlanan ses kayıtlarının şifreli olduğunu ve deşifre işleminin uluslararası standartlara göre yürütüldüğünü vurgulayarak, bu tür ifşaların sivil havacılık mevzuatına ve Türk Ceza Kanunu'na aykırı olduğunu ifade etti. Açıklamada, gizli bilgilerin ifşası suçunu hatırlatan TALPA, kamuoyundan bu tür içeriklere itibar edilmemesi çağrısında bulundu.

İşte TALPA tarafından yapılan o açıklama:

"8 Aralık 2023 tarihli bir kısım internet sitesi ile yazılı ve görsel medyada, 13 Ocak 2018 tarihinde Trabzon’da meydana gelen uçak kazasına ilişkin olarak, uçağın kokpitindeki konuşmaların kaydı olduğu ileri sürülen bir kısım konuşma kaydının yayınlandığı gözlemlenmiştir.

Kokpitte geçen konuşmaların kaydedildiği cihaz (CVR) verileri şifreli olup, yerleşik uygulamaya göre bu verilerin deşifresi ilgili uçak üreticisi ile yetkili heyetin nezaretinde yurtdışında yapılır ve yetkili kaza inceleme merkezinde muhafaza edilir.

Herhangi bir soruşturma ya da kovuşturma durumunda ise ilgili makama sadece konuşmaların yazılı deşifresi (çözülmüş hali) sunulmaktadır. Dolayısıyla, ifşa edilmiş olan içeriklere ihtiyatla yaklaşılması gerekir. Kaldı ki, Türk Sivil Havacılık Mevzuatı ve Türk Ceza Kanunu tahtında, “gizli” olan bilgi/belgelerin ifşası da suçtur.

Bu nedenle, söz konusu haber ve içeriklere itibar edilmemesini saygı ile kamuoyuna bildiririz."

Kokpit ses kayıtlarıyla ilgili TALPA'dan açıklama

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

bir dost ~ 3 ay önce
Gerçeklerin bir gün ortaya çıkmak gibi kötü bir huyu vardır..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kpt ~ 3 ay önce
Trabzona olmazsa autoland yaparsın nedir ya? Ayrıca vıdıvıdı konuşmalar crm in içine etmişler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kayıt ~ 3 ay önce
Normal bir eğitim uçuşunda sürekli yapılan konuşmalar bunlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Eğitim uçuşu mu ~ 3 ay önce
Öncelikle tekrar geçmiş olsun ama orası Çiğli değil ve uçuşta eğitim uçuşu değil diye biliyorum.
Al boşa bas gaza ~ 3 ay önce
Yemişim konuşmanı. Kaptan hoca mı kamyoncu mu anlamadım. SOP a lamak lazım hepsini... başta işinden istifa etmeyen eğitmen ve yönetimi
Aliii ~ 3 ay önce
Gerçek olduğu kesin. Bayraktar kalitesini göstermiş yine...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İroni mi var ~ 3 ay önce
Gerçekten merak ettim; Bayraktar ve kalite. Bir sussaydı da adamın eli ayağı karışmadan işini yapsaydı. Yada madem iş karıştı kontrolü ele vaktinde alsaydı. Sonuçta eğitim uçuşu falan değil normal bir uçuş. Eleştirmem sektörde kimseyi ama yorumu eleştiririm. Allah korumuş yine de böyle bir olayda. Gelmiş geçmiş olsun herkese.
A ~ 3 ay önce
Bu tarz kaptanların kaza kırım geçirmeden emekli olması mucize zaten
Vortex ~ 3 ay önce
Yapilmis seyin davasi olmaz :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sanki gerçek gibi ~ 3 ay önce
Ben dinledim pek fake gibi değil. Ben gerçek olduğuna kannat getirdim açıkcası, Talpa itibar etmeyin falan diyeceğine . Bu yayının gerçek olup olmadığını belirleyip gerekli aksiyonları alsın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
!!!! ~ 3 ay önce
Talpa zaten kayıtlar sahte demiyor..
Man ~ 3 ay önce
Talpa öyle bir yorum yapmış ki "itibar etmeyin"diyebilmiş..milleti mal yerine koyup fake diyememiş,çünkü fake olmadığı belli
Manner ~ 3 ay önce
Ahahahahahahahah...nesine itibar etmeyelim aga???ne guzel haber yapılmış işte,ne var bunda..aganız gibi sizde yayın yasağı getirin bari olsun bitsin

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000