16 Nisan 2022, Cumartesi 09:17:22

'Kayseri Uçak Fabrikası'nın tanıtımı yapıldı

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde "Kayseri Uçak Fabrikası" kitabının tanıtımı yapıldı.
  • NURİ Demirağ diye yazan zat , tam bir tarih çarpıtanıdır. Tahsildarda besleniyor olmalı.
  • Marshall yardımı Truman doktrini ile 1950 seçiminden önce abd ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya istinaden kapatılan o tayyare fabrikası... diye demezler mi adama. İnanmayan araştırsın

Kayseri Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde "Kayseri Uçak Fabrikası" kitabının tanıtımı yapıldı.

"Kayseri Uçak Fabrikası" kitabının tanıtımı, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanlarının katılımı ile Kayseri 2. Hava Bakım Fabrikası Müdürlüğü'nde düzenlenen törenle yapıldı.

Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, 1920'li yıllarda Atatürk'ün talimatıyla kente Tayyare Fabrikası'nın kurulmasına karar verildiğini anlattı.

Büyükkılıç, o dönemde doğru düzgün yol olmadığına dikkati çekerek, Niğde'nin Ulukışla ilçesine kadar gelen parçaların kağnılarla Kayseri'ye getirildiğini belirtti.

Kayseri'nin stratejik bir şehir olduğunu vurgulayan Büyükkılıç, "Kayseri'nin bir bakıma temel bir ögesini oluşturan bu fabrikanın kuruluşunda emeği geçen ve ihraç edilen uçaklarla da anılan, 200 civarında uçağın yapıldığı bir süreçten Türkiye'miz şu anda çok şükür insansız hava araçları noktasına geldi. Savunma sanayinde ülkemizin iyi bir noktaya geldiği bu süreçte Kayseri'nin unutulmaması gerekiyor." diye konuştu.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış ise eserin Bakan Akar'ın teşvik ve yol göstericiliği ile hayata kazandırıldığını ifade etti.

Türkiye'nin ilk uçak fabrikasının Kayseri'de açılmasının tesadüf olmadığını kaydeden Çalış, şunları söyledi:

"Kayseri Uçak Fabrikası, Cumhuriyet'in kuruluşunun ilk yıllarında geleceği ön görmenin ve ileri görüşlülüğün sembol eserlerinden biri olmuştur. Üniversite bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Erciyes Teknopark'ta bugün itibarıyla 14 firma savunma sanayi alanında çalışmalarını sürmekte olup, bu firmalarımız milli hava araçlarımızın yakıt sistemleri başta olmak üzere birçok alanda ürün ve hizmet üretmektedirler. Hava İkmal Bakım Müdürlüğü ve üniversitemiz arasında düzenlenen protokol ile A400M uçaklarının bakımı için personel eğitimi konusunda da birlikte çalışmalar yürütülmektedir."

Kitabın editörü ERÜ Dr. Öğretim Üyesi Neslihan Altuncuoğlu ise konuşmasında, eserin yazımı, hazırlanma aşaması ve içeriği hakkında bilgi verdi.

'Kayseri Uçak Fabrikası'nın tanıtımı yapıldı

Facebook Yorum

Yorumlar

Kaptan ~ 4 ay önce
NURİ Demirağ diye yazan zat , tam bir tarih çarpıtanıdır. Tahsildarda besleniyor olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trt ~ 4 ay önce
Marshall yardımı Truman doktrini ile 1950 seçiminden önce abd ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmaya istinaden kapatılan o tayyare fabrikası... diye demezler mi adama. İnanmayan araştırsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nuri Demirağ ~ 4 ay önce
O uçak fabrikalarının sahibi Nuri Demirağ dır. İsmet İnönü kendisine rakip gördüğü için adamın ürettiği uçakların satışını engellemiş ve ekonomik olarak bitirdiği şirketin elinden Yeşilköy havalimanını 3 kuruşa istimlak edip almıştır. Nuri bey İsmet e karşı olduğu için demokrat partiden milletvekili olmuştur. Marşal yalanı ile ismeti kurtaramazsınız.
Doğru Bilgi ~ 4 ay önce
NURİ DEMİRAĞ yorumudur.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000