10 Şubat 2018, Cumartesi 08:45:06

Kapadokya'daki balon turlarına yoğun ilgi

Kapadokya bölgesinde geçen yıl sıcak hava balon turuna katılan turist sayısı, önceki yıla göre yüzde 32 artarak 329 bini geçti.
  • Öncelikle oradaki taksici,otelci,turcu,baloncu,hediyelik eşya satıcısı vs esnafın ve halkın aklını başına alması lazım. Kendi vatandaşına kendi ülkesinde dövizle ki o da fahiş fiyatla balon turu yaptırmak neyin nesidir? Baktılar binen yok,hergün zarardalar hemen tlye döndüler yarın bitleri kanlansın yine dövize dönerler,küstahça parası olan binsin olmayan binmesin derler. Gerçi sadece oradaki değil tüm turistik bölgelerimizdekiler de akıllarını başlarına almalı. Hala turist kazıklama,sahtekarlık,taciz vs heryerde tam gaz devam ediyor,antik yapılar 'gavur işi' diye korunmuyor,tahrip ediliyor devlet de seyrediyor,umursamıyor maalesef. Mesela Balat'daki surlar,çoğunun üstüne kafe yapılmış,akıl alır iş değil !
  • Merakla bekliyordum bu ay ki "balon" haberi gecikti...!!! Nihayet yayınlandı..
  • Kimse 100-150 avro ödemiyor 200-250 tl ye balona biniliyor o sebeple talep canlandı yoksa balon sektörü kapadokyada iyi durumda değil. Uzak doğulu bir turistin başına gelen menfur olaydan sonra özellikle bölgeye gelen uzakdoğulu turist sayısında ciddi düşüş var. Biraz araştırsak daha iyi haber olacak.

Kapadokya bölgesinde geçen yıl sıcak hava balon turuna katılan turist sayısı, önceki yıla göre yüzde 32 artarak 329 bini geçti.

Türkiye'nin doğa, tarih ve kültür turizminde önemli bir konuma sahip Kapadokya bölgesinde turistlerin sıcak hava balon turuna olan ilgisi her geçen yıl artıyor.

Bölgede düzenlenen sıcak hava balon turlarına katılan turist sayısı 2017 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 32 artışla 329 bin 390'a ulaştı.

AA muhabirinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) verilerinden derlediği bilgiye göre, yıl boyunca 19 bin 843 balon uçuşu gerçekleştirilen bölgede turistler, Kapadokya semalarına yükselerek eşsiz manzarayı kuş bakışı izleme imkanı elde etti.

Kapadokya'da balonla yılda ortalama 300 gün uçulabiliyor.

Bölgede 25 firma tarafından düzenlenen ve balonların havada 45 dakika ile bir buçuk saat kaldığı turlara kişi başı katılım bedeli 100 ile 150 avro arasında değişiyor.


Ekonomiye katkısı, 2016 yılında 33 milyon avro olan sıcak hava balon turlarından geçen yıl yaklaşık 43 milyon avro gelir elde edildi.

Kapadokya'daki balon turlarına yoğun ilgi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

acı gerçekler ~ 4 yıl önce
Öncelikle oradaki taksici,otelci,turcu,baloncu,hediyelik eşya satıcısı vs esnafın ve halkın aklını başına alması lazım. Kendi vatandaşına kendi ülkesinde dövizle ki o da fahiş fiyatla balon turu yaptırmak neyin nesidir? Baktılar binen yok,hergün zarardalar hemen tlye döndüler yarın bitleri kanlansın yine dövize dönerler,küstahça parası olan binsin olmayan binmesin derler. Gerçi sadece oradaki değil tüm turistik bölgelerimizdekiler de akıllarını başlarına almalı. Hala turist kazıklama,sahtekarlık,taciz vs heryerde tam gaz devam ediyor,antik yapılar 'gavur işi' diye korunmuyor,tahrip ediliyor devlet de seyrediyor,umursamıyor maalesef. Mesela Balat'daki surlar,çoğunun üstüne kafe yapılmış,akıl alır iş değil !

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kapadokya ~ 4 yıl önce
Öncelikle Kapadokya bölgesinden biri olarak yapılan bu yorumu çok basit ve laf olsun diye yapılmış olarak görmek gerekiyor.Yorum sahibi özellikle balonculuğun ve bölge turizmini alaya almayı marifet saymış yazık.
kapadokya'ya ~ 4 yıl önce
Asıl sizin gibi gerçekleri görmezden gelenlere yazık.
Kapadokya... ~ 4 yıl önce
Merakla bekliyordum bu ay ki "balon" haberi gecikti...!!! Nihayet yayınlandı..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fiyatlar ~ 4 yıl önce
Kimse 100-150 avro ödemiyor 200-250 tl ye balona biniliyor o sebeple talep canlandı yoksa balon sektörü kapadokyada iyi durumda değil. Uzak doğulu bir turistin başına gelen menfur olaydan sonra özellikle bölgeye gelen uzakdoğulu turist sayısında ciddi düşüş var. Biraz araştırsak daha iyi haber olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Temsilci ~ 4 yıl önce
Sinan Reise selamlar...

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000