24 Şubat 2014, Pazartesi 08:20:06

'KAMU YARARI YOK'

Yukarı Ağaçlı köylüleri, 3. havaalanı için alınan acele kamulaştırma kararına karşı iki ayrı dava açtı. İstanbul Barosu dava dilekçesinde 'Acele kamulaştırma savaş gibi olaganüstü durumlarda kullanılır' dedi.
  • O havalimani yapilsin gelecek parayla iki kati orman yaratirsin havalimani etrafinda
  • Bu havalimanini ciddi ciddi bazi gucler engellemeye calisiyor cevreci kiligi altinda.Senelerce Halicin ortasina kanalizyonlar akarken birini gormedik:). Burda , Kanada ne agaclar kesiliyor hergun goruyorum gozumle, Irving sirketinin kestigi agaclari ama boyle yer yerinden oynamiyor! Siz gelisirsiniz gelisirsiniz bu kafa ile!
  • Uyduruk dava. Hicbirsey cikmaz, yasanin devaminda veya bakanlar kurulunca kararlastirilacak durumlarda diyor. Aslinda yasalar sacma. Yurt savunmasindan vs ne bahsediyosun, direk bakanlar kurulu keyfine gore de bas gec. Komedi iste..
  • Avukat,avukaat...Ekonomi savaşları var,bilmiyonmu?
  • Bir yatirim yaparken gerekirse agacta kesersin tabi(ama iyice arastirilipta alternatifin olmadigini anladigim taktirde). Ama bu havalimani icin kesilecek agac miktari ve tahrip edilecek doga alanlari, ulkenin baska yerinde tekrar kazandirilacak mi? Habire dogayi yok et yok et nereye kadar? Kalkinma olacak, havalimanlari yapilacak tabiki, buna karsi olmak abes olur. Ama bu gelismeyi yaparken gelecegimizi de dusunmeliyiz. Boyle acele kararlarla buyuk tahribatlara yol acmamaliyiz.

Yukarı Ağaçlı köylüleri, 3. havaalanı için alınan acele kamulaştırma kararına karşı iki ayrı dava açtı. İstanbul Barosu dava dilekçesinde 'Acele kamulaştırma savaş gibi olaganüstü durumlarda kullanılır' dedi.

Yukarı Ağaçlı köyü sakinleri, 3. havaalanı için 17 Ocak’ta Resmi Gazete ’de yayınlanan acele kamulaştırma kararını yargıya taşıdı. İstanbul Barosu, Yukarı Ağaçlı köylüleri adına dava açarak TOKİ’ye acele kamulaştırma yetkisi veren Bakanlar Kurulu kararı ve dayanağı ‘kamu yararı’ kararının iptalini istedi. 100’e yakın köylü de ayrı bir dava açarak acele kamulaştırma kararının iptalini talep etti. Her iki dava da idare mahkemeleri kanalıyla Danıştay’a iletilmek üzere açıldı.

‘Kamu yararı yok’

İstanbul Barosu, Bakanlar Kurulu ve kamulaştırma yetkisinin devredildiği TOKİ aleyhinde açtığı davada 3. havaalanının orman ve tarımsal alanları yok ederek içme suyu havzalarına zarar vereceğini, iklim değişikliğini hızlandıracağını, gürültü ve elektromanyetik kirlilik yaratacağını ve tüm bu sebeplerden dolayı kamu yararı taşımadığını belirtti. Dilekçede Türkiye ’nin taraf olduğu uluslarası çevre sözleşmeleri sıralanarak Terkos ve Küçükçekmece göllerinin uluslararası öneme sahip sulak alanlar olduğu, proje kapsamında yok olacak alanın “İstanbul’un havasını temizleyen, yağışını sağlayan, suyunu, sebze ve süt ürünlerini temin eden, çarpık kentleşmenin henüz ulaşmadığı, biyolojik çeşitliliğinin ve ekolojik dengenin var olmaya çalıştığı tek bölge” olduğu belirtildi.

‘Savaş mı var?’

Baro, Bakanlar Kurulu’nun acele kamulaştırma yetkisini 3. havaalanının yapımı için kullanamayacağını belirterek “Yargılama konusu işlemin “yurt savunması” ya da “yurt savunmasına benzer” bir nitelikte olmadığı açıktır” dedi. Dilekçede ayrıca İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin 21 Ocak’ta 3. havaalanı projesinin ihaleye çıkmasının önünü açan ‘ÇED olumlu’ kararının yürütmesini, alanda yapılacak keşif ve bilirkişi raporunun mahkemede incelenmesine dek durdurduğu hatırlatıldı.

Çifte kamulaştırılmış köy!

Yukarı Ağaçlı köyü’ndeki 169 adet parsel hakkında önce Afet Yasası’yla ilan edilen 42 bin hektarlık ‘Rezerv Alan’ kapsamında kamulaştırma, sonra da 3. Havaalanı için acele kamulaştırma kararı verilmişti. Ağaçlı’dan bir grup vatandaş da Başbakanlık aleyhinde ayrı bir dava açarak iki kamulaştırma kararının da iptalini istedi. Davanın avukatı Meral Umut Akarçay, “Yaklaşık 100 köylü adına açtığımız davada Danıştay’dan olumlu karar bekliyoruz. Esase gelmeden usulen eksiklikler bile iptal için yeterli. İlk defa bir arsa üzerine iki kamulaştırma kararıyla karşılaştık. Ayrıca alanın 1/1000 ölçekli imar planları yapılmadan kamulaştırma yapılamaz, bu konuda daha önce Danıştay’ın verdiği karar var. Rezerv alan için ilk kamulaştırma kararı 6 aydan önce verilmesine rağmen kamulaştırmanın şartları gerçekleştirilmemiş. Ne bir bedel belirlenmiş ne de tebligat yapılmış. Sadece görüşme mektubu gönderilmiş ve tapu kayıtlarına şerh düşülmüş. Dolayısıyla ilk karar zaten yok hükmünde” diye konuştu. Dava dilekçesinde, Bakanlar Kurulu’na yurt savunması gibi olağanüstü durumlarda verilen acele kamulaştırma yetkisinin ticari bir proje için suistimal edildiği öne sürülerek vatandaşın arazilerine ‘rezerv yapı alanı’ adı altında el konulması ve ihaleyle müteahhitlerin hizmetine sunulmasının mülkiyet hakkını ihlal ettiği belirtildi.

Davacılardan Halil Balcı, “Havaalanına karşı değiliz ama önceliğimiz köyümüzü terk etmemek. Buralar hep dedelerimizden kaldı bize, köyün çoğu hayvancılıkla uğraşıyor ve kimse buraları terk etmek istemiyor” dedi. (Radikal)

'KAMU YARARI YOK'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
O havalimani yapilsin gelecek parayla iki kati orman yaratirsin havalimani etrafinda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
orman ~ 9 yıl önce
harbiden orman yapicaklarini bilsem, yapsinlar derim havalimanini
Kanada ~ 9 yıl önce
Bu havalimanini ciddi ciddi bazi gucler engellemeye calisiyor cevreci kiligi altinda.Senelerce Halicin ortasina kanalizyonlar akarken birini gormedik:). Burda , Kanada ne agaclar kesiliyor hergun goruyorum gozumle, Irving sirketinin kestigi agaclari ama boyle yer yerinden oynamiyor! Siz gelisirsiniz gelisirsiniz bu kafa ile!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kanadaci ~ 9 yıl önce
Arkadasim Kanada agaclari kesiyor olabilir ama adamlar dogaya ne kadar saygili gormuyor musun? Eger gormuyorsan internetten birkac fotografa bakman, orman kapli alan miktarlarina bakman yeterli olur. Ha, yetmezse biraz daha arastir, gollerini nehirlerini ne kadar kirletmisler su ana kadar onu bir gor. Bizdeki yikimin y'si adamlarda yok. Herhalde ormanlarda yasiyalim demiyoruz. Gelismek icin belli oranda tahribat yapilir. Ama her alandan dogaya girisirsen o da bir gun bize veya torunlarimiza vs. girisir. Biraz kafayi calistir...
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Uyduruk dava. Hicbirsey cikmaz, yasanin devaminda veya bakanlar kurulunca kararlastirilacak durumlarda diyor. Aslinda yasalar sacma. Yurt savunmasindan vs ne bahsediyosun, direk bakanlar kurulu keyfine gore de bas gec. Komedi iste..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Barrister ~ 9 yıl önce
Avukat,avukaat...Ekonomi savaşları var,bilmiyonmu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kalkinma? ~ 9 yıl önce
Bir yatirim yaparken gerekirse agacta kesersin tabi(ama iyice arastirilipta alternatifin olmadigini anladigim taktirde). Ama bu havalimani icin kesilecek agac miktari ve tahrip edilecek doga alanlari, ulkenin baska yerinde tekrar kazandirilacak mi? Habire dogayi yok et yok et nereye kadar? Kalkinma olacak, havalimanlari yapilacak tabiki, buna karsi olmak abes olur. Ama bu gelismeyi yaparken gelecegimizi de dusunmeliyiz. Boyle acele kararlarla buyuk tahribatlara yol acmamaliyiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000