20 Şubat 2023, Pazartesi 08:40:05

KKTC'de bilet fiyatlarının ucuzlaması gündemde

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, uçak bilet fiyatlarının ucuzlatılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti.
  • İşletmesini müteahhit firma yapan dünyadaki ilk havalimanı. Beş senedir inşaatı biteneyen terminali de adam gibi bir şirkete denetletin. Deprem kuşağı üzerinde olduğunuzu unutmayın.
  • Sizde o inşaat şirketi tarafından işletilen havalimanı varken kaybetmeye mahkumsunuz. Önce orayı iyi bir şirkete verin
  • Sizde bu ercan havalimanı rezilliği varken ne yabancı uçak bulursunuz ne de ucuz bilet. Havalimanı için alınan airport tax’lar ne için alınıyor? Avm gezelim diye mi
  • Deschamps bakan mı oldu ülkeye vay arkadaş
  • Sayın bakan ne yazık ki dünyadan bir haber. Havalimanı berbat ama vergisi var. Handling şirketi bir tane iatediği fiyatı alıyor. Otopark Türkiyenin 2 katı. Şimdi bu paraları yolcular ödüyor. Dolayısı ile bilet fiyatlarına yansıyor. Siz kendi havayolunuzu ve kendi handling şirketiniz olan CAS ı kapatmış birilerisiniz. Nasıl çıkıp atıp tutuyorsunuz anlamak zor.

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, uçak bilet fiyatlarının ucuzlatılmasına yönelik çalışmalar yaptıklarını kaydetti.

Arıklı'nın konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Hükümet olarak bir müddetten beri bilet fiyatlarını nasıl ucuzlatabileceğimiz üzerinde kafa yoruyoruz.

Sayın Başbakanın talimatı ile geçen hafta Turizm Bakanımız Fikri Ataoğlu ile birlikte İstanbul’da bazı temaslar yaptık.

Öncelikle THY Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Bolat ve teknik heyeti ile bir toplantı yaptık.

Bu toplantıda bizim İstanbul- Ercan uçuşlarının Atina-Larnaka fiyatlarından daha pahalı olmaması için ne gibi önlemler alınabileceğini de konuştuk.

Ercan Havaalanının iç hat kapsamına alınması ve bunun için de Ercan çıkışlı biletlerde KKTC nin dolaylı ve direk aldığı 1400 Tl verginin (Yakıt vergisi, Yurt dışı çıkış vergisi vs) kaldırılması veya azaltılması yönünde bizim de atabileceğimiz adımları tartıştık.

En önemlisi KKTC Üniversitelerinin HİB’e üye olmaları kaydı ile KKTC ye gelen öğrencilerin bilet fiyatlarına %15 ila %30 arası indirim yapılması, aynı uygulamanın asker ailelerine de uygulanması için çalışma başlatılmas yönünde Yönetim Kurulu Başkanı ekibine direk talimat verdi.

Bu toplantı sonunda THY kendi ev ödevini yaparken biz de burada kendi ev ödevimizi yapmaya başladık.  (gündemkıbrıs)

KKTC'de bilet fiyatlarının ucuzlaması gündemde

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

Lnce ~ 1 yıl önce
İşletmesini müteahhit firma yapan dünyadaki ilk havalimanı. Beş senedir inşaatı biteneyen terminali de adam gibi bir şirkete denetletin. Deprem kuşağı üzerinde olduğunuzu unutmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ercan ~ 1 yıl önce
Sizde o inşaat şirketi tarafından işletilen havalimanı varken kaybetmeye mahkumsunuz. Önce orayı iyi bir şirkete verin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bakıp göremeyen bakan ~ 1 yıl önce
Sizde bu ercan havalimanı rezilliği varken ne yabancı uçak bulursunuz ne de ucuz bilet. Havalimanı için alınan airport tax’lar ne için alınıyor? Avm gezelim diye mi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Deschamps ~ 1 yıl önce
Deschamps bakan mı oldu ülkeye vay arkadaş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ticket ~ 1 yıl önce
Sayın bakan ne yazık ki dünyadan bir haber. Havalimanı berbat ama vergisi var. Handling şirketi bir tane iatediği fiyatı alıyor. Otopark Türkiyenin 2 katı. Şimdi bu paraları yolcular ödüyor. Dolayısı ile bilet fiyatlarına yansıyor. Siz kendi havayolunuzu ve kendi handling şirketiniz olan CAS ı kapatmış birilerisiniz. Nasıl çıkıp atıp tutuyorsunuz anlamak zor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Palavra ~ 1 yıl önce
E palavraya bir bedel ödenmiyor sonunda.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000