02 Temmuz 2015, Perşembe 16:07:47

Kazanın nedeni pilotun yanlış motoru kapatması

Tayvan'da şubat ayında 43 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasına pilot hatasının neden olduğuna dair ön bilgiler teyit edildi.
  • Olmuş
  • Kill item direk sim de çakma sebebin olur ...
  • ya arkadas soforun ucak kullananı bızım gıbı egıtım sevıyesı dusuk dızılerle buyuyen ulkelerde bazı ınsanalr kendılerını bırseyy sanıyor ya arkadas ucagı sadece ucurmaktan baska ne yapıyorsunz ? sanırsın savas pılotu ?
  • Lütfen sadece pilot arkadaslarim yorum yapsin kalan insanlar bu isten anlamaz zaten biz pilotlar kolay yetismiyoruz bizi oyle kolay harcıyamazsiniz
  • ATR der ki who ever see the low pitch immediately reacts and PL IDLE CL FEATHER THAN FUEL SHOUTOFF. Bu action confirmasyonsuz yapılır. ATPCS 2.15 sn sonra LOW PITCH olan motoru auto feather eder. bilmeyen atıp tumasın en büyük cehalet 3-5 bişi bilip uyarlama methodudur.
  • vatan hainimi ?
  • Ne bekliyordunuz acaba kahraman mış?
  • evet bu uygulama pilotlara initial type rating de uçak tipi ne olursa olsun verilir. V1 CUT dahi olsa önce uçağı uçurmak esastır. 400ft e kadar bir şey yapılmaz. kuleye emergency deklare edilir sonra uçağı pozitif tırmanışta emniyet irtifasına getirince yangın varsa memory items eng failure varsa direk qrh ten ilgili motorun checklisti uygulanır. bu sırada pilot sakin değilse telaştan yanlış motorun shut off valfini kapata bilir. tabi burada her hangi bir yangın durumu görülmüyor. raporu incelemek gerekli. buradan tüm uçan arkadaşların ders çıkarması gerekir ki hepimiz insanız. isterse 30000 saat tecrübesi bile olsa kaptanda hata yapar.
  • Yanlis motor kapansada nasil tayyare bu hale gelir cozemedim
  • Yanlışlıkla çalışan motorun yakıt akışını kesmek mümkün. Bu tür olaylara sebebiyet vermemek için çalışan motorun yakıt valve ini PM(pilot monitoring) eliyle tutar ve mütabakat sağlandıktan sora arızalı motorun valve i kapatılır.

TransAsia Havayolları'na ait uçağın kent merkezindeki yüksek katlı binalara çarpmasına engel olarak uçağın nehre düşmesini sağlayan pilot Liao Çien-tsung, başkent Taipei'deki kazanın ardından kahraman ilan edilmişti. Ancak karakutunun incelenmesiyle uçağın motorunun manuel olarak uçuş ekibi tarafından "bilinmeyen bir nedenle" kapatıldığı ortaya çıkmıştı.

Tayvan Havacılık Güvenlik Konseyi'ne ait bugün yayınlanan raporda pilotun, uçağın çalışan motorunu yanlışlıkla kapatarak kazaya neden olduğu doğrulandı.

Raporda, çarpışmadan saniyeler önce pilotun, "Yanlış gaz kolunu çektim" dediği yer alıyor.

Karakutunun incelenmesiyle oluşturulan ilk rapor uçağın sağ motorunun kalkıştan iki dakika sonra ateşleme kaybı nedeniyle arızalandığını, sol motorun ise manuel olarak bilinmeyen bir sebepten uçuş ekibi tarafından kapatıldığını ortaya koyuyordu.

Olayın yaşandığı sırada kokpitte üç pilot bulunduğu öğrenildi. Kazada uçakta bulunan 58 kişiden sadece 15'i sağ kurtulabilmişti.

Kazanın nedeni pilotun yanlış motoru kapatması

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (20)

Cut off ~ 6 yıl önce
Olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 6 yıl önce
Kill item direk sim de çakma sebebin olur ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sofor ~ 6 yıl önce
ya arkadas soforun ucak kullananı bızım gıbı egıtım sevıyesı dusuk dızılerle buyuyen ulkelerde bazı ınsanalr kendılerını bırseyy sanıyor ya arkadas ucagı sadece ucurmaktan baska ne yapıyorsunz ? sanırsın savas pılotu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hebele hebele ~ 6 yıl önce
Önce bir konuş ,ne dediğini anlayalım
Şöförü niye aşşağıladın ki ~ 6 yıl önce
Artist
Pilota saygi ~ 6 yıl önce
Lütfen sadece pilot arkadaslarim yorum yapsin kalan insanlar bu isten anlamaz zaten biz pilotlar kolay yetismiyoruz bizi oyle kolay harcıyamazsiniz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Manav ~ 6 yıl önce
Bence sadece manavlar yorum yapsın, çok fazla hıyar var etrafta.
dürzüü ~ 6 yıl önce
ATR der ki who ever see the low pitch immediately reacts and PL IDLE CL FEATHER THAN FUEL SHOUTOFF. Bu action confirmasyonsuz yapılır. ATPCS 2.15 sn sonra LOW PITCH olan motoru auto feather eder. bilmeyen atıp tumasın en büyük cehalet 3-5 bişi bilip uyarlama methodudur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şimdi ~ 6 yıl önce
vatan hainimi ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sierra ~ 6 yıl önce
Ne bekliyordunuz acaba kahraman mış?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
doğrudur ~ 6 yıl önce
evet bu uygulama pilotlara initial type rating de uçak tipi ne olursa olsun verilir. V1 CUT dahi olsa önce uçağı uçurmak esastır. 400ft e kadar bir şey yapılmaz. kuleye emergency deklare edilir sonra uçağı pozitif tırmanışta emniyet irtifasına getirince yangın varsa memory items eng failure varsa direk qrh ten ilgili motorun checklisti uygulanır. bu sırada pilot sakin değilse telaştan yanlış motorun shut off valfini kapata bilir. tabi burada her hangi bir yangın durumu görülmüyor. raporu incelemek gerekli. buradan tüm uçan arkadaşların ders çıkarması gerekir ki hepimiz insanız. isterse 30000 saat tecrübesi bile olsa kaptanda hata yapar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777cpt ~ 6 yıl önce
Yanlis motor kapansada nasil tayyare bu hale gelir cozemedim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 sanal kaptana ~ 6 yıl önce
Microsoft Flight Simulator da uçan sanal kaptanlar cahilce yorumlarından belli oluyor.
cevap ~ 6 yıl önce
muhtemelen dusuk irtifada panik halinde kapttiktan sonra motoru tekrar calistiracak firsatlari olmadi, en azindan kopru yerine nehre cakilmak icin sansini denedi, Vmca suratinin altina inip stall oldu...
777cpt ~ 6 yıl önce
Sen cok uctun herhalde
777cpt ~ 6 yıl önce
Sen cok uctun herhalde
Çakma kaptana ~ 6 yıl önce
çok sayılmaz, 5000 saat kadar uçtum.
Mümkün ~ 6 yıl önce
Yanlışlıkla çalışan motorun yakıt akışını kesmek mümkün. Bu tür olaylara sebebiyet vermemek için çalışan motorun yakıt valve ini PM(pilot monitoring) eliyle tutar ve mütabakat sağlandıktan sora arızalı motorun valve i kapatılır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000