18 Haziran 2022, Cumartesi 10:47:28

KKTC'de hava trafik kontrolörlerinin grevine engel

Hava Trafik Kontrolörleri, hükümetin hayat pahalılığı ve demokrasi konusundaki tavrını protesto etmek adına bugün saat 09.00’dan itibaren 23 saatlik greve gidileceğini duyurdu. Bakanlar Kurulu grev kararına engel koydu.
  • Çatır çatır grev yapıyor, ne tr de ne kktr de hiçbir şekilde grev hakkın yok. Saçmalık. Çalışmak istemiyorum, tüm personel rapor alıp işe gitmesin seferlerin hepsi iptal olur.
  • Adamlarda haklarını almayı biliyorlar
  • Dünyanın hiç bir yerinde hiçbir Hava Trafik Kontrolörünü 4 bin dolar altı bir ücrete çalıştıramazsınız.Bu meslek dışardan göründüğü gibi değil. Pilot bir uçağı biz radarcılar kontrol sahamızda 30-40 uçağı kontrol ediyoruz.
  • Yahu şu ercan havalimanını adam edemediniz gitti. Atc ler bir yandan işletmeci rezilliği bir yandan. Keşke özelleşmeden önceki haline dönse

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası’nın (HTKS), Ercan Havalimanı’nın Hava Trafik Kontrol Merkezi’nde yarın 09.00’dan Pazar saat 08.00’e kadar yapacağını açıkladığı grev, Bakanlar Kurulu’nca yasaklandı.

Resmi Gazete’de yayımlanan 2022 Grev Yasağı (Sivil Havacılık Dairesi) Emirnamesi II’ye göre grev 60 gün süreyle ertelendi.

Emirnamede şu ifadeler yer alıyor:

“Bakanlar Kurulu, 42/1996 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Referandum Yasası'nın 16'ncı maddesinin (3)'üncü fıkrasının verdiği yetkiye dayanarak, elzem hizmet olması nedeniyle, Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası ve/veya diğer Sendikaların, Sivil Havacılık Dairesi Hava Trafik Kontrol Şubesinde ve/veya diğer birimlerinde ve/veya Ercan Havalimanının tüm birimlerinde 18 Haziran 2022 Cumartesi saat 09:00 dan ertesi gün saat 08:00 a kadar 23 saatlik başlatacakları grevin, hizmetlerin aksamaması için 60 (Altmış) gün süre ile ertelenmesine ve Savunma Nizamnamesi'nin 79(8)3 maddesi gereğince ekte sunulan '2022 Grev Yasağı (Sivil Havacılık Dairesi) Emirnamesi ll'nin Resmi Gazete'de yayımlanmasına karar verdi.

Emirnamede iş ihtilafı dostane bir anlayışla halledilmesine kadar Sivil Havacılık Dairesi ve Ercan Havalimanı’nın tüm birimlerinde görev yapan ve Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası ve/veya diğer sendikalara üye olan ve/veya olmayan tüm çalışanların grev yapmalarının yasaklandığı belirtildi.

Yarından itibaren yürürlüğe girecek emirname, 60 günlük bir süre için yürürlükte kalacak ve bu sürenin bitimiyle yürürlükten kalkacak.

HTKS’nın grev gerekçesi

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası, hükümetin tutumu nedeniyle iş barışının bittiğini belirterek yarın 09.00’dan başlayarak 23 saatlik grev açıkladı.

Ekonomik zorluklara dikkat çeken ve “Asgari ücretli çalışan 6000 TL ye nasıl geçiniyor hiç düşündünüz mü?” diye soran sendika, hükümete ekonomik ve siyasi konularda bir dizi soru daha yöneltti.

KKTC'de hava trafik kontrolörlerinin grevine engel

Facebook Yorum

Yorumlar

Avrupa ~ 2 ay önce
Çatır çatır grev yapıyor, ne tr de ne kktr de hiçbir şekilde grev hakkın yok. Saçmalık. Çalışmak istemiyorum, tüm personel rapor alıp işe gitmesin seferlerin hepsi iptal olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beris ~ 2 ay önce
Adamlarda haklarını almayı biliyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aviator ~ 2 ay önce
Dünyanın hiç bir yerinde hiçbir Hava Trafik Kontrolörünü 4 bin dolar altı bir ücrete çalıştıramazsınız.Bu meslek dışardan göründüğü gibi değil. Pilot bir uçağı biz radarcılar kontrol sahamızda 30-40 uçağı kontrol ediyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ercan ~ 2 ay önce
Yahu şu ercan havalimanını adam edemediniz gitti. Atc ler bir yandan işletmeci rezilliği bir yandan. Keşke özelleşmeden önceki haline dönse

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000