21 Temmuz 2010, Çarşamba 16:36:10

KARA KUTU'NUN MUCİDİ VEFAT ETTİ

Uçaklardaki "kara kutu"nun mucidi Avustralyalı David Warren, önceki gün 85 yaşında hayata gözlerini yumdu.
  • Avustralya degerli bir mucidini kaybetti. Sivil havaciliga kattigi degerlerden dolayi uzuntuyle aniyorum kendisini. Umit ediyorum yerini diger degerli mucidler dolduracaktir. Avustralya'da hukumet bu tip insanlari cok destekler. Turkiye'dede ayni destegin artarak devam etmesini diliyorum.
Avustralya Savunma Bakanlığının açıklamasında, "Dr. Warren'ın, uçuş verilerini kaydeden mekanizmasının hava güvenliğine paha biçilmeyecek oranda katkı sağladığı" belirtildi.

David Warren, bu icadını, 1953'de Comet'in ilk ticari uçuşunda meydana gelen kazayla ilgili soruşturmanın ardından tasarlamıştı.

O dönemde Melbourn'da havacılık alanında araştırmacı olan Warren, soruşturmalarda yer almış ve kokpitte ses kaydının öneminin farkına varmıştı.

 

David WarrenWarren, ses ve navigasyon verilerini dört saat kaydedebilen bir prototipi 1956'da yapmıştı.

KARA KUTU'NUN MUCİDİ VEFAT ETTİ

Facebook Yorum

Yorumlar

Misafir ~ 12 yıl önce
Avustralya degerli bir mucidini kaybetti. Sivil havaciliga kattigi degerlerden dolayi uzuntuyle aniyorum kendisini. Umit ediyorum yerini diger degerli mucidler dolduracaktir. Avustralya'da hukumet bu tip insanlari cok destekler. Turkiye'dede ayni destegin artarak devam etmesini diliyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000