13 Mayıs 2009, Çarşamba 09:38:21

KAZANIN SEBEBİ ORTAYA ÇIKTI

ABD'nin Buffalo kenti yakınlarında içindeki 49 yolcu ve mürettebat ile 12 Şubat'ta düşen uçağın pilotlarının kazadan çok kısa süre önce pilotajla ilgili olmayan konuşmalar yaptıkları, güvenlik kurallarını ihlal ederek aralarında şakalaştıkları ortaya çıktı.
  • Kadin Pilotla erkegin ucmasi CRM acisindan sakincalimidir diye bir konu bukazadan sonra arastirilmaya baslanmis .Bu gibi gonul iliskilerinde kokpitte kadin olmasi ucus guvenligini herturlu kotu etkiler bu gibi kazalar gecmistede yasandi.Bazi turk sirketlerindede kadin pilotlarin sebep oldugu entrikalar ucus guvenligini kotu etkileyen olaylar konusulmakta
  • Ne kadar yukseklikte chat yapmis bunlar o belli mi ki ? 10.000'in uzerinde ise problem degil.
  • Yazdigin haberin NTSB raporu ile alakasi yok. Kulaktan dolma , oradan buradan toplama bilgilerle haber yaparsaniz sonucu bu olur. NTSB hala kazanin nedenini tam olarak aciklamis degil. Bunun cikarilmasi zaman alacak. Onun disinda gidin tum NTSB raporunu okuyun.
  • bu işi dalga gecerek can tasıdıgının farkında olmadan yapan ınsanlar ve sırket yonetıcılerı yuzunden ısın kalıtesı gun gectıkce kör olmaktadır. basarız olan acıl durumda ne yapması gerektını bılmeyen ve tum uygulamalarda basarısız bır kaptanı hangı hakla ıse alıp can tasıtmıslar bılmıyorum ...

ABD'de uçak kazalarını soruşturan federal kuruluş Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB) tarafından basına verilen kara kutu kayıtlarına göre, New York'un Newark havaalanından kalkan Colgan Air'e ait Dash 8-Q400 yolcu uçağının pilotları yolculara iniş için emniyet kemerlerinin bağlı olması uyarısı yaptıktan sonra alçalmaya başladılar.

Kayıtlara göre, uçuş kabinindeki kaptan pilot Marvin Renslow ve yardımcı pilot Rebecca Shaw iniş uyarısının ardından aralarında pilotajla ilgisiz konuşmaya başladılar. Shaw kulaklarının ağır işittiği konusunda şaka yaptıktan sonra uçağın camlarının buzla kaplı olduğunu farketti ve Renslow'a "Senin ön camında da buz var mı" diye sordu.

Kaptan pilot, "Benimkinde buz var, ya seninkinde" diye yanıtladı. Genç pilot da "Evet, ama önemli değil" dedi.

İki pilot bunun ardından da kendi deneyimleri konusunda kahkahalar attıkları bir konuşmaya başladılar.

Kazayı soruşturan ekip, pilotların buz koruma sistemini doğru şekilde çalıştırmadıklarını ve bunun da uçağın düşmesine yol açmış olabileceğini düşünüyor.

Kara kutu kayıtlarına göre, korkunç kaza çok çabuk geldi. Uçak 22.25'te inmesi gerekirken 22.16'da Kaptan pilot "Aman Tanrım" diye bağırdı ve motorların tam gaz çalışmaları duyuldu. Pilotlar, uçağı kontrol için manevra yapmaya çalışırken, sadece 17 saniye sonra Renslow, "Düşüyoruz" çığlığı attı.

Yardımcı pilot, "Biz..." deyip lafını tamamlayamadan çığlıklar kokpiti doldurdu.

Buffalo yakınlarındaki Clarence Center'da bir evin üzerine düşen uçak hemen bir ateş topuna dönüşüp, içindeki 49 kişiyle birlikte, evin bir sakininin ölümüne neden olmuştu.

Kaza kayıtlarının açıklanmasına geniş yer veren medya, Amerikan sivil havacılık yasalarının, bu kazada olduğu gibi iniş sırasında pilotajla ilgili birkaç cümle hariç hiçbir konuşmaya izin vermediğini belirtirken, Wall Street Journal gazetesi, 47 yaşındaki kaptan pilotun, kariyeri boyunca birçok testte başarısız olduğunu ve hiçbir şekilde bir acil duruma yanıt verebilecek düzeyde eğitim almadığını yazdı.

Gazete soruşturma ekibine dayanarak, 24 yaşındaki yardımcı kadın pilotun da inişten önce bronşlarının kapalı olduğunu ve hastalık izni alması gerekebileceğini söylediğini de bildirdi.

KAZANIN SEBEBİ ORTAYA ÇIKTI

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 13 yıl önce
Kadin Pilotla erkegin ucmasi CRM acisindan sakincalimidir diye bir konu bukazadan sonra arastirilmaya baslanmis .Bu gibi gonul iliskilerinde kokpitte kadin olmasi ucus guvenligini herturlu kotu etkiler bu gibi kazalar gecmistede yasandi.Bazi turk sirketlerindede kadin pilotlarin sebep oldugu entrikalar ucus guvenligini kotu etkileyen olaylar konusulmakta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Ne kadar yukseklikte chat yapmis bunlar o belli mi ki ? 10.000'in uzerinde ise problem degil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
Yazdigin haberin NTSB raporu ile alakasi yok. Kulaktan dolma , oradan buradan toplama bilgilerle haber yaparsaniz sonucu bu olur. NTSB hala kazanin nedenini tam olarak aciklamis degil. Bunun cikarilmasi zaman alacak. Onun disinda gidin tum NTSB raporunu okuyun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Misafir ~ 13 yıl önce
bu işi dalga gecerek can tasıdıgının farkında olmadan yapan ınsanlar ve sırket yonetıcılerı yuzunden ısın kalıtesı gun gectıkce kör olmaktadır. basarız olan acıl durumda ne yapması gerektını bılmeyen ve tum uygulamalarda basarısız bır kaptanı hangı hakla ıse alıp can tasıtmıslar bılmıyorum ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000