07 Mart 2023, Salı 14:05:33

Kızılelma ABD medyasında gündem oldu

Baykar'ın ürettiği ve 23 Ocak'ta ikinci test uçuşunu başarı ile tamamlayan Türkiye'nin milli insansız savaş uçağı Kızılelma, ABD medyasında gündem oldu
  • ah secim ah nelere kadirsin yerli milli dediniz ABD den izin almadan satamiyonuz altay tanki nerede yerli milli yolcu ucagi nerede elektrikli tiraktör nerede engellilen haklani yediniz mahkemelerde adli tiplarda süründürüyorsunuz yurt disindakilen türkiyedeki büztün bilgileni sattiniz saymakla bitmez nenize güvenem 80yilda yapilani 20 yilda yok ettiniz yeter artik söz milletin

Baykar'ın ürettiği ve 23 Ocak'ta ikinci test uçuşunu başarı ile tamamlayan Türkiye'nin milli insansız savaş uçağı Kızılelma, ABD medyasında gündem oldu... Business Insider, Kızılelma'nın Türkiye'nin gelişmekte olan drone endüstrisinin 'doruk noktası' haline gelebileceğini belirtti.

Türkiye'nin yerli savunma konusunda attığı adımlar ABD medyasında gündem oldu. ABD merkezli Business Insider Haber sitesi Baykar tarafından geliştirilen Türkiye'nin milli insansız savaş uçağı Kızılelma'yı mercek altına aldı.

TÜRKİYE DRONE'LAR KONUSUNDA BİR GÜÇ MERKEZİ OLDU

Son 10 yıl içinde Türkiye'nin insansız hava araçları konusunda bir güç merkezi haline geldiğine dikkat çeken Insider, drone'ların geçtiğimiz yıl savunma sanayisinin yıldızı olduğunu ve ihracatlarının 2021 yılına göre yüzde 80'lik bir artışla 871,5 milyon Dolar olduğunu yazdı.

KIZILELMA'YA DİKKAT ÇEKTİLER

Business Insider, 'Türkiye'nin güçlü drone endüstrisi yeni bir kilometre taşının eşiğinde' başlıklı haberinde şu ifadelere yer verdi;

"Ukrayna'nın da kullandığı 'Bayraktar TB2 drone'larını üreten Baykar pazarın çoğunluğuna hakim. Firma bu yıl 24 ülke için 400'den fazla TB2 üretti. Ancak TB2, Baykar'ın modellerinden sadece biri. Şirket 23 Ocak'ta en yeni ve potansiyel olarak en umut verici ürünü olan Kızılelma'nın ikinci uçuş testini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu."

Haber sitesi 'Baykar'ın baş tacı' dedikleri Kızılelma'nın Türkiye'nin gelişmekte olan DRONE endüstrisinin doruk noktası haline gelebileceğini belirtti ve Kızılelma'nın teknik özelliklerini sıraladı.

32 fit kanat açıklığı, 500 deniz mili menzili ve 35 bin feet operasyonel irtifaya sahip Kızılelma'nın 1500 kilogram faydalı yük kapasitesi olduğunu ve yaklaşık 5 saat uçabileceğini belirten haber sitesi insansız hava aracının ayrıca kendini görünmez kılacak özelliklere sahip olduğunu yazdı.

Kızılelma'nın gelişmiş özellikleri arasında şunlar yer alıyor;
Otomatik İniş,Kalkış
Düşük Görünürlük
Yüksek Manevra Kabiliyeti
Görüş Hattı ve Görüş Hattı Ötesi Haberleşme
Kısa Pistli Uçak Gemilerinden Kalkış ve İniş Kabiliyeti
AESA Radar İle Yüksek Durumsal Farkındalık

ANKARA'NIN YERLİ SAVUNMA SANAYİSİNE VERDİĞİ ÖNEMİN BİR YANSIMASI

Insıder, Kızılelma'nın 2013 yılından beri geliştirildiğini ancak son yıllarda hızlı bir şekilde ilerlediğine dikkat çekti ve bunu Ankara'nın yerli savunma sanayisini geliştirmeye verdiği önemin bir yansıması olarak olarak değerlendirdi.

Türkiye'nin iddiasını koruduğunu ve Kızılelma'yı 2025 yılına kadar hizmete sokmayı planladığını belirten Insıder, Kızılelma'nın sadece Türk Hava Kuvvetleri'nde kullanılmayacağını aynı zamanda TCG Anadolu uçak gemisinde de konuşlandırılacağını yazdı.

Kızılelma ABD medyasında gündem oldu

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

eskisehirli ~ 12 ay önce
ah secim ah nelere kadirsin yerli milli dediniz ABD den izin almadan satamiyonuz altay tanki nerede yerli milli yolcu ucagi nerede elektrikli tiraktör nerede engellilen haklani yediniz mahkemelerde adli tiplarda süründürüyorsunuz yurt disindakilen türkiyedeki büztün bilgileni sattiniz saymakla bitmez nenize güvenem 80yilda yapilani 20 yilda yok ettiniz yeter artik söz milletin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne içiyorsan ~ 12 ay önce
Ne içiyorsan söyle de biz de içelim
... ~ 12 ay önce
daha yazmayı becerebilsen neler anlatıcanda ama hep boş laflar
Oğlum bak gitttt ~ 12 ay önce
Ne içtiysen söyle böyle kafa yapacak laa
De get Bayburt ~ 12 ay önce
Kafayı iyi çekmişsin Eskişehirli, kafa yapmış.Bundan 20 yıl önce amerika izin vermeden Türkiye tuvalete gidemiyordu.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000