23 Nisan 2022, Cumartesi 12:59:58

Karacabey; '20 uçak ve 55 helikopter ile çalışacağız'

Bu yıl geçen yıla göre daha fazla hava aracı kullanacaklarını söyleyen Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "20 uçak ve 55 helikopter ile çalışacağız. Geçtiğimiz yıl helikopter sayımız 39'du bu yıl 55'e çıkardık" dedi.
  • Hala MTTB mi var ya, haaa gerektiğinde kullanmak içindir, zamanında 1 mayıslarda pek kullanmışlardı. Yazık koca memleket 2 ileri 1 geri.
  • Ormanlar yandiktan sonra.... dostlar alisveriste gorsun.
  • THK uçakları da kullanılmasını diliyorum. Milli servettir. Orman Bakanlığı kiralamayacaksa belediyeler de kiralayabilir. Bu uçaklar sadece Orman söndürmez, sanayi, şehir veya otlak yangınlarında da etkilidir. Daha önce fabrika, kamışlık, bataklık ve otlak yangınlarında da başarı ile kullanılmıştı.
  • henüz anlaşma bile imzalanmadı. bu yaz allaha emanet.

Bu yıl geçen yıla göre daha fazla hava aracı kullanacaklarını söyleyen Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, "20 uçak ve 55 helikopter ile çalışacağız. Geçtiğimiz yıl helikopter sayımız 39'du bu yıl 55'e çıkardık" dedi.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, Milli Türk Talebe Birliği tarafından Kahramanmaraş'ta oluşturulan Kudüs Hatıra Ormanı'nın fidan dikim töreni sonrasında konuştu.

Karacabey, geçen yıl meydana gelen orman yangınlarının ve diğer doğal afetlerin iklim değişikliğinin sonuçları arasında yar aldığını anlattı:

"Bütün dünyada sellerin, su baskınlarının yaşanacağı, ifade ediliyordu. Bunlar afet, bu afetlerden tamamen korunmak ve yaşanmasını engellemek mümkün değil. Biz en aza indirmek ve hazırlıklı olmak için çalışıyoruz. Ülke olarak bizler de yaşanması muhtemel orman yangınlarına doğru hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Özellikle geçtiğimiz yıl bildiğiniz gibi 15 gün süren ve ülkemizin 54 ilinde 747 orman yangınıyla mücadele ettik. Çok zor bir zaman geçti ve yaklaşık 140 bin hektar ormanımız zarar gördü. Aynı döneme baktığınızda İtalya, İspanya, Yunanistan'da ve Avrupa'da çok büyük orman yangınları oldu. Amerika'da aynı dönemde başlayan yangınlar tam 105 gün sürdü. Bu sürede yaklaşık 1,5 milyon orman alanı kül oldu gitti."

"Helikopter sayımızı bu yıl 55'e çıkardık"

Kurum olarak orman yangınlarıyla mücadele kapsamında bu yılki hazırlıkların tamamlama aşamasında olduğunu aktaran Karacabey, "Özellikle hava araçları noktasında bu yıl geçen yıla göre daha fazla hava aracını çalıştırmış ve kullanmış olacağız. 20 uçak ve 55 helikopter ile çalışacağız. Geçtiğimiz yıl helikopter sayımız 39'du bu yıl 55'e çıkardık. İnşallah bu hava araçları 1 Mayıs'tan itibaren peyderpey görevlerinin başında olacak" diye konuştu.

"Kara savunması ekibimize 5 bin kişi daha dahil edecedğiz"

Hazırlıkların sadece hava araçlarıyla sınırlı olmadığını belirten Karacabey, yangınla mücadele konusunda kamuoyunda yanlış algılar olduğunu söyledi:

"Kaliforniya'da 105 gün süren yangında 170 hava aracı çalıştı. Ama ülkemizde 15 günde 747 yangın söndürüldü. Bu hava araçlarının yanında kara birliklerimizin de yetişmiş insan gücümüzün ve işini severek yapan, ormanı söndürmeyi vatan savunması olarak gören gayretli ekibin çalışmasıyla gerçekleşti. İnşallah bu yıl kara savunması ekibimize 5 bin kişi daha dahil ediyoruz. Ayrıca sadece kendi ekibimiz değil, orman yangın gönüllüleri de aramıza katılıyor. Geçen yıl 13 bin olan gönüllü sayısı 90 bini geçti. Gönüllü sayımızın 100 bini geçmesini hedefliyoruz.

Adalet Bakanlığı ile Tarım Orman Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile bu yıl ilk defa cezasını açık cezaevlerinde çeken mahkumları da orman yangınlarıyla mücadele çalışmalarında çalıştıracağız. Bütün bunlarla beraber yangınlarda en önemli unsurlardan birisi erken haber alınması ve erken müdahale edilmesidir. 2020 yılında ilk defa kullanmaya başladığımız İHA'larımızın bu yıl sayısını artıracağız ve 8'e çıkarıyoruz. Yangınları daha erken haber alıp daha kısa sürede müdahale etme imkanımız olacak."

Fidan dikim törenine, Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun ve ilgililer katıldı.

Karacabey; '20 uçak ve 55 helikopter ile çalışacağız'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

Demokrat pırti ~ 4 ay önce
Hala MTTB mi var ya, haaa gerektiğinde kullanmak içindir, zamanında 1 mayıslarda pek kullanmışlardı. Yazık koca memleket 2 ileri 1 geri.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rezalet ~ 4 ay önce
Ormanlar yandiktan sonra.... dostlar alisveriste gorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akepelileri yangona birakacaksin ~ 4 ay önce
Gercekten bu ulke 1 sene daha zor bekler. 20 yillik esaret bitsin artik
Kpt ~ 4 ay önce
THK uçakları da kullanılmasını diliyorum. Milli servettir. Orman Bakanlığı kiralamayacaksa belediyeler de kiralayabilir. Bu uçaklar sadece Orman söndürmez, sanayi, şehir veya otlak yangınlarında da etkilidir. Daha önce fabrika, kamışlık, bataklık ve otlak yangınlarında da başarı ile kullanılmıştı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tukaka ~ 4 ay önce
O uçak dünyanın en iyi yangın söndürme uçaklarındandır, uyduruk ppl'i ile kendini pilot sanan ve bir takım değerlere düşman olanlar yüzünden o uçaklar uçurulmadı, fatura inanılmaz oldu, orman kaybında rekor kırdık.
pelikancı ~ 4 ay önce
henüz anlaşma bile imzalanmadı. bu yaz allaha emanet.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alanyali yörük ~ 4 ay önce
Allaha emanet daglar ormanlar vay ki vay thk ucaklari 4900 litre diye hangarda bunlarmi yerli milli. Bunlar olsa olsa € ve $ olmuslar yazik valla billa yazik
Komisyon ~ 4 ay önce
Komisyon konusunda anlaşılamadı herhalde

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000