18 Mart 2021, Perşembe 08:58:05

'Karar olumlu ama yetersiz'

Cumhurbaşkanlığı’nın özel terminal işletmelerinin yıllık kiralama ücretlerini erteleme kararının olumlu, ancak yetersiz olduğunu ifade eden YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme Genel Müdürü Cengiz T. Ayaz, “Karar gözden geçirilmeli” dedi.

Cumhurbaşkanlığı’nın özel terminal işletmelerinin yıllık kiralama ücretlerini erteleme kararının olumlu, ancak yetersiz olduğunu ifade eden YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme Genel Müdürü Cengiz T. Ayaz, “Karar gözden geçirilmeli” dedi.

Pandemi sürecinde havacılık sektörünün yaşadığı sıkıntının büyük boyutlara ulaştığını söyleyen YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme Genel Müdürü Cengiz T. Ayaz, uçuşların neredeyse durduğu bir ortamda terminal işletmelerinin daha büyük bir sıkıntı ile karşı karşıya kaldığını vurguladı. Faaliyetleri kira sözleşmesi ile sürdürdüklerini belirten Ayaz, “Yolcu buraya gelmediğinden dolayı da devlete olan kiralarımızı ödeme sıkıntısı yaşadık” diye konuştu. Ayaz, bu sıkıntıları gidermek için Cumhurbaşkanlığı’nın özel terminal işletmelerinin yıllık kiralama ücretleri konusunda erteleme kararının olumlu olmasına karşın yetersiz kaldığını kaydetti.

Ayaz, “Örneğin, 2020’nin kirasını 2022’ye çift kira olarak ertelediler. Yine 2021’in kirası da çift kira olmak üzere 2023’ e faiz ile ertelendi. Dalaman Havalimanı’na en iyi dönemde dahi 1 milyon 750 bin dış hat yolcusu geldi. Ödeyeceğimiz kira maksimum kapasiteye göre ayarlanmış ve buna göre hesaplanmış durumda. Çift ödemeye çıkarıldığında bu havalimanının 3.5 milyon yolcu yapması gerekiyor. Havalimanımızın kapasitesi yeterli ama bölge yeterli değil. Bölge yeterli olmadığı için Dalaman Havalimanı olarak biz bunu yine ödeyemeyeceğiz. Dolayısıyla söz konusu kararın gözden geçirilmesi ve mağduriyetin giderilmesi için desteklerin devam etmesi gerekiyor” dedi.

“Kreditörlerimiz erteleme şartlarını kabul etmiyor”

Ayaz, Dalaman Havalimanı sözleşmesinin 2040’ta sona ereceğini, erteleme kararının ilan edildiği Cumhurbaşkanlığı kararında 2041-42’ye uzatma verildiğini hatırlatarak, “Ama uzatmalar aynı kira bedeliyle oldu. 2020-21 yok yılı kabul edilip kira bedeli alınmayarak, 2041-42’de kira talep edilebilirdi. Bu havalimanı uluslararası kredi anlaşmalarıyla hayata geçirilen bir proje. Kreditörlerimiz erteleme şartlarını kabul etmiyor. Sıkıştık ve çözüm bulmak için Sayın Cumhurbaşkanı ve Ulaştırma Bakanımızın desteğine ihtiyacımız var” diye konuştu. 2021’de zor bir sezon geçecek olmasına rağmen turist sayısını artırmak için çok fazla çaba sarf ettiklerini ifade eden Ayaz, beklentilerinin 2020’den iyi olduğunu ifade etti. 2021ön rezervasyonlarında 700 bini İngiltere, 450 bini Rusya, Ukrayna ve Almanya başta olmak üzere AB ülkelerinden olmak üzere toplam 1 milyon 150 bin turist hedefinden bahseden Ayaz, “Ancak bizim beklentimiz 1,5 milyon yolcuya ulaşmak” açıklamasını yaptı.

Dalaman Havalimanı’nda PCR test merkezi kurulacak

YDA Havalimanı Yatırım ve İşletme A.Ş. Genel Müdürü Cengiz Ayaz, “Sağlık Bakanlığı PCR testinde özel sektörü de devreye aldı. Biz havalimanımızda test istasyonu kurulması için anlaşmamızı yaptık. Laboratuar kuracağız, test alanlarımız, numune alma alanlarımız hazırlanıyor. Çok güvenli bir şekilde artık buradan PCR testini Sağlık Bakanlığı’na bağlı olarak yapabileceğiz. 1.5 saat içinde testleri teslim ederek konuklarımızın uçuşlarını sağlayacağız.” (dünya)

'Karar olumlu ama yetersiz'

Yorumlar

Bu haber için henüz yorum gönderilmedi.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000