16 Mart 2021, Salı 13:40:38

Karaismailoğlu; 'İstanbul Havalimanı THY için doğru bir adım olmuştur'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Önümüzdeki 10 yılda, insansız hava araçlarının çok daha gelişeceğini göreceğiz. Havayolu ulaşımında çevre hassasiyetinin gereği olarak elektrikli ve hatta güneş enerjili uçaklar gündemimizde olacak. Bunun yanında çok katlı uçaklar yaygınlaşacak. Uçan taksileri de artık göklerde görmeye alışacağız" dedi.
  • Sayın bakan metronun havalimanının içine doğrudan girmemesini önleyecek değişiklikleri yapmanızı rica ediyoruz. Yolcuların havalimanının uzağında inip otobüsle taşınması son derece saçma bir yaklaşım yeni bir havalimanı için.
  • Bu noktaya gelebilmek için çok çalıştınız doğru,paraları betona,araplara,döviz bazlı garantili ihalelerle yandaşlara,saraylara,uçaklara,arabalara,aile efradına saçtınız sonuçta ülke ekonomik olarak dibe doğru hızla gidiyor,ithalat,döviz,işsizlik,hayat pahalılığı rekor kırıyor,torpil,hemşehricilik,yandaşçılık,nepotizm rezil seviyede,Çin’in İga’nın daha büyüğünü 8 milyar dolara yaptığı havalimanını biz bilinen 25 milyar dolar civarına yaptık kimler nemalandı Allah bilir şimdi de sırada Kanal projesi var bakalım oradan kimler nasıl malı götürecek. Bir de çok katlı uçaklar yaygınlaşacak demişsin,2 katlısı tutmadı belki daha çok katlısı tutar, muhteşem bir öngörü,vizyon ve havacılık bilgin var seni ve seni o makama torpille getirenlere söyleyecek söz bulmak,ülkenin sizlerin sayesinde niye her bakımdan kötü halde olduğuna üzülmemek mümkün değil de derdi davası makam,güç,çıkar ve para olan sizlerin umurunda mı?
  • Sallamaa ziyaaaaaaa
  • HE HE TABİKİ ÖYLE DİCEKSİN İSTANBUL HAVALİMANI ÇOK İYİ OLDU DİYE BAŞKA BİŞEY DEME ŞANSINIZ VARMI ...
  • Bu dediğine kendisinin bile inandığına eminim. Atatürk havalimanında kalinsaydi masraf daha az olurdu.
  • İga thy nin sonunu getirdi siz ne diyorsunuz ya. İga olmasa şimdi thy gerçekten kar etmişti
  • THY yi geliştirdi ama Onur Airi zarara uğrattı, Atlasglobali iflas ettirdi, Atatürk Havalimanı katledildi, yüzlerce yolcu mağdur oldu ve milyonlarca insan kullanmadıkları halde buraya borç için vergi ödüyor.
  • Vallahi bu koyu satarim ha!
  • THY den damacana kirası isteyerek mi ? İstanbul havalimanı yönetiminden Hangi paydaş memnun THY dahil
  • Tabii öyle diyecek, bir Allah’ın kulu , yani bu şakşakcılar hariç, bir Allah’ın kulu der mi , ne güzel, be kadar isabetli yatırım. Yıktılar güzelim AHL yi. Kapanan şirketler ve işsiz güçsüz kalan binler, bir sorun , isabetli yatırım diyormu?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Önümüzdeki 10 yılda, insansız hava araçlarının çok daha gelişeceğini göreceğiz. Havayolu ulaşımında çevre hassasiyetinin gereği olarak elektrikli ve hatta güneş enerjili uçaklar gündemimizde olacak. Bunun yanında çok katlı uçaklar yaygınlaşacak. Uçan taksileri de artık göklerde görmeye alışacağız" dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kapadokya Üniversitesinin düzenlediği ’Havacılıkta Gelecek ve Gelişen Teknolojiler Çalıştayı’na video konferans yöntemiyle katılarak, ’Önümüzdeki On Yılı Öngörmek’ konulu konferansın açılış konuşmasını yaptı.

’İSTANBUL HAVALİMANI, THY’NİN GÜÇLENMESİ İÇİN YERİNDE BİR ADIM’

Gelişmiş pazarlarla gelişmekte olan pazarlar arasındaki uçuş rotalarının üzerinde yer alan Türkiye’nin, bugün dünya havacılığının en önemli oyuncularından biri olduğuna dikkat çeken Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

"Bu noktaya gelebilmek için çok çalıştık. 2003-2020 yılları arasında tam 88,5 milyar TL’nin üzerinde havacılık yatırımı gerçekleştirdik. 2003 yılında 2 merkezle 26 noktaya yapılan iç hat uçuşlarımız, bugün 7 merkezden 56 noktaya gerçekleştiriliyor. Çukurova, Tokat, Rize-Artvin, Bayburt-Gümüşhane ve Yozgat havalimanlarımız tamamlandığında aktif havalimanı sayımız 60’a çıkacaktır. Önümüzdeki dönemde ayrıca Kapadokya havalimanımızın terminal binasını da yenileyeceğiz. 2003 yılında 50 ülke ile 60 noktaya uçuş gerçekleştiriliyorken bugün 127 ülkede 329 noktaya ulaştık. 2003 yılında 81 olan Hava Ulaştırma Anlaşması yaptığımız ülkelerin sayısını 173’e çıkardık. Ülkemiz, dünya ve Avrupa havalimanları toplam yolcu sayısı sıralamasında; 2018 ve 2019 yıllarında dünyada 10’uncu sırada yer aldı. Avrupa ülkeleri arasında ise 2019 yılında 5’inci sıraya yerleşti. Yola çıkarken, ’Dünyada ulaşamayacağımız yer kalmayacak’ demiştik. Bu hedefimizi büyük oranda gerçekleştirdiğimizi bugün artık gururla söyleyebiliyoruz. Bugün ülkemiz, özellikle de İstanbul, dünyanın en büyük küresel transit merkezlerinden biri haline gelmiş durumdadır. Göklerdeki küresel markamız Türk Hava Yollarının daha da güçlenebilmesi için İstanbul Havalimanı çok yerinde bir adım olmuştur."

’UÇAN TAKSİLERİ GÖKLERDE GÖRMEYE ALIŞACAĞIZ’

Karaismailoğlu, son yıllarda havayolu yük taşımacılığında da iddialarını ortaya koyduklarını belirterek, şöyle dedi:

"2010 yılı itibarıyla yıllık olarak sunulan taşıma kapasitemizi 511 bin tondan, 2019 yılsonu itibarıyla yüzde 390 oranında artırarak 2,5 milyon tona çıkardık. 2015 yılı itibarıyla toplam 10 adet kargo uçağına sahip iken, bugün toplam 25 kargo uçaklı filomuz var. 2015 yılı itibarıyla toplam 47 kargo destinasyonuna uçan kargomuz bu sayıyı 2019 yılı itibarıyla 88’e ve 2020 yılı ekim ayı itibarıyla ise 95’e çıkarmıştır. 2015 yılı itibarıyla dünya hava kargo firmaları arasında 15’inci sırada yer alırken, 2019 yıl sonu itibarıyla 6’ncı sıraya yükseldik. Bu dönemde, Türkiye’nin uzayda da söz sahibi olabilmesi için uydu çalışmalarımıza hız verdik. Bu yılın ocak ayında Türksat 5A haberleşme uydumuzu başarı ile uzaya gönderdik. Türksat 5B’yi de yıl içinde göndereceğiz. İlk yerli ve milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’nın ülkemizdeki entegrasyon çalışmaları hızla devam ediyor. Türksat 6A da 2022’de uzaydaki yerini alacak. Havacılık sektöründeki bu denli büyük yatırımlarımıza rağmen, daha yapacak çok işimiz olduğunu biliyoruz. Akıllı ve otonom ulaşım sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte önümüzdeki 10 yılda, insansız hava araçlarının çok daha gelişeceğini göreceğiz. Havayolu ulaşımında çevre hassasiyetinin gereği olarak elektrikli ve hatta güneş enerjili uçaklar gündemimizde olacak. Bunun yanında modüler uçaklarla birlikte, çok katlı uçaklar yaygınlaşacak. Sesle yarışacak hiper sonik uçakların dönemi başlarken, uçan taksileri de artık göklerde görmeye alışacağız.

Karaismailoğlu; 'İstanbul Havalimanı THY için doğru bir adım olmuştur'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Yolcu ~ 3 yıl önce
Sayın bakan metronun havalimanının içine doğrudan girmemesini önleyecek değişiklikleri yapmanızı rica ediyoruz. Yolcuların havalimanının uzağında inip otobüsle taşınması son derece saçma bir yaklaşım yeni bir havalimanı için.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ofli ~ 3 yıl önce
Bu noktaya gelebilmek için çok çalıştınız doğru,paraları betona,araplara,döviz bazlı garantili ihalelerle yandaşlara,saraylara,uçaklara,arabalara,aile efradına saçtınız sonuçta ülke ekonomik olarak dibe doğru hızla gidiyor,ithalat,döviz,işsizlik,hayat pahalılığı rekor kırıyor,torpil,hemşehricilik,yandaşçılık,nepotizm rezil seviyede,Çin’in İga’nın daha büyüğünü 8 milyar dolara yaptığı havalimanını biz bilinen 25 milyar dolar civarına yaptık kimler nemalandı Allah bilir şimdi de sırada Kanal projesi var bakalım oradan kimler nasıl malı götürecek. Bir de çok katlı uçaklar yaygınlaşacak demişsin,2 katlısı tutmadı belki daha çok katlısı tutar, muhteşem bir öngörü,vizyon ve havacılık bilgin var seni ve seni o makama torpille getirenlere söyleyecek söz bulmak,ülkenin sizlerin sayesinde niye her bakımdan kötü halde olduğuna üzülmemek mümkün değil de derdi davası makam,güç,çıkar ve para olan sizlerin umurunda mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tanıdık geliyor ~ 3 yıl önce
Sallamaa ziyaaaaaaa

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ZEKİ MÜRENDE SİZİ GÖRECEKMİ ~ 3 yıl önce
HE HE TABİKİ ÖYLE DİCEKSİN İSTANBUL HAVALİMANI ÇOK İYİ OLDU DİYE BAŞKA BİŞEY DEME ŞANSINIZ VARMI ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ltba ~ 3 yıl önce
Bu dediğine kendisinin bile inandığına eminim. Atatürk havalimanında kalinsaydi masraf daha az olurdu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İga ~ 3 yıl önce
İga thy nin sonunu getirdi siz ne diyorsunuz ya. İga olmasa şimdi thy gerçekten kar etmişti

Yanıtla

Kalan karakter 1000
. ~ 3 yıl önce
THY yi geliştirdi ama Onur Airi zarara uğrattı, Atlasglobali iflas ettirdi, Atatürk Havalimanı katledildi, yüzlerce yolcu mağdur oldu ve milyonlarca insan kullanmadıkları halde buraya borç için vergi ödüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maho aga ~ 3 yıl önce
Vallahi bu koyu satarim ha!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aksine ~ 3 yıl önce
THY den damacana kirası isteyerek mi ? İstanbul havalimanı yönetiminden Hangi paydaş memnun THY dahil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Başka ne der ki ~ 3 yıl önce
Tabii öyle diyecek, bir Allah’ın kulu , yani bu şakşakcılar hariç, bir Allah’ın kulu der mi , ne güzel, be kadar isabetli yatırım. Yıktılar güzelim AHL yi. Kapanan şirketler ve işsiz güçsüz kalan binler, bir sorun , isabetli yatırım diyormu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000