04 Eylül 2013, Çarşamba 08:01:01

KENDİ HELİKOPTERİNİ KENDİ YAPIYOR

Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı Yılmaz beldesinde ikamet eden evli ve bir çocuk babası Hamdi Karakoç (25), çocukluk hayali olan helikopter projesi kapsamında evinin bahçesinde helikopter yapıyor...
  • Ülkemizde mucit çokda, bişey başaranı göremedik şimdiye kadar :) Ayrıca youtube bakın, uçmayı başaran onlarca ev yapımı uçak, helikopter bulabilirsiniz.
  • Hilekopter zor. Uçak daha kolaydi
  • Bu 301 motorunu helikoptere takacagina, motosikletine iki uyduruk kanat tak belki 1-2 metre ucarsin. Yada bir rampadan atla gitsin.
  • Bende arka bahçemde uzay mekiği yapıyorum , uzaya gidemezsem pazara giderim.Desteklerinizi bekliyorum , daha önce hiç uzay görmedim ,mekik desen bi keresinde filmde görmüştüm, ekrandan bakınca şöööyle 3 metreye 5 metre genişcene bişey yapsam denk gelir gibime geliyo. Hey yaaa
  • Hadi ordan diyecegine acaba bu tur yaratici olan kisilere desdek olunabilirmi diye iyi niyetli dusunsene ,ama once dunyanin en genc pilotu haberini oku istersen daha bes yasinda imis !!!!
  • vay toprağım benim. Ama o kadar da değil :)
  • Hadi Ordan, Oradan

Yılmaz beldesinde çiftçilik yapan evli ve 1 çocuk babası Hamdi Karakoç, çocukluk hayali olan helikopterin yapımına iki yıl önce başladı. Evinin bahçesinde boş vakitlerinde günde 2-3 saat zaman ayırarak helikopter üzerinde çalıştığını belirten Karakoç, "Çocukluğumdan beri helikoptere karşı büyük bir merakım vardı. Kendime sürekli olarak 'bir gün bu helikopteri yapacağım' diyordum. Uzun yıllar gerek internet ortamında gerekse diğer araştırmalarım sonucunda helikopteri yapmaya karar verdim. 2 yıl önce de yapımına başladım. Ben ilkokul 5. sınıfa kadar okudum. Gençliğimin büyük bir kısmı da sanayide geçti. Eğer eğitimime devam etmiş olsaydım bugün bir mühendis olarak belki bu tür işlerde görev alabilirdim" dedi.
Şu anda evinin geçimini çiftçilik yaparak sağladığını belirten Karakoç, "Bu işe gönül verdim ve helikopteri uçurmak için sonuna kadar çalışmaya devam edeceğim. Bütçem kısıtlı. Evimin geçimini gündelik çiftçilik işlerinde çalışarak sağlıyorum. Helikopterin gövde ve bazı parçaları içinde şu ana kadar 3 bin lira harcadım. Param oldukça ya da biriktirebildikçe helikoptere parça alıyorum ve ağır ağır mesafe alıyorum. Helikopteri tamamlamak için 3 bin liraya daha ihtiyacım var" diye konuştu.

NE BİNDİ NE DE GÖRDÜ

Karakoç, "Hayatımda helikoptere hiç binmedim, yakından bile görmedim. Helikopterin pervanesinin toplam uzunluğu 4 metre, arka kuyruk pervanesinin toplam uzunluğu ise 3 metre olacak. Helikopterin üzerinde iki zamanlı 301'lik MHZ motoru mevcut. Çünkü bu motor çok seri ve kalkış daha iyi olacak. Şu aşamadan sonra ana pervanemizi bağlayacağız, rulmanlarımızı ve kayışları takıp deneme amaçlı çalıştırmayı planlıyorum. Helikopterin eksik malzemelerinin alınmasında bana yardımcı olacak birisi olsa 4 ay gibi bir sürede bunu tamamlarım. Helikopterin şu anki ağırlığı ortalama 150 kilogram. Tamamlandığında 200 kilogramı geçmeyecek ve tek kişilik olacak" dedi.

"EVİMİN ELEKTRİĞİNİ KENDİM ÜRETECEĞİM"

Karakoç son olarak, "Amacım bu helikopteri tamamlamak ve uçurmak. Tek dileğim bu helikopterle bir uçmak. Helikopterin yapımını tamamladıktan sonra güneş enerjisi ile çalışan araba ve evimin elektriğini güneş enerjisinden üreten bir sistem yapmayı hayal ediyorum. Şimdi bir taraftan da bunların araştırmalarına başladım" dedi. (Sabah)

KENDİ HELİKOPTERİNİ KENDİ YAPIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

isim ~ 9 yıl önce
Ülkemizde mucit çokda, bişey başaranı göremedik şimdiye kadar :) Ayrıca youtube bakın, uçmayı başaran onlarca ev yapımı uçak, helikopter bulabilirsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Hilekopter zor. Uçak daha kolaydi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
301 ~ 9 yıl önce
Bu 301 motorunu helikoptere takacagina, motosikletine iki uyduruk kanat tak belki 1-2 metre ucarsin. Yada bir rampadan atla gitsin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
astronot ~ 9 yıl önce
Bende arka bahçemde uzay mekiği yapıyorum , uzaya gidemezsem pazara giderim.Desteklerinizi bekliyorum , daha önce hiç uzay görmedim ,mekik desen bi keresinde filmde görmüştüm, ekrandan bakınca şöööyle 3 metreye 5 metre genişcene bişey yapsam denk gelir gibime geliyo. Hey yaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadiiiiiii ~ 9 yıl önce
Hadi ordan diyecegine acaba bu tur yaratici olan kisilere desdek olunabilirmi diye iyi niyetli dusunsene ,ama once dunyanin en genc pilotu haberini oku istersen daha bes yasinda imis !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mehmet ~ 9 yıl önce
vay toprağım benim. Ama o kadar da değil :)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi ~ 9 yıl önce
Hadi Ordan, Oradan

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000