30 Kasım 2014, Pazar 08:41:38

KARS HAVALİMANI'NIN ADI DEĞİŞİYOR

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni terminal binasının açılışını yaptıkları Kars Havalimanı'na "Harakani Havalimanı" adının verilmesini uygun gördüklerini bildirdi.
  • Tam bir hak etti isimi bulmuş Başkanı'mız Karslılara hayırlı olsun ve bizimki gibi cahillerede açıp kitapları ülkemizinden gelip geçen büyük Alimlerin hakında bilgi öğrenmeyi Allah nasip etsin Amin!.
  • ***HALIDE EDIP ADIVAR OLSUN***
  • Ebul Hasan El Harakani Hazretleri… O Selçukluların Anadolu’ya girişini kolaylaştırmak için yola koyulanlardan biri. 1033 yılında Kars’ta bulunan Yahniler dağında düşmana karşı savaşırken şehit düşüyor. Harakani Hazretleri öyle bir hayat yaşadı ki, ölümünden sonra gelen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi Hazretleri gibi birçok zat kendisinden övgüyle bahseder. Hatta asrın müellifi, Ebul Hasan El Harakani Hazretleri’ni, ölmelerine rağmen halen yeryüzünde tasarrufu devam eden beş büyük zattan biri olarak ifade eder. Çünkü; O daha dünyada iken ahireti görmeyi başardı. İnsanların imanlarının kurtuluşuna hizmet etmeyi varlığının gayesi olarak gördü. Birçok ulema gelip geçmiştir şu hayattan ama en önemli beş büyük zattan sayılmasına rağmen Harakani Hazretleri çok az kişi tarafından biliniyor.
  • Hasan el Harakani evliyanın büyüklerinden olup yüce bir Allah dostudur tabi şeytanın dostu olup Allah dostlarına dil uzatanlar hem bu dünyada hem ahirette iflah olmazlar. Şu anda Anadolu Müslümansa bu ve benzeri zatların emeği çoktur Zaten bilen bilir Kars merkezde mükemmel bir cami ve etrafında harika bir gezi alına yapılmıştır Kars'a gelen hemen herkes oraya ziyarete gider bir anlamı ile Kars'ın Mevlana'sı gibidir. Allah onlardan razı olsun....
  • AKP HARAKİRİ YAPIYOR
  • Ayıptır ya 50 yıllık Kars Havaalanı sanki yeni yapılmış gibi açılış törenleri bilmem yeni isimler siz insanlara küfür mü ediyorsunuz ya? Başka işiniz derdiniz yok mu? Ben ilk okulu, orta okulu ve liseyi Kars'ta okudum şu Harakani efendinin adını duyduysam hakkında en ufak birşey biliyorsam sizler gibi kara cahil olayım. Cumhuriyetin eserlesinin adını soyadını değiştirip yeni yapılmış gibi numaralar çekmek kimseye yakışmaz. İllada tarihi bir isim verilecekse Kazım Karabekir ismi neden verilmiyor?
  • Orgy mevzusuna benzedi bu da. Dünyada Harakiri havalimanı diye sosyal medyaya düşerse kötü.
  • Aaa, Kardashian'in dedesi Karsli mi? Bak bunu da arastirdim. Baya cahilim :(
  • halk Dediğin Karslılar o zata büyük hürmet duyar merak etme havalanın ismi karslılarca seçilmiş zaten. Kardishanın dedesi Karslı doğrudur Bob Dylan nında senin ki nereli evlat?
  • Nene Hatun Havalimanı olsun. Hem Türk, hem yörenin kurtuluşu için mücadelede efsaneleşmiş bir isim.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni terminal binasının açılışını yaptıkları Kars'ın havalimanına "Harakani Havalimanı" adının verilmesini uygun gördüklerini bildirdi.

Davutoğlu, Kars Havalimanı yeni terminal binası açılışındaki konuşmasında, dışişleri bakanı olarak son ziyaretini yaptığı Kars'a, başbakan olarak ilk ziyaretlerinden birini yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirtti.

Kentte gösterilen misafirperverlik için teşekkür eden Davutoğlu, güzel hizmetleri Karslılar'la buluşturduklarını söyledi.

Bir şehrin mekanının aynı zamanda kaderini de şekillendirdiğini vurgulayan Başbakan Davutoğlu, Kars'ın tarihi İpek Yolu üzerinde olduğunu ve birçok havzayı birleştiren özelliğinin bulunduğunu bildirdi. Kentin, Hazar Denizi ile Karadeniz'e uzaklığının hemen hemen aynı olduğuna dikkati çeken Davutoğlu, Akdeniz'e doğru giden yolların Kars üzerinden geçtiğini belirtti. Kente ulaşım koridorları üzerindeki önemli özelliğini yeniden kazandırılmasının önemine değinen Davutoğlu, Kars'ı "serhat şehri" olarak nitelendirdi. "Türkiye'nin doğu kıyısındadır ama inşallah komşularımızla iyi ilişkilerle bütün bu havzalar açıldığında Kars aslında merkezi bir şehirdir. Bir açıdan bakıldığında Doğu Anadolu'nun bir ucudur ama Kafkasların da güney ucudur" ifadelerini kullanan Davutoğlu, kentin Mezopotamya'nın da kuzey ucu olduğunu söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "Gerek Kafkasya'da tam bir istikrar sağlanırsa, gerekse Orta Doğu'da bu sıkıntılar aşılırsa ki aşılacak, bunların hepsi bir gün, Kars bütün bu havzalar arasında hak ettiği yeri kazanacak" diye konuştu.

Bunun için geleceğe yönelik hazırlıkların yapılmasının gerektiğini ifade eden Davutoğlu, projelerin gerçekleşmesiyle Kars'ın merkezi bir konuma sahip olacağını kaydetti.

Yeni terminal binasının modern yapısıyla dikkati çektiğini söyleyen Davutoğlu, havalimanının yeni terminal binasıyla yolcu kapasitesinin 3,5 kat arttığını vurguladı. Davutoğlu, yeni havalimanının kentin turizmi açısından da önem taşıdığını da bildirdi.

"Biraz önce arkadaşlarımızla, değerli bakanlarımızla, milletvekillerimizle, valimizle sohbet ederken, 'Kars'ın bu havalimanına bir isim verelim' diye konuştuk. Harakani Hazretleri'nin isminin verilmesini uygun gördük" diyen Davutoğlu, Harakani Hazretleri'ni çok önemsediklerini söyledi.

Başbakan Davutoğlu, "Buraya geldiğinde o manevi gözüyle bu diyarın ileride iman, irfan diyarı olacağını görmüştü. Bizim ona borcumuz bu emaneti korumak, geliştirmek, gelecek nesillere aktarmak" ifadesini kullandı.

Karslılar'a da onun emanetini korumak konusunda önemli görevlerin düştüğünü dile getiren Davutoğlu, konuşmasını "Harakani Havalimanı hayırlı olsun" ifadeleriyle tamamlandı.

Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ise serhat şehri Kars'a beklenen yatırımları gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kars'ın yetiştirdiği Aşık Şenlik'in "Can sağ iken yurt vermeyiz düşmana" sözlerini hatırlatan Bakan Elvan, "Can sağ iken Kars'ın her türlü ulaşım ve iletişim ihtiyacını karşılamak bizim de boynumuzun borcudur" diye konuştu.

Bu borcun gereği olarak Türkiye'yi olduğu gibi Kars'ı da bölünmüş yollarla donattıklarını dile getiren Elvan, kentte ulaştırma ve iletişim konularında yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu projesiyle kentin "modern ipek demir yolu"nun merkez şehirlerinden biri olacağını dile getiren Bakan Elvan, yeni çift hatlı Kars-Erzurum-Erzincan Demiryolu projesinin de hazırlandığını belirtti.

Yapılan yatırım ve düzenlemelerle Kars'ın havalimanındaki yolcu sayısını 7, uçak trafiği sayısını 3 kat artırdıklarını vurgulayan Bakan Elvan, kente modern iç ve dış hatlar terminalini hediye ettiklerini söyledi.

Modern yapıdaki yeni terminal binasıyla havalimanının yolcu kapasitesinin 1 milyondan 3,5 milyona çıkarıldığını ifade eden Bakan Elvan, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başbakan Davutoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulaştırma-Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan ve diğer katılımcılar kurdele keserek havalimanının yeni terminal binasının açılışını yaptı.

Başbakan Davutoğlu, kurdeleyi kesmeden önce, "Kazasız seyahatler, menzile ulaşan yolculuklar" temennisinde bulundu.

KARS HAVALİMANI'NIN ADI DEĞİŞİYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

iPhone Uygulaması ~ 7 yıl önce
Tam bir hak etti isimi bulmuş Başkanı'mız Karslılara hayırlı olsun ve bizimki gibi cahillerede açıp kitapları ülkemizinden gelip geçen büyük Alimlerin hakında bilgi öğrenmeyi Allah nasip etsin Amin!.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 7 yıl önce
***HALIDE EDIP ADIVAR OLSUN***

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 7 yıl önce
Ebul Hasan El Harakani Hazretleri… O Selçukluların Anadolu’ya girişini kolaylaştırmak için yola koyulanlardan biri. 1033 yılında Kars’ta bulunan Yahniler dağında düşmana karşı savaşırken şehit düşüyor. Harakani Hazretleri öyle bir hayat yaşadı ki, ölümünden sonra gelen Mevlânâ Celaleddin-i Rumi Hazretleri gibi birçok zat kendisinden övgüyle bahseder. Hatta asrın müellifi, Ebul Hasan El Harakani Hazretleri’ni, ölmelerine rağmen halen yeryüzünde tasarrufu devam eden beş büyük zattan biri olarak ifade eder. Çünkü; O daha dünyada iken ahireti görmeyi başardı. İnsanların imanlarının kurtuluşuna hizmet etmeyi varlığının gayesi olarak gördü. Birçok ulema gelip geçmiştir şu hayattan ama en önemli beş büyük zattan sayılmasına rağmen Harakani Hazretleri çok az kişi tarafından biliniyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F*O ~ 7 yıl önce
Hasan el Harakani evliyanın büyüklerinden olup yüce bir Allah dostudur tabi şeytanın dostu olup Allah dostlarına dil uzatanlar hem bu dünyada hem ahirette iflah olmazlar. Şu anda Anadolu Müslümansa bu ve benzeri zatların emeği çoktur Zaten bilen bilir Kars merkezde mükemmel bir cami ve etrafında harika bir gezi alına yapılmıştır Kars'a gelen hemen herkes oraya ziyarete gider bir anlamı ile Kars'ın Mevlana'sı gibidir. Allah onlardan razı olsun....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
H A R A K İ R İ ~ 7 yıl önce
AKP HARAKİRİ YAPIYOR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yakıştı mı? ~ 7 yıl önce
Ayıptır ya 50 yıllık Kars Havaalanı sanki yeni yapılmış gibi açılış törenleri bilmem yeni isimler siz insanlara küfür mü ediyorsunuz ya? Başka işiniz derdiniz yok mu? Ben ilk okulu, orta okulu ve liseyi Kars'ta okudum şu Harakani efendinin adını duyduysam hakkında en ufak birşey biliyorsam sizler gibi kara cahil olayım. Cumhuriyetin eserlesinin adını soyadını değiştirip yeni yapılmış gibi numaralar çekmek kimseye yakışmaz. İllada tarihi bir isim verilecekse Kazım Karabekir ismi neden verilmiyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Orgi havaalanı ~ 7 yıl önce
Orgy mevzusuna benzedi bu da. Dünyada Harakiri havalimanı diye sosyal medyaya düşerse kötü.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 7 yıl önce
Aaa, Kardashian'in dedesi Karsli mi? Bak bunu da arastirdim. Baya cahilim :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
@apex ~ 7 yıl önce
halk Dediğin Karslılar o zata büyük hürmet duyar merak etme havalanın ismi karslılarca seçilmiş zaten. Kardishanın dedesi Karslı doğrudur Bob Dylan nında senin ki nereli evlat?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
öneri ~ 7 yıl önce
Nene Hatun Havalimanı olsun. Hem Türk, hem yörenin kurtuluşu için mücadelede efsaneleşmiş bir isim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
? ~ 7 yıl önce
Verilen isim Japonlarin "Harakiri" sini cagristiriyor. Arkadasin bahsettigi Nene Hatun yakisirdi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000