19 Ocak 2023, Perşembe 12:52:50

Kırgızistan ANKA-S satın aldığını duyurdu

Kırgızistan, Bayraktar TB2, AKINCI ve AKSUNGUR tipi SİHA’ların ardından ANKA-S de tedarik ettiğini açıkladı.
  • Tebrikler

Kırgızistan, Bayraktar TB2, AKINCI ve AKSUNGUR tipi SİHA’ların ardından ANKA-S de tedarik ettiğini açıkladı.Daiyrbek Orunbekov tarafından yapılan bu açıklama ile birlikte Kırgızistan, TUSAŞ ve BAYKAR tarafından üretilen bütün SİHA’lardan tedarik etmiş oldu.

Orunbekov yaptığı açıklamada, “Kırgızistan; Bayraktar TB2, Aksungur, Akıncı ve Anka gibi modern askeri teçhizatları satın aldı.” ifadelerine yer verildi.

ANKA VE AKSUNGUR DETAYI

Bayraktar TB2 SİHA, halihazırda Kırgız Ordusu tarafından aktif olarak kullanılıyor. Kırgızistan Milli Güvenlik Komitesi Başkanı Kamçıbek Taşiyev tarafından Ekim 2022’de yapılan açıklamada, AKINCI tedarik edildiği de duyurulmuştu. Ancak Kırgızistan’ın ANKA ve AKSUNGUR tipi SİHA’ları tedarik ettiği bilgisi, ilk kez teyit edilmiş oldu. ANKA tedariki, daha önce TUSAŞ tarafından da açıklanmıştı.

TÜRKİYE'DEN SONRA İKİNCİ ÜLKE OLDU

2022 yılı itibariyle Türkiye’nin, ihracat başarısı elde etmeyen SİHA platformu kalmadı. Türkiye, halihazırda 30’dan fazla ülke ile SİHA platformlarının ihracatına yönelik anlaşma imzalamış durunda. Kırgızistan, bahsi geçen 4 farklı SİHA platformunu kullanacak Türkiye’den sonra ikinci ülke oluyor. (SavunmaSanayiST)

Kırgızistan ANKA-S satın aldığını duyurdu

Yorumlar

Yorumcu ~ 1 yıl önce
Tebrikler

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000