07 Ekim 2018, Pazar 11:11:56

Kadri Samsunlu'dan taşınma açıklaması!

Hürriyet yazarlarından Vahap Munyar, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ CEO’su Kadri Samsunlu ile yaptığı röportajı köşesine taşıdı.
  • Cuma günü DHMİ de yapılan toplantıda THY günlük 2-3 sefer teklif edilirken İGA yetkililerinin buna itiraz ettiği Atatürk havalimanı ile yeni havalimanını aynı anda çalıştırılamıyacağını söylendi diye yazmış pazar günü bu haber yapılmış..sayın samsunlu toplantıya katılanlardan bir haber yada havalimanı durumundan ..aslında planlanan big bang geçişi olmayacak ise günde 3 uçak için neden açılış yapılıyor..belliki şartlar hazır değil ..
  • Açılış sembolik değil, ama bir iki sefer olacak. Yersen.
  • istanbul Atatürk Havalimanı
  • Houston'daki IAH George Bush International havaalani ile William Hobby havaalanlari iki farkli havaalanıdır. Ataturk ile Sabiha Gokcen gibi. Haberiniz yanlis. Hobby buyutulup George Bush olmasi. Su anda ikisi de hizmet veriyor.
  • Bu iş en erken 2019 yaza kalır...Aha buraya yazıyorum. Yol yok iz yok...100 bin personel oraya nasıl taşınacak? Bu bile halledilemedi...
  • Ataturk ismi zaten bilinen ve tanınan bir isim. ONEMLİ bir deger... degistirmeye ne gerek var... bir de 6 bilim insanın yaptıgı arastırmaya bak.... daha onemli icraatlar pesinde kossak.... uretmek gibi.....
  • Peki bundan Yen'i havalimanın haberi var mı ?
  • ismi zaten konmadi mi? Ben mi kaciriyorum.. ICAO kodu bana bir cagrisim yapiyor. Haberde de Amerika ile bizi karislastirmis en azindan havalimani isim koyma acisindan ki, ayni ornekler degil. Abd de kac tane buyuk kapasitede havalimani var bizde kac tane.. haber biraz RTE nin ismini koysak mi acaba alt yapisi gibi olmus. Bence fatih sultan mehmet konuldu..
  • Arkadaş ne isim aramak mış! Yahu isimi var Atatürk daha bundan büyük isim mi olaçak mış!
  • Erteleme kararı doğru bir karar ve THY nin tamamen gelen operasyonel sorunları görmesi ve kabul ettirmesi ile alınmıştır.Ancak 2 ay yetmeyeceği de acık ve "off record" olarak 2019 mayıs hazıranı en iyi ihtimal olarak dile geliyor. Altyapı , yollar , metro sonrası kargo en az 2 yıllı alır .Kazasız belasın bir iş yapılması gerektiğini biraz apron tozu yutmuş herkes bilir.

Hürriyet yazarlarından Vahap Munyar, İGA Havalimanı İşletmesi AŞ CEO’su Kadri Samsunlu ile yaptığı röportajı köşesine taşıdı.

İşte önemli detaylarla dolu Munyar'ın yazısı:

Bugüne kadar 7.5 milyar Euro harcanan İstanbul Yeni Havalimanı’nda sona yaklaşıldı

29 Ekim tarihi itibariyle faaliyete başlayacak olan havalimanında, 31 Aralık 2018 gecesine kadar ‘ISL’ kodu kullanılacak. Bu tarihten sonra ise Atatürk Havalimanı’nda kullanılan ‘IST’ kodu İstanbul Yeni Havalimanı’na geçecek.

Taşınmanın 29-31 Aralık 2018’e ertelendiği İstanbul Yeni Havalimanı’nın son durumunu görmek üzere İGA Havalimanı İşletmesi AŞ CEO’su Kadri Samsunlu ile şantiyede buluştum. Samsunlu’nun ilk sözü açılış tarihi ile ilgili oldu:
- 29 Ekim 2018’deki açılışımız “sembolik” değil, gerçek olacak. O günden itibaren Türk Hava Yolları (THY) az da olsa bazı seferlerini buradan yapacak.

29-31 Aralık tarihinin altını çizdi:
- Atatürk Havalimanı’ndan buraya 45 saat süreceği öngörülen taşınma işlemi 2 ay kaydırıldı. 29-31 Aralık’ta büyük taşınma gerçekleşecek.

Açılış gününe yeniden döndü:
- Yani, sayın Cumhurbaşkanımız 29 Ekim’de açılışı yaptıktan sonra burası kapanıp, 2 ay sonrayı beklemeyecek. THY’nin tarifesini düzenleyebildiği bazı iç-dış seferler buradan yapılacak.

Ardından Samsunlu’nun önderliğinde Hürriyet’in fotoğraf ustası Sebati Karakurt, İGA Havalimanı İşletmesi Kurumsal İletişim Direktörü Gökhan Şengül ve Kurumsal İletişim Müdürü Hatice Alioğlu’yla birlikte 2 saatlik terminal, apron turuna çıktık.

Tur sırasında yatırımın tamamlanan bölümünün parasal boyutunu sordum, Samsunlu yanıtladı:
- Şu ana kadarki yatırım gerçekleşmesi 7.5 milyar Euro’yu buldu.

Tamamlanan iki pisti işaret etti:
- Pistlerin yanında birer yedek pistimiz var. Yedeklerin ikisi de asıl pistler ile bire bir aynı.

İnşaatı süren 3’üncü piste dikkat çekti:
- 3’üncü pistimiz 29 Ekim’deki açılıştan 16 ay sonra devreye girecek. 3’üncü pist dahil yatırımın kalan bölümüne 2.5 milyar Euro harcanacak.

Bir süre önce sosyal medyada yayılan “çukur” fotoğrafını anımsatıp, sordum:
- O “çukur”un tam yeri neresiydi? Pistlerde, apronda sıkıntı var mı?

Bu sorum üzerine Teknofest etkinliğini anımsattı:
- Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı’nın önderliğinde gerçekleşen Teknofest sırasında havalimanımıza F-16’lar, askeri kargo uçakları, Cumhurbaşkanımızı taşıyan dahil toplam 639 uçak indi. Hiçbir sıkıntı yaşanmadı.

Çukur ile ilgili bilgi verdi:
- Pistler, apron ve uçak park alanları ile hiç ilgisi olmayan bir noktada, metro inşaatından kaynaklanan göçük yaşandı, o kadar.

İstanbul Yeni Havalimanı’nda 29 Ekim’den itibaren başlayacak uçuşlarda kullanılacak uluslararası kodu merak ettim, anlattı:
- 31 Aralık 2018 gecesine kadar mevcut “IST” kodu Atatürk Havalimanı’nın kullanımında olacak. Burada o tarihe kadar “ISL” kodu kullanılacak. 31 Aralık gecesinden itibaren “IST” buraya geçecek.

Geçtiğimiz günlerde 1000 kişiyle gerçekleştirilen “yolcu testi”ne değindi:
- O gün buraya iki yolcu uçağı indi. 1000 kişinin bagajları dahil uçağa biniyormuş gibi tüm işlemleri yapıldı. Ardından aynı 1000 kişi havalimanına iniş yapmış gibi çıkış işlemleri gerçekleştirildi. Her şey tıkır tıkır işledi. 17-18 Ekim’de 3 bin kişiyle bir test daha yapacağız.

Tur sırasında İGA’nın ortakları Mehmet Cengiz ve Cemal Kalyoncu, CEO Samsunlu’yu aradı. Telefonu alıp iki ortağa da takıldım:
- Burada hummalı çalışma sürüyor. 29 Ekim’e nasıl yetişecek?

İki ortak da aynı yanıtı verdi:
- Bitti, bitti... Kalan iş hiçbir şey değil.

Ev sahibi DHMİ, 25 yıllık ana kiracı IGA ve en büyük operasyonu yapacak THY, İstanbul Yeni Havalimanı için gün sayıyor.

RÜZGÂR SANTRALINI IGA ORTAKLARI ALDI, 2019’DA SÖKÜLECEK

IGA Havalimanı İşletmesi CEO’su Kadri Samsunlu’yla İstanbul Yeni Havalimanı’nın yanı başındaki rüzgar santralını sordum, yanıtladı:
- IGA’nın ortakları Alto Holding’e ait 24 megavatlık o santrali bu yıl satın aldı.

Santralın uçuşlar konusunda sıkıntı yaratıp yaratmayacağını merak ettim, anlattı:
- Zaten ortaklarımız söz konusu santralı o nedenle satın aldı. 2019 başından itibaren buradan taşıyacaklar.

KARGO EN AZ BİR YIL ATATÜRK HAVALİMANI’NDA KALACAK

IGA Havalimanı İşletmesi CEO’su Kadri Samsunlu, 31 Aralık 2018’de taşınmanın tamamlanması sonrasında Atatürk Havalimanı’nın açık kalacağını belirtti:
- Yolcu trafiği İstanbul Yeni Havalimanı’na geçecek. Ancak, kargo bölümünün taşınması en az bir yıl sonra olacak. Yani, başta THY olmak üzere kargo seferleri yapan şirketler, bir yıl daha Atatürk Havalimanı’nı kullanacak.

Özel jetlere hizmet veren Genel Havacılık bölümüne işaret etti:
- Genel Havacılık hizmetleri de Atatürk Havalimanı’nda sürecek.

LİMANA İLK GEMİ 8 AĞUSTOS’TA GELDİ, 64 BİN TON YAKIT HAZIR

IGA Havalimanı İşletmesi CEO’su Kadri Samsunlu’ya uçak yakıtını taşıyacak tankerlerin yanaşacağı limanın durumunu sordum, yanıtladı:

- Limanımız devreye girdi. İlk gemiz 8 Ağustos’ta yanaştı. 64 bin ton jet yakıtımız hazır. 

İNİŞLERİN % 80’İ KARADAN OLACAK

KADRİ Samsunlu’ya İstanbul Yeni Havalimanı’nın bulunduğu bölgedeki rüzgar sıkıntısı ile ilgili tartışmayı anımsattım, anlattı:
- Bölgenin 50-100 yıllık rüzgar verileri çıkarıldı. Ölçümler yapıldı. Rüzgarla ilgili buraya özgü bir sıkıntı yaşanmasını öngörmüyoruz.

Lodos olduğunda Atatürk Havalimanı’na deniz üzerinden inişlerin yapılamadığını anımsatıp, sordum:
- Yeni Havalimanı’na inişler çoğunlukla hangi yönden olacak?
- İnişlerin yüzde 80’i denize doğru olacak. Yüzde 20’si denizden karaya doğru gerçekleşecek.

6 BİLİM İNSANI İSİM İÇİN ÖZEL ÇALIŞMA YAPIYOR

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, 21 Haziran 2018 günü akşam saatlerinde İstanbul Yeni Havalimanı’na ilk inişi yaptıktan sonra İGA Havalimanı İşletmesi’nin ortakları Cengiz, MAPA, Limak, Kolin ve Kalyon İnşaat’ın patronlarıyla görüştü.

IGA’nın ortağı şirketlerin yönetim kurulu başkanları Mehmet Cengiz, Cemal Kalyoncu, Nihat Özdemir ve Mehmet Nazif Günal başta olmak üzere, tüm ekip sordu:
- Sayın Cumhurbaşkanımız, İstanbul Yeni Havalimanı’nın adı ne olacak?

Erdoğan, karara onlardan katkı istedi:
- İsim konusunda burayı inşa eden ortaklar olarak sizlerin kararını öğrenmek isterim.

Bunun üzerine 6 bilim insanından oluşan bir ekip kuruldu, isim konusunda çalışmalar başladı. Söz konusu ekip, dünyadaki örnekleri araştırırken, ABD’den bazı havalimanlarına odaklandı:

Hartsfield-Jackson Atlanta Uluslararası Havalimanı: 1920’lerde Atlanta Belediye Havalimanı adıyla temeli atıldı. 1971’de William B. Hartsfield’in adı verildi. 2003’te havalimanının adına Maynard H. Jackson da eklendi. Yani, halen dünyanın en büyüğü olan Atlanta Havalimanı, bir asırlık geçmişine katma değer sağlayan iki liderin adıyla faaliyet gösteriyor.

Reagan National Havalimanı: 1926’da Washington Havalimanı adıyla kuruldu. 1998’de William Jefferson Clinton, bir önceki Başkanı onore etmek için Ronald Reagan Washington Havalimanı olarak değiştirilmesini öneren Kongre kararını onayladı. O sırada Reagan hayattaydı. 2004’te vefat etti.

Houston Havalimanı: 1937’de William P. Hobby tarafından açıldı. 1969’da dönemin ABD Başkanı George Bush, bu havalimanını büyüten adımı attı. Şimdi, üst kimliği “Houston Havalimanı” olsa da, aynı zamanda “George Bush Kıtalararası Havalimanı” olarak da tanınıyor.

Bill ve Hilary Clinton Havalimanı: Arkansas’ta 1937 yılında Adams Fields adıyla açılan havalimanının adı, 2012’de “Bill ve Hilary Clinton” olarak değiştirildi.

İGA Havalimanı İşletmesi CEO’su Kadri Samsunlu, 6 bilim insanının yürüttüğü çalışmalar sırasında kendi kişisel görüşünü şöyle ortaya koydu:

- Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ülkemiz için tartışılmaz bir değerdir. Böylesine büyük bir değerin bu tür kıstaslar içine sokulmaması gerekir.

Kadri Samsunlu'dan taşınma açıklaması!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (55)

Çelişki ~ 4 yıl önce
Cuma günü DHMİ de yapılan toplantıda THY günlük 2-3 sefer teklif edilirken İGA yetkililerinin buna itiraz ettiği Atatürk havalimanı ile yeni havalimanını aynı anda çalıştırılamıyacağını söylendi diye yazmış pazar günü bu haber yapılmış..sayın samsunlu toplantıya katılanlardan bir haber yada havalimanı durumundan ..aslında planlanan big bang geçişi olmayacak ise günde 3 uçak için neden açılış yapılıyor..belliki şartlar hazır değil ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gurbet ~ 4 yıl önce
Açılış sembolik değil, ama bir iki sefer olacak. Yersen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim önerisi ~ 4 yıl önce
istanbul Atatürk Havalimanı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airman ~ 4 yıl önce
Houston'daki IAH George Bush International havaalani ile William Hobby havaalanlari iki farkli havaalanıdır. Ataturk ile Sabiha Gokcen gibi. Haberiniz yanlis. Hobby buyutulup George Bush olmasi. Su anda ikisi de hizmet veriyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kıskanç Almanlar ~ 4 yıl önce
Bu iş en erken 2019 yaza kalır...Aha buraya yazıyorum. Yol yok iz yok...100 bin personel oraya nasıl taşınacak? Bu bile halledilemedi...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yol mu yok? ~ 4 yıl önce
Bir gidip gör istersen yol var mı yok mu
Havacı ~ 4 yıl önce
Ataturk ismi zaten bilinen ve tanınan bir isim. ONEMLİ bir deger... degistirmeye ne gerek var... bir de 6 bilim insanın yaptıgı arastırmaya bak.... daha onemli icraatlar pesinde kossak.... uretmek gibi.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
??? ~ 4 yıl önce
Peki bundan Yen'i havalimanın haberi var mı ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bilen ~ 4 yıl önce
herkesin haberi var, dahası gerçeğe en yakını en fazla İGA yönetici ve çalışanı biliyor olmalarına susmaları realiteye ve kurumlarına ihanettir. Doğruları söyleyenlere 11. köy var, korkmasınlar. Teknik veya İGA mahreçli haberlerin anında TV ekranlarından siyasiler tarafından düzeltilmesini de anlamakta zorlanıyorum.
LTFM- FATIH SULTAN MEHMET ~ 4 yıl önce
ismi zaten konmadi mi? Ben mi kaciriyorum.. ICAO kodu bana bir cagrisim yapiyor. Haberde de Amerika ile bizi karislastirmis en azindan havalimani isim koyma acisindan ki, ayni ornekler degil. Abd de kac tane buyuk kapasitede havalimani var bizde kac tane.. haber biraz RTE nin ismini koysak mi acaba alt yapisi gibi olmus. Bence fatih sultan mehmet konuldu..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Atatürk ~ 4 yıl önce
Arkadaş ne isim aramak mış! Yahu isimi var Atatürk daha bundan büyük isim mi olaçak mış!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Erteleme kararı ~ 4 yıl önce
Erteleme kararı doğru bir karar ve THY nin tamamen gelen operasyonel sorunları görmesi ve kabul ettirmesi ile alınmıştır.Ancak 2 ay yetmeyeceği de acık ve "off record" olarak 2019 mayıs hazıranı en iyi ihtimal olarak dile geliyor. Altyapı , yollar , metro sonrası kargo en az 2 yıllı alır .Kazasız belasın bir iş yapılması gerektiğini biraz apron tozu yutmuş herkes bilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KARAR ~ 4 yıl önce
Sn. Konsorsiyom, DHMI ve THY yetkilileri ; Sürecin en zor kısmı olan 29 ekim 18'de AHL'nin kapatılıp İGA'nın operasyonlara başlamasını erteleme başarısını gösterdiniz , bu hepimizin bildiği ülke gerçeği idi .Şimdi de hepinizin yararına olan İGA'yı en optimum zamanda operasyona almayı günlük politika hesaplarının dışına çıkararak, saha , mühendislik ve havacılık bilgilerini kullanarak GERÇEK OPERASYONA BAŞLAMA ZAMANINI çalışınız . Eğer zamanı çok iyi değerlendirerek herşeye rağmen planlı çalışırsanız bu işin en doğrusu 10 MART 19 tarihidir. Bu tarihin tüm doğrularını ve yanlışlarını sizlerle değerlendirmeye alacak bilgi sahibi insanlar var. Biz birbirini tanıyan bir grup sektör mensubuyuz, zaman zamanda bir araya gelip zaten görüşüyoruz, herkeste bir diğerinin düşünce sistematiğini biliyor, bu karar süreci THY ve DHMI üzerine yıkılmaması gereken önemli bir süreçtir .THY süreçteki olumsuzluklara muhatap olacak tek paydaş durumunda , dikkatli olmak gerekir.Telaşa gerek yok.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000